Tytuł
SCENARIUSZ LEKCJI TECHNOLOGII
W ZASADNICZEJ SZKOLE ZAWODOWEJ SPECJALNEJ
Opracowanie: dr inż. Andrzej Surma
Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna
ul. Żniwna 1 Poznań
Przedmiot: Technologia ślusarstwa
Klasa: I
Blok tematyczny: Piłowanie metali.
Temat lekcji: Piłowanie powierzchni kształtowych.
Cel rewalidacyjny:
- koordynacja pracy układu mięśniowo-szkieletowego;
- koordynacja pracy zmysłów wzroku, dotyku, równowagi;
- przyjmowanie ergonomicznej postawy ciała;
Cel wychowawczy:
- poznawanie wybranych zasad organizacji bezpiecznej przestrzeni pracy;
- współdziałanie przy realizacji zadania w grupie;
- rozwijanie empatii i zrozumienia w grupie;
Cel dydaktyczny:
- kształtowanie umiejętności:
- postrzegania różnych kształtów w budowie części maszyn i w budowie pilników;
- zastosowania pilnika o odpowiednim kształcie do obrabianej powierzchni;
Metody pracy: pokaz, instruktaż, pogadanka, obserwacja, pytania i odpowiedzi, ćwiczenia praktyczne, symulacja;
Formy pracy: indywidualna - zróżnicowana, grupowa;
Czas: 2 godziny lekcyjne;
Środki dydaktyczne: 2 rodzaje karty pracy, plansza technologiczna, zbiór części maszyn, komplet pilników, stolik ślusarski, imadło, pojemniki, tablica;
Przebieg zajęć:
- Czynności organizacyjne, 5 minut;
- Wprowadzenie w temat, 10 minut;
Nawiązanie do tematyki poprzednich zajęć - rodzaje pilników.
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Każda grupa otrzymuje swoje karty pracy ze spisem pilników i pilniki. Zadanie grupy polega na:
- szkicowaniu na karcie kształtu przekroju poprzecznego pilnika obok jego nazwy;
- uporządkowaniu zbioru pilników według kształtu;
- porównaniu spisu z zestawem pilników i uzupełnieniu spisu na karcie;
Przed rozpoczęciem pracy nauczyciel sprawdza czy polecenie zostało zrozumiane. W trakcie pracy zachęca do współpracy w grupach i wzajemnego czuwania nad poprawnością wykonania zadania. Po wykonaniu poleceń grupy porównują swoje karty.
- Rozróżnianie kształtów powierzchni części maszyn, 5 minut.
Uczniowie otrzymują zbiór różnych części maszyn. Mają za zadanie rozpoznać i nazwać poszczególne płaszczyzny przedmiotów.
Nauczyciel koncentruje uwagę na wypowiedziach uczniów, koryguje błędy. Wspomaga indukcyjne sformułowanie wniosków: różne powierzchnie wymagają zastosowania różnych pilników.
- Dobór pilników do obrabianych powierzchni, 12 minut.
Uczniowie w swoich grupach mają do dyspozycji zbiór różnych części maszyn i zbiór pilników.
Zadanie:
- rozpoznać i nazwać płaszczyznę do obróbki;
- dobrać pilnik przez przyłożenie do powierzchni;
- nazwać właściwy pilnik;
Nauczyciel obserwuje przebieg pracy, zachęca lepszych uczniów do współpracy ze słabszymi, udziela wyjaśnień. Po wykonaniu zadania konsoliduje wnioski.
- Podsumowanie śródlekcyjne, 5 minut.
Nauczyciel objaśnia kolejne zadanie i przykładowo ćwiczy z jednym z uczniów: wywołany uczeń wybiera przedmiot, pokazuje powierzchnię do piłowania i prosi kolegę o 1) nazwanie kształtu powierzchni, 2) dobranie odpowiedniego pilnika, 3) nazwanie pilnika;
Nauczyciel kieruje odpytywaniem, zachęca do wypowiedzi, dopinguje i wspiera uczniów milczących.
- Sporządzenie notatki, 10 minut.
Nauczyciel pisze treść notatki na tablicy. Szkicuje przykłady. Uczniowie piszą i szkicują w zeszytach. Nauczyciel sprawdza poprawność notatek.
- Symulacja pracy na stanowisku ślusarskim, 25 minut.
Uczniowie gromadzą się przy stoliku ślusarskim. Na stoliku znajduje się komplet pilników, pojemnik z częściami do "obróbki" i pojemnik na części "obrobione". Nad stolikiem wisi plansza.
