Katalog

Jarosław Reut
Język polski, Scenariusze

Kto najlepiej poznał mity greckie? Powtarzamy wiadomości z wykorzystaniem Internetu. Scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie drugiej gimnazjum

- n +

Kto najlepiej poznał mity greckie? Powtarzamy wiadomości z wykorzystaniem Internetu

Scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie drugiej gimnazjum z wykorzystaniem technologii komputerowej i informatycznej

Data przeprowadzenia lekcji: 08.10.2003 r.
Klasa druga gimnazjum specjalnego.


1. Cele lekcji:

- uczeń utrwala wiadomości na temat poznanych na lekcjach wybranych mitów greckich;
- z wykorzystaniem wyszukiwarki internetowej potrafi znaleźć informacje i grafikę na temat mitologii greckiej;
- zna adresy stron internetowych poświęconych postaciom mitologicznym;
- samodzielnie korzysta z encyklopedii internetowych;
- na podstawie utrwalonych wiadomości ocenia przedstawione przez artystów postacie mitologiczne;

2. Metody:

- poszukująca, z elementami wykładu;
- programowana - z użyciem komputera;
- praktyczna - ćwiczeń przedmiotowych;
- projektu;

3. Formy pracy:

- zbiorowa;
- indywidualna zróżnicowana;

4. Środki dydaktyczne:

- komputer z dostępem do Internetu;
- zeszyty;
- kreda, tablica;

5. Przebieg lekcji (jedna jednostka dydaktyczna):

Ogniwo wprowadzające:

- uczniowie przypominają wiadomości związane z poznanymi mitami: treść utworu, bohaterów, tematy, problematykę, przesłanie;
- nauczyciel podaje temat i określa cele lekcji: głównym celem operacyjnym będzie samodzielne utrwalanie przez uczniów wiadomości poprzez poszukiwanie dodatkowych informacji w Internecie;

Ogniwo rozwijające

- prowadzący podaje zasady skutecznego i sprawnego poszukiwania informacji:

→ hasła: mitologia, Olimp, Zeus, Hera, Achilles, Herkules, Demeter, Kora, Narcyz, Hermes, Ikar, Dedal, Syzyf, Midas, Mars, Odyseusz;

→ adresy encyklopedii internetowych: www.wiem.onet.pl., www.encyklopedia.wp.pl., www.encyklopedia.interia.pl., gdzie uczniowie będą szukać znaczenia wyrazów "mitologia", "igrzyska";

→ adres wyszukiwarki internetowej: www.google.com.pl., z wykorzystaniem której uczniowie będą szukać grafiki mitologicznej (reprodukcje obrazów, rzeźb, obiekty architektoniczne);

- wskazuje kolejność poszukiwań i określa czas na wykonanie pracy;
- uczniowie podczas pracy indywidualnej zapisują wybrane adresy stron www i znaczenia wyrazów w zeszycie, zaś pliki graficzne w założonych prze siebie na lekcjach informatyki teczkach;
- nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, podchodząc do każdego. Pomaga wpisać adres internetowy, hasło w wyszukiwarkę, zapisać plik graficzny;

Ogniwo podsumowujące:

- oceniają wygląd postaci mitologicznych przedstawionych przez artystów starożytnych i współczesnych, nawiązują do treści właściwych mitów;
- uczniowie prezentują efekty pracy w postaci zapisanych plików graficznych, wybranych adresów stron www w zeszycie;
- opowiadają o napotkanych trudnościach i efektach własnej pracy;
- nauczyciel ocenia aktywność uczniów;

b

Opracowanie: Jarosław Reut

Wyświetleń: 5072


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.