Katalog

Iwona Harasimczuk, Elżbieta Chomienia -
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III dotyczący pracy ze swobodnym tekstem

- n +

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III dotyczący pracy ze swobodnym tekstem

Temat bloku: Spotkanie z Kasią
Temat dnia: Przyjaciel od serca

Cele operacyjne:
Uczeń:
- wypowiada się w kilku zdaniach na dany temat
- samodzielnie redaguje i zapisuje swobodny tekst
- rozumie rolę przyjaźni w życiu człowieka
- toleruje przywary i przyzwyczajenia innych ludzi
- bierze aktywny udział w dramie
- ilustruje gestem, mimiką, ruchem określony nastrój
- oblicza obwody różnych figur geometrycznych
- przedstawia scenę realną środkami malarskimi

Metody: rozmowa, pokaz, ćwiczeń, inscenizacja, problemowa, praca z tekstem

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: egzemplarze lektury "Oto jest Kasia", ilustracje na tablicę, wyrazy na kartonikach, kartonowe serduszka, rekwizyty do inscenizacji

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do tematu zajęć:
- Wybrani wcześniej uczniowie śpiewają piosenkę pt. "Przyjaciel wie".
- Krótkie omówienie treści piosenki.
- Dzieci wskazują jaki powinien być przyjaciel wg autorów piosenki.
- Nawiązanie treści piosenki do lektury pt. "Oto jest Kasia".
2. Gromadzenie słownictwa jako przygotowanie do dramy:
- Nauczyciel odsłania umieszczone na tablicy ilustracje przedstawiające:
* zabawę Kasi i Antolki skakanką
* akwarium przyniesione przez panią do klasy
* rozmowę dzieci na temat filmu o kaczuszce
- Dzieci krótko omawiają treść ilustracji.
- Uczniowie podchodzą do tablicy, wybierają i przypinają pod każdą ilustracją po 3 wyrazy, które najtrafniej określają Kasię w danej sytuacji (wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów).
- Uczniowie do każdego z wyrazów dobierają i przypinają wyraz o znaczeniu przeciwnym.
3. Inscenizacja sytuacji przedstawionych na ilustracjach (praca w grupach).
- Liderzy losują zadania dla swoich grup.
- Trzy grupy inscenizują sytuacje przedstawione na ilustracjach, zaś pozostałe starają się pokazać jak przebiegałyby te same wydarzenia, gdyby Kasia ujawniała cechy o znaczeniu przeciwnym.
4. Wyciągnięcie wniosków z przedstawionych scenek.
- Nauczyciel poleca podzielić zgromadzone na tablicy słownictwo na
dwie grupy.
- Uczniowie dzielą wyrazy na dwie grupy i nazywają: cechy pozytywne i negatywne lub wady i zalety.
- Nauczyciel stawia pytanie: Kiedy waszym zdaniem Kasia będzie miała więcej przyjaciół i dlaczego?
5. Praca indywidualna.
- Dzieci wybierają cztery ich zdaniem najważniejsze cechy przyjaciela i zapisują na odwrocie kartonowych serduszek.
6. Zabawa w "Zaczarowane lusterka".
- Dzieci dobierają się parami. Jedno z dzieci pokazuje gestem, mimiką określony nastrój. Drugie dziecko z pary stara się zaprezentować w ten sam sposób nastrój przeciwny.
7. Samodzielne redagowanie i pisanie swobodnego tekstu "Przyjaciel od serca" ( może to być opowiadanie, wiersz, dialog).
8. Prezentacja wybranych tekstów.
- Dzieci poprzez głosowanie wybierają w swoich grupach najlepszy tekst.
- Autorzy prezentują swoje prace całej klasie.
9. Wybór tekstu do wspólnego opracowania.
- Dzieci wybierają jedną, najlepszą ich zdaniem, pracę.
- Nauczyciel zapisuje tekst na tablicy.
- Dzieci wspólnie dokonują korekty tekstu pod względem stylistyki, składni, ortografii itp.
- Wszyscy przepisują poprawiony tekst do zeszytów.
10.Nauka piosenki pt. "Przyjaciel wie".
11.Edukacja matematyczna - obliczanie obwodów figur geometrycznych.
12.Podsumowanie dnia.
- Dokończ zdanie: Prawdziwy przyjaciel...
13.Ocena pracy uczniów.

Opracowanie: Elżbieta Chomienia - Drabent
Iwona Harasimczuk

Wyświetleń: 6487


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.