- nauczyciel objaśnia proces technologiczny na planszy;
- demonstruje wykonanie czynności ( w załączeniu karta instrukcyjna zabiegu);
- powtarza ruchy, które należy wykonać ze zwiększoną ostrożnością aby zapobiec uszkodzeniu palców;
Następnie nauczyciel objaśnia zadanie i sprawdza, czy zostało zrozumiane przez wszystkich.
Uczniowie:
- wykonują kolejno dany zabieg;
- obserwują pracę kolegi;
- kontrolują poprawność wykonania;
- udzielają sobie wzajemnej pomocy;
Nauczyciel w roli obserwatora; dba o przestrzeganie zasad wykonania zabiegu i panuje nad negatywnymi emocjami.
Uwaga! Należy przewidzieć około 5 minut na:
- powtórzenie trudnych ruchów;
- korygowanie błędów;
- powtarzanie fragmentów czynności z uczniami ze zwiększoną dysfunkcją ruchową;
- Przekazywanie wrażeń. Podsumowanie, 5 minut.
Uczniowie spontanicznie dzielą się wrażeniami z przebiegu lekcji. Nauczyciel aktywizuje uczniów biernych, a na zakończenie krótko podsumowuje czego uczniowie nauczyli się na lekcji.
- Zadanie domowe, 5 minut.
Nauczyciel pisze na tablicy treść zadania domowego:
"Na swojej karcie pracy przy każdym z pilników naszkicuj kształt powierzchni, którą można nim obrabiać."
Wybrany uczeń szkicuje na tablicy jeden przykład.
- Zakończenie lekcji, 3 minuty.
KARTA PRACY A
Uczeń .................................
| lp | pilnik | przedmiot |
| | nazwa | przekrój poprzeczny | kształt powierzchni |
| 1 | PŁASKI | | |
| 2 | KWADRATOWY | | |
| 3 | | | |
| 4 | OKRĄGŁY | | |
| 5 | | | |
| 6 | NOŻOWY | | |
| 7 | MIECZOWY | | |
Ocena .................................
KARTA PRACY B
Uczeń .................................
| lp | pilnik | przedmiot |
| | nazwa | przekrój poprzeczny | kształt powierzchni |
| 1 | PŁASKI | | |
| 2 | | | |
| 3 | TRÓJKĄTNY | | |
| 4 | OKRĄGŁY | | |
| 5 | PÓŁOKRĄGŁY | | |
| 6 | | | |
| 7 | MIECZOWY | | |
Ocena .................................
KARTA INSTRUKCYJNA ZABIEGU
| | PRACA LEWEJ RĘKI | PRACA PRAWEJ RĘKI |
| Praca z przedmiotem i imadłem. | Uczeń staje przy stoliku, wybiera wzrokiem przedmiot w pojemniku
Sięga, chwyta przedmiot,
Przemieszcza do szczęk,
umiejscawia go w szczękach;
Uwaga! Podczas podtrzymywania przedmiotu do mocowania zachować ostrożność - istnieje zagrożenie zgniecenia palców lewej dłoni.
podtrzymuje przedmiot,
puszcza przedmiot,
sięga, chwyta rękojeść,
obroty rękojeścią do oporu,
puszcza rękojeść;
| Uczeń staje przy stoliku, wybiera wzrokiem przedmiot w pojemniku
- sięga, chwyta rękojeść imadła,
obroty rękojeścią,
obroty rękojeścią,
przechwytuje rękojeść,
trzyma rękojeść,
obroty rękojeścią do oporu,
puszcza rękojeść;
|
| Praca z pilnikiem. |
Uczeń wybiera wzrokiem pilnik
- sięga, chwyta rękojeść pilnika,
- przemieszcza pilnik,
sięga, chwyta pilnik za część roboczą;
Uczeń przyjmuje ergonomiczną postawę ciała.
pozoruje ruch roboczy,
Uwaga! Podczas wykonywania ruchu jałowego zachować ostrożność, istnieje zagrożenie skaleczenia palców lewej dłoni.
puszcza pilnik;
| Uczeń wybiera wzrokiem pilnik
- sięga, chwyta rękojeść pilnika,
- przemieszcza pilnik,
umiejscawia na przedmiocie;
Uczeń przyjmuje ergonomiczną postawę ciała.
pozoruje ruch roboczy,
odkłada pilnik na jego miejsce;
|
| Praca z przedmiotem i imadłem. |
Ssięga, chwyta rękojeść imadła,
obroty rękojeścią,
puszcza rękojeść,
sięga, chwyta przedmiot,
trzyma przedmiot,
przemieszcza przedmiot do pojemnika, puszcza;
|
sięga, chwyta rękojeść imadła,
obroty rękojeścią,
przechwytuje rękojeść,
trzyma rękojeść,
obroty rękojeścią,
puszcza rękojeść;
|
| Uczeń odchodzi od stolika. |
dr inż. Andrzej Surma