![]() | ||||||||||||||
![]() |
||||||||||||||
Katalog Lidia Krupa Zajęcia zintegrowane, Sprawdziany i testy Praca leśnika oraz korzyści, jakie czerpiemy z lasu - test sprawdzający wiadomości i umiejętności w klasie trzeciej nauczania zintegrowanegoPraca leśnika oraz korzyści, jakie czerpiemy z lasuSCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCHZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W MYŚLISZEWICACH TEMAT BLOKU: W lesie TEMAT DNIA: Prace służby leśnej Cel ogólny: zapoznanie uczniów pracą leśnika, oraz jakie korzyści możemy czerpać z lasu. Cele operacyjne: Wiadomości: Uczeń wie; - na czym polega praca leśnika - jakie korzyści czerpiemy lasu Uczeń zna; - szkodniki lasów, - sprzymierzeńców człowieka w walce ze szkodnikami, - obowiązki i czynności wykonywane przez leśnika, Umiejętności: Uczeń potrafi; - określić cechy charakteru leśnika, - wymienić i uporządkować wg schematu zakres czynności i obowiązków leśnika, - opowiedzieć czego dowiedział się na wycieczce, Postawy: Uczeń potrafi: - współpracować w grupie, - aktywnie uczestniczyć w zajęciach, - docenić znaczenie pracy leśnika, - dostrzec piękno naszego otoczenia, - ma poczucie odpowiedzialności za środowisko, - pomaga przetrwać okres zimowy zwierzętom, Metody: - słowna - rozmowa z leśnikiem, rozmowa kierowana z uczniami, - poglądowa - pokaz, obserwacja - oparta na działaniu: dobieranie zdań z rozsypanki, rysowanie leśnika przy pracy, przypinanie kartoników do podanego schematu. Formy pracy: - zbiorowa - indywidualna, jednolita - praca grupowa Środki dydaktyczne: - przeźrocza "Praca leśnika", ilustracje szkodników lasów, kawałki uszkodzonej kory przez korniki, napisy, kartoniki. PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wycieczki do nadleśnictwa. - Co zaobserwowaliśmy w lesie idąc do nadleśnictwa? (Uczniowie obserwowali pracę, służby leśnej oraz pracę leśników w szkółkach leśnych). - Jak nazywamy ludzi, którzy opiekują się lasem oraz jego mieszkańcami? U: leśnik, gajowy, leśniczy i nadleśniczy. 2. Rodzaje prac wykonywanych przez leśnika. Na czym polega praca leśnika? (wykorzystanie przeźroczy). (Uczniowie wymieniają zakres czynności i obowiązków wykonywanych przez leśników w różnych porach roku). Praca w 4 grupach. Każda grupa wybiera z rozsypanki zdaniowej właściwe dla danej pory roku czynności. ZAPIS NA TABLICY: JESIEŃ - zbiór nasion, żywicy; - sadzenie młodych drzewek na wyznaczonym terenie; - uzupełnianie wolnych miejsc nowymi sadzonkami; - budowa paśników, karmników; ZIMA - dokarmianie zwierząt; - wycinanie drzew. WIOSNA - sadzenie młodnika, - siew nasion, - opryskiwanie siewek i lasów, - zbiór żywicy z drzew iglastych. LATO - pielęgnowanie młodych upraw, - zbiór żywicy. 3. Szkodniki lasów oraz sposoby ich zwalczania. - Jakie możemy wymienić owady - szkodniki lasów? U: kornik, chrabąszcz majowy, strzygonia choinówka, bartczaka sosnówka, brudnica mniszka. - Kto jest sprzymierzeńcem człowieka w walce z owadami- szkodnikami? U: ptaki pożyteczne m. in. Dzięcioł, który zjada korniki żerujące pod korą drzew i w drewnie oraz kukułka, która żywi się włochatymi gąsienicami. 4. Przyrodnicze i gospodarcze znaczenie lasów. - Jakie korzyści czerpiemy lasu? (Uczniowie wymieniają przyrodnicze wartości lasu oraz podkreślają znaczenie w gospodarce człowieka). Ćwiczenia: Nauczyciel wywiesza na tablicy napisy określające znaczenie przyrodnicze i gospodarcze lasu oraz wykorzystanie drewna. Uczniowie przypinają kartoniki do podanego schematu.
WYKORZYSTANIE DREWNA - w kopalniach, - w budownictwie, - materiał do budowy statków, wagonów, do produkcji mebli, do produkcji celulozy, papieru, na opał. 5. Leśnik i jego cechy osobowe. - Jakimi cechami powinien odznaczać się leśnik? (Uczniowie wymieniają cechy właściwe leśnikowi oraz uzasadniają swój wybór) U: odważny, pracowity, obojętny, doświadczony, leniwy, wrażliwy, niesolidny, sumienny, dbający o las, kochający rośliny i zwierzęta. 6. Jak my możemy pomóc w pracy leśnikowi. U: nie niszczymy przyrody - nie płoszymy zwierząt - dokarmiamy zwierzęta zimą. 7.Podsumowanie zajęć i ewaluacja. 8.Praca domowa. Przygotowanie jadłospisu dla następujących zwierząt: sarna, jelenia, zająca, kuny, lisa, dzika.
Opracowanie: mgr Lidia Krupa Wyświetleń: 12041
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |