Katalog

Beata Bartosiak
Plastyka, Scenariusze

Projekt papierka od cukierka - rytmiczna kompozycja geometryczna. Scenariusz lekcji plastyki w klasie IV

- n +

Rytmiczna kompozycja geometryczna

SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI W KLASIE IV

"PROJEKT PAPIERKA OD CUKIERKA"

CELE LEKCJI:
W wyniku przeprowadzonej lekcji uczeń:
- zna pojęcia: rytm, kompozycja, kompozycja otwarta i zamknięta
- potrafi sporządzić stempel według opracowanego projektu
- potrafi wykonać pracę plastyczną stosując rytmiczny, otwarty układ kompozycyjny

METODY I TECHNIKI STOSOWANE NA LEKCJI:
technika zdań niedokończonych, prezentacja,
ćwiczenie rytmiczne, rozmowa kierowana, praca w grupach
ćwiczenie praktyczne - technika graficzna (stempel)

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
talerz mający rytmiczny motyw dekoracyjny,
reprodukcje, plansza ilustrująca zagadnienie rytmu,
cukierki

MATERIAŁY I PRZYBORY POTRZEBNE UCZNIOM W CZASIE ZAJĘĆ:
szary papier pakowy, ziemniaki, farby,
pędzle, nożyk, sznurek, nożyczki, gazety

PRZEBIEG LEKCJI:
Część I

I. Wprowadzenie
N: Witam uczniów.
Proszę (U), aby usiedli przy ławkach zgodnie z podziałem na grupy, jakiego dokonali w czasie poprzedniej lekcji.
Sprawdzam obecność i przygotowanie (U) do zajęć.
Podaję temat lekcji:
Rytmiczna kompozycja geometryczna "Projekt papierka od cukierka".
Zapisuję temat na tablicy i proszę (U) o wpisanie tematu do zeszytu.
Omawiam cele lekcji.
Wybieram dwóch pomocników.
U: Zajmują swoje stanowiska przy ławkach.
Zapisują temat w zeszycie.

II. Przypomnienie wiadomości
N: Zadaję (U) pytania:
Co to jest rytm i na czym on polega?
Z ilu elementów może składać się rytm?
U: Odpowiadają na pytania.

Rytm - to powtarzanie się dźwięków lub innych elementów w jednakowych odstępach czasu lub odległości.

N: Uzupełniam wypowiedzi (U).
Proszę (U) o dokończenie zdania:
Rytmiczna może być... muzyka, pora dnia.
Rytmiczne może być... bicie serca, tykanie zegara.
Rytmiczny może być... oddech, układ sztachet w płocie, płot, krok.
U: Uzupełniają zdania.

III. Zaangażowanie
N: Przedstawiam (U) rytm jako motyw dekoracyjny w przedmiotach użytkowych.
Prezentuję talerz mający rytmiczny motyw dekoracyjny.
Zadaję (U) pytanie:
Na jakich przedmiotach może występować kompozycja rytmiczna, pełniąca podobną funkcję dekoracyjną, tak jak m.in. w przypadku talerza.
U: Odpowiadają na pytanie.
Odp. na opakowaniach, tkaninach, dywanach, porcelanie...
N: Proszę (U) o wystukanie stopami prostego - jednoelementowego rytmu.
U i N: (U) Stukają, a ja w tym czasie zgodnie z rytmem podaję (U) cukierki wprost do rąk.
Proszę, aby (U) zjedli cukierki, a papierek obejrzeli i wkleili do zeszytu (praca domowa).
N: Przypominam pojęcie: kompozycja.

Kompozycja - sposób, w jaki zostają ułożone elementy w dziele plastycznym, muzycznym itp.

Wprowadzam i wyjaśniam (U) nowe pojęcie: kompozycja otwarta

Kompozycja otwarta - to kompozycja sprawiająca wrażenie fragmentu większej całości pozostawionej poza ramami obrazu. Kompozycja otwarta sprawia wrażenie, jakby można było dorysować jej ciąg dalszy.

Kompozycja zamknięta - to kompozycja, która w całości mieści się w obrazie; nie sprawia wrażenia, jakby miała dalszy ciąg poza ramami.

Proszę (U), aby zastanowili się i odpowiedzieli na pytanie:
Jaki rodzaj kompozycji zastosowano w dekoracji papierka do cukierka?
N: Prezentuję reprodukcje obrazów i kompozycji otwartej.
Proszę (U) o wypowiedź nt. kompozycji zastosowanej w obrazach.
U: Omawiają reprodukcje, odpowiadają na pytania.

IV. Zadanie
N: Wyjaśniam (U) ćwiczenie plastyczne.
Zadaniem (U) jest zaprojektowanie papierka do gigantycznego cukierka tak, by wystąpiły w nim dwa rodzaje rytmu jedno i dwuelementowego oraz kompozycja otwarta.
Zwracam uwagę (U) na możliwość zastosowania różnorodnych geometrycznych motywów w dowolnych kolorach.
Podaję kryteria oceny pracy:
- zgodność wykonanej pracy z treścią zadania
- estetyka, oryginalność, pomysłowość
- zachowanie porządku na stanowisku pracy
- umiejętność współpracy w ramach zespołu.
Prace oceniać będą wszyscy uczniowie i nauczyciel.

Instrukcja
Prace wykonujemy na szarym pakowym papierze w technice stemplowania. Do wykonania stempla używamy ziemniaka, którego można przekroić i wyciąć w nim geometryczne wzory (stemplowanie to technika graficzna). Na ziemniaka nanosimy farbę i odbijamy stempel tworząc przemyślaną kompozycję rytmiczną
- otwartą.

V. Realizacja - tworzenie
N: Proszę (U) o przystąpienie do zespołowej realizacji zadania.
U: Rozpoczynają pracę wykonując ją w oparciu o przedstawioną instrukcję.
N: Nadzoruję przebieg pracy.
Zwracam szczególną uwagę na bezpieczeństwo (U) w trakcie wycinania stempli z ziemniaka.
Pomagam w rozwiązywaniu trudności.
Udzielam dodatkowych wyjaśnień.
Po przeznaczonym czasie na realizację pracy proszę (U) o zakończenie pracy i posprzątanie stanowiska.
U: Kończą pracę i porządkują miejsce działania.

VI. Podsumowanie
N: Podsumowuję pracę (U) na lekcji.
Działanie twórcze będzie kontynuowane na następnej lekcji plastyki.

Opracowanie: Beata Bartosiak

Wyświetleń: 14246


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.