|
|
Katalog Henryk Rej Fizyka, Scenariusze Od bursztynu do elektronu czyli historia prądu elektrycznegoOd bursztynu do elektronu czyli historia prądu elektrycznegoLekcja w tej formie została wykorzystana w trakcie realizacji festiwalu nauki w Gimnazjum Nr 1 i Nr3 w Tychach. Pokazy zostały wówczas wzbogacone zajęciami skierowanymi do młodzieży gimnazjalnej, promującymi bezpieczne użytkowanie urządzeń elektrycznych, pod tytułem "Nie naśladuj potworów".W zbliżonej formie poniższy plan pokazów można wykorzystać podczas realizacji lekcji powtórzeniowej omawiającej zjawiska elektryczne w klasie III gimnazjum (np. podczas zajęć koła fizycznego) lub w liceum dla klas realizujących fizykę w zakresie podstawowym. Cel główny: - popularyzacja fizyki i historii fizyki wśród młodzieży gimnazjalnej, Cele operacyjne: uczeń zna: - pojęcia, zjawiska i wielkości fizyczne dotyczące zjawisk elektromagnetycznych (klasa III gimnazjum) uczeń rozumie: - znaczenie nauk przyrodniczych w poznaniu otaczającego nas świata, uczeń potrafi: - wykorzystać wiedzę z zakresu zjawisk związanych z prądem elektrycznym w praktyce życia codziennego, - dostrzec i wyjaśnić zjawiska o charakterze elektromagnetycznym w otaczającym nas świecie, - opisać i przedstawić doświadczenia obrazujące zjawiska związane z przepływem prądu elektrycznego, - dostrzec korelacje pomiędzy fizyką a techniką. Metody: - wykład, - dyskusja, - pokazy doświadczeń i ich interpretacja. Środki dydaktyczne: przyrządy dydaktyczne: - bursztyn, laski szklane i ebonitowe, - butelka lejdejska, - maszyna elektrostatyczna, - młynek Franklina, - elektroskop, - model ogniwa chemicznego, - galwanometr, - zasilacz stabilizowany, miernik uniwersalny, - igła magnetyczna, magnes, elektromagnes, - szyna Laplace'a, - model silnika elektrycznego i prądnicy elektrycznej, - transformator, - cewka indukcyjna Ruhmkorffa, - rurki Pluckera, oscyloskop, - tablice dydaktyczne "Elektryczność i magnetyzm" Czas realizacji: 1 godzina lekcyjna. Przebieg zajęć. 1.Wstęp - przedstawienie znaczenia zjawiska przepływu prądu elektrycznego dla współczesnej cywilizacji. 2.Prezentacja podstawowych doświadczeń obrazujących rozwój poglądów na temat zjawisk elektromagnetycznych i dotyczących przepływu prądu elektrycznego. 3.Prezentacja tablic i przyrządów obrazujących "historię prądu elektrycznego". 4.Podsumowanie. OD BURSZTYNU DO ELEKTRONU CZYLI HISTORIA PRĄDU ELEKTRYCZNEGO MOTTO: "Z PRĄDEM ELKTRYCZNYM JEST PODOBNIE JAK Z MAŁŻEŃSTWEM, NAJPIERW JEST WYSOKIE NAPIĘCIE, POTEM MAŁY PRĄD STAŁY, A NA KONIEC PRĄD PRZEMIENNY" J.Tati Tablica obrazująca odkrycia w zakresie zjawisk elektrycznych od odkrycia własności elektrycznych bursztynu do odkrycia przez J. Thomsona elektronu. VI w. p.n.e. - Tales z Miletu -opisuje elektryczne własności bursztynu, XVII w. 1600 - Gilbert -elektryzowanie ciał przez tarcie, 1640 - Cabeo -oddziaływanie naelektryzowanych ciał, 1672 - Leibnitz -odkrycie iskry elektrycznej, XVIII w. 1726 - Grey -odkrycie różnicy pomiędzy izolatorami, a przewodnikami, 1743 - Hansen -budowa maszyny elektrostatycznej, 1745 - Musschenbroeck -budowa kondensatora-butelki lejdejskiej, 1749- Franklin -odkrycie piorunochronu- można piorun odprowadzić przewodem elektrycznym, 1753- Canton -odkrycie indukcji elektrostatycznej