Katalog

Krystyna Materna
Różne, Scenariusze

Gdzie szukać dobroci - scenariusz zajęcia

- n +

Gdzie szukać dobroci

W Miejskim Przedszkolu Nr 1 "BAJKA" w Szczytnie realizujemy program wychowawczy "Budowanie wartości". W naszych działaniach kierujemy się hasłem:

"Dzieci potrzebują ciepła i wielkiej miłości żeby być ludźmi". Jedną z form realizacji tego programu był cykl zajęć otwartych dla rodziców we wszystkich grupach wiekowych.

Chciałabym przedstawić scenariusz jednego z takich zajęć przeprowadzonego w grupie dzieci 5-letnich..

"Czy jesteśmy dobrzy dla innych" - inscenizowanie przez dzieci opowiadania J. Tajca "Jarzębinka" z narracją nauczycielki. Zabawy integrujące.

Cel ogólny: Dziecko z rodzicem ustalą w jaki sposób mogą pomagać i komu.
Cele operacyjne: dziecko potrafi:
- Mówić miłe słowa innym oraz dziękować innym za te słowa.
- Dostrzec potrzebę przeciwstawiania się przejawom samolubstwa i okrucieństwa, itp.
- Zaśpiewać piosenkę i zatańczyć przy niej.
- Ufnie podać rękę rodzicowi kolegi.
- Śmiało powiedzieć swoją kwestię w przedstawieniu.
- Określić jakie niebezpieczeństwa czyhają na niego ze strony nieznajomych.
- Określić komu może pomóc, w jaki sposób i czego oczekuje od innych.
- Wykonać z rodzicem "kwiatek dobroci".

Metody pracy:
- Podająca- wyjaśnienie, opis, opowiadanie.
- Poszukująca- metoda problemowa.
- Operatywna- ćwiczenia i praktyczne działanie.

Formy pracy:
- Zbiorowa jednolita
- Indywidualna jednolita

Środki dydaktyczne:
- Kaseta magnetofonowa.
- Stroje dla dzieci.
- Opaski na głowy.
- Kółeczka i kartki z naklejonymi łodyżkami.
- Drzewko dobroci.
- Serduszka z imionami dzieci.
- Duże serce do informacji zwrotnej.

Przebieg zajęcia:

I. Wytworzenie sytuacji inspirującej zabawy integrujące dzieci i rodziców

1. Zaproszenie rodziców do zajęcia miejsc w kole przy swoim dziecku.
2. Dzieci śpiewają piosenkę "TY i ja" i tańczą razem z rodzicem w kółeczkach.
3. Proszę teraz o przekazanie sobie iskierki przyjaźni. Mówię słowa: Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg niech wróci do moich rąk i podaję rękę osobie stojącej po mojej prawej stronie.
4. Zaproszenie rodziców do zajęcia miejsc na krzesełkach.

II. Określenie przedmiotu aktywności.

1. Zapraszam rodziców do obejrzenia przedstawienia "Jarzębinka" w wykonaniu moim i dzieci.
2. Nauczyciel jest narratorem, a dzieci wcielają się w role: Jarzębiny, Babci, Jarzębinki, Łabędzi, Wiewiórek, Burego Niedźwiedzia, Szarego Wilka, Morza, Góry, Jaskini, Drzew. Wszystkie dzieci biorą udział w przedstawieniu z wykorzystaniem rekwizytów.
3. Zabawa ruchowa z rodzicami przy piosence "Korale Pani Jesieni". Przy zwrotce dzieci z rodzicami maszerują para za parą, a przy refrenie uderzają rytmicznie o dłonie partnera.

III. Wielokierunkowa aktywność edukacyjna.

1. Omówienie przedstawienia:
- O kim opowiada nasze przedstawienie.
- W jaki sposób Babcia pomogła Jarzębinie.
- Jak Jarzębina odwdzięczyła się Babci.
- O co Babcia prosiła Jarzębinkę przed wyjściem do lasu.
- Czy Jarzębinka posłuchała Babci.
- Co by mogło być gdyby Jarzębinka posłuchała Babci i nie wyszła do Szarego Wilka.
- Czy wolno otwierać drzwi nieznajomym? Dlaczego.
- Czy można iść z nieznajomym? Dlaczego.
- Komu pomogła Jarzębinka.
- W jaki sposób.
- Jak zwierzęta odwdzięczyły się Jarzębince.

2. Dziecko siada z rodzicem i wspólnie słuchamy piosenki "Dobrze jest żyć" z bajki muzycznej "Bajka o łaciatym słoniu" wydanej przez Radio Plus.

3. Rozmowa wspólnie z rodzicami:
- Komu powinniśmy pomagać.
- Jak możemy pomagać innym.
- Co mogą dać nam inni.

4. Zaproszenie dzieci i rodziców do stolików i poproszenie o wykonanie "kwiatków dobroci": na czerwonych kółkach piszemy "Komu pomagamy", na różowych kółkach piszemy "Jak pomagamy", a na żółtych kółkach "Czego oczekujemy od innych". Doklejamy te kółka do łodyżki tworząc kwiatek. Przyczepiamy kartki do firanek.

5. Wspólnie z rodzicami zabawa przy piosence "Duszki leśne"

6. Powieszenie "drzewka dobroci". Wytłumaczenie wszystkim, że na drzewku będziemy wieszać serduszka z imionami dzieci, które zrobiły dobry uczynek.

7. Ponieważ dzisiaj wszystkie dzieci pięknie wzięły udział w przedstawieniu dla rodziców, dlatego każde dziecko będzie mogło powiesić na naszym drzewku serduszko ze swoim imieniem. Pomoc rodziców w wieszaniu serduszek.

IV. Podsumowanie i ewaluacja zajęć.

- Proszę dokończyć zdanie: "Od dzisiaj będę....."
- Proszę przed wyjściem napisać na sercu co się Państwu najbardziej podobało na zajęciu.

V. Zakończenie zajęć, wspólne pożegnanie.

- Wspólnie z rodzicami śpiewamy piosenkę, którą dzieci miały nauczyć rodziców: "Jak dobrze być razem, za ręce trzymać się i wszystkim dobrze życzyć i w zgodzie bawić się".
- Rozmowa z rodzicami na temat zorganizowania akcji pomocy dzieciom z Domu Dziecka w zakresie zaopatrzenia w ubrania, przybory szkolne, kosmetyki, itp. wg możliwości poszczególnych rodzin.
- Pożegnanie rodziców i poproszenie o wpisanie informacji zwrotnej.

Rodzice bardzo miło przyjęli propozycję pomocy dla Domu Dziecka. W informacji zwrotnej rodzice wyrazili ogromne zadowolenie z uczestnictwa w zajęciu i możliwości zabawy ze swoimi pociechami. Natomiast dzieci były bardzo dumne z możliwości sprawienia rodzicom niespodzianki i otrzymania swojego serduszka na "drzewku dobroci".

Opracowanie: Krystyna Materna
Nauczyciel Miejskiego Przedszkola Nr 1 "BAJKA"
12-100 Szczytno ul. Pasymska 21

Wyświetleń: 4529


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.