i budowa elektroskopu, 1785- Coulomb -sformułowanie prawa rządzącego oddziaływaniem ładunków, 1786- Galvani -doświadczenie z żabimi udkami, 1789- Volta -ogniwo galwaniczne- chemiczne źródło prądu, XIX w. 1800 - Carlise i Nicholson -przeprowadzenie elektrolizy wody, 1808 - Davy - budowa elektrycznej lampy łukowej, 1820 - Oersted -odkrywa magnetyczne własności prądu elektrycznego, 1820 -Ampere - opis siły elektrodynamicznej, budowa miernika elektrycznego, 1826 - Ohm -przewodnictwo elektryczne i opór elektryczny przewodników, 1829 -Jedlicka -budowa silnika elektrycznego, 1831 - Faraday -odkrycie zjawiska indukcji elektromagnetycznej, 1832 - Pixii -budowa prądnicy prądu przemiennego, 1840 - Grove -żarówka próżniowa, 1847 -Kirchhoff- sformułowanie praw obwodów elektrycznych, 1848 - Despretz -budowa łukowego pieca elektrycznego, 1850 - Ruhmkorff -budowa cewki indukcyjnej, 1854 -Gobel i Plucker- jarzeniówka, 1882 - Gaulard -budowa transformatora, 1886 -Thomson - odkrycie elektronu ZESTAW DOŚWIADCZEŃ ZAPREZENTOWANYCH PODCZAS ZAJĘĆ ([3-5]): 1. ODKRYCIE ZJAWISK ELEKTRYCZNYCH-ELEKTRYZOWANIE BURSZTYNU (GREC.ELEKTRON) I INNYCH MATERIAŁÓW (SZKŁA, EBONITU,METALU) PRZEZ TARCIE. 2. ELEKTRYZOWANIE PRZEZ DOTYK- PREZENTACJA ELEKTROSKOPU. 3. ELEKTRYZOWANIE PRZEZ INDUKCJĘ - DOŚWIADCZENIE Z DWOMA ELEKTROSKOPAMI, ELEKTRYZOWANIE STRUMIENIA WODY. 4. POKAZ DWÓCH RODZAJÓW ELEKTRYCZNOŚCI- DOŚWIADCZENIA Z LASKAMI SZKLANĄ I EBONITOWĄ, ELEKTRYZOWANIE PAPIERU I FOLII. 5. POKAZ WŁASNOŚCI ELEKTRYCZNYCH MATERII: PRZEWODNIKI I IZOLATORY- DOSWIADZCENIA Z MŁYNKIEM FRANKLINA, ELEKTROFOREM, LASKAMI SZKLANĄ I EBONITOWĄ. 6. ISKRA ELEKTRYCZNA-DOŚWIDCZENIE Z MASZYNĄ ELEKTROSTATYCZNĄ I BUTELKAMI LEJDEJSKIMI (KONDENSATOR). 7. DOŚWIADCZENIE Z OGNIWEM CHEMICZNYM (VOLTY) - PŁYTKI NP. Zn-Cu ZANURZONE W ELEKTROLICIE I GALWANOMETR. POKAZ NAPIĘCIA WYTWARZANEGO NP. PRZEZ JABŁKO, CYTRYNĘ LUB LUDZKIE DŁONIE. 8. DEMONSTRACJA CHEMICZNYCH,CIEPLNYCH, ŚWIETLNYCH SKUTKÓW PRZEPŁYWU PRĄDU ELEKTRYCZNEGO. 9. DOŚWIADCZENIE OERSTEDA Z IGŁĄ MAGNETYCZNĄ- MAGNETYCZNE SKUTKI PRZEPŁYWU PRĄDU. 10. DEMONSTRACJA PRACY ELEKTROMAGNESU. 11. POKAZ SIŁY ELEKTRODYNAMICZNEJ PRZY WYKORZYSTANIU SZYN LAPLACE'A ORAZ OSCYLOSKOPU. 12. DEMONSTRACJA PRACY SILNIKA ELEKTRYCZNEGO. 13. DOŚWIADCZENIE FARADAYA DEMONSTRUJACE ZJAWISKO INDUKCJI ELEKTROMAGNETYCZNEJ- OBWÓD Z CEWKĄ, MAGNESEM I GALWANOMETREM. 14. DEMONSTRACJA PRACY PRĄDNICY ELEKTRYCZNEJ (DYNAMA). 15. DEMONSTRACJA PRACY TRANSFORMATORA I CEWKI RUHMKORFFA. 16. DOŚIADCZENIE OBRAZUJACE PRĄD W GAZACH (CEWKA RUHMKORFFA I RURKI PLUCKERA, LAMPA KATODOWA, OSCYLOSKOP)- ODKRYCIE ELEKTRONU PRZEZ THOMSONA. Literatura: [1] Mizerski W. i in.(praca zbiorowa): Tablice fizyczno - astronomiczne. Adamantan, Warszawa 2002. [2] Michalik M.M. i in.(praca zbiorowa): Kronika techniki. Wydawnictwo Kronika. Warszawa 1992. [3] Kaczorowska A.: Fizyka i astronomia dla gimnazjum. Żak Wydawnictwo Edukacyjne Zofii Dobkowskiej, Warszawa 2000. [4] Francuz-Ornat G., Kulawik T., Nowotny-Różańska: Fizyka i astronomia dla gimnazjum. Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 1999. [5] Okoniewska A., Karwasz G.: Źródła elektryczności. Fizyka w szkole 5/2003. Opracowanie: Henryk Rej nauczyciel fizyki Wyświetleń: 15260
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |