![]() |
![]() |
Katalog Barbara Rychlik Sztuka, Scenariusze Stanisław Moniuszko "Halka", dramatyzm głównych postaciStanisław Moniuszko - "Halka", dramatyzm głównych postaciPoziom: kl. V SP.Czas trwania: 2 lekcje. Cele lekcji: Uczeń: zna operę jako gatunek muzyczny i podstawowe terminy związane z operą, wykazuje wiedzę o życiu i twórczości S. Moniuszki, zna libretto "Halki". Rozwija percepcję słuchową, potrafi w skupieniu wysłuchać arii, określić skalę głosu. Kształtuje swoją wyobraźnię plastyczną, doskonali zdolności manualne poprzez lepienie z plasteliny. Rozwija zmysł obserwacji i poczucie przestrzeni, dążąc do zaakcentowania dramatyzmu w modelowanej postaci. Tworzy dla siebie warsztat pracy, na którym stara się pracować w skupieniu. Metody: pogadanka, eksponująca, problemowa, drama, praktyczna. Formy: praca indywidualna i grupowa. Materiały i pomoce: płyta CD, portret Stanisława Moniuszki, Przewodnik Operowy - J. Kański, Słownik Muzyczny - J. Habela, album zawierający pejzaże tatrzańskie, kolorowe fotogramy przedstawiające stroje góralskie, kserokopie libretta "Halki". Przebieg zajęć: 1. Pogadanka na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki. Podkreślenie znaczenia twórczości Moniuszki w rozwoju kultury narodowej. 2. Zapoznanie z operą jako gatunkiem dramatyczno - muzycznym. Uczniowie wyszukują w słowniku muzycznym terminy związane z operą (partie solowe; arie, ariosa, recytatywy, partie zespołowe: duety, tercety, kwartety). Rola reżysera, dyrygenta, choreografa, scenografa, kompozytora. Całą muzykę opery łączy fabuła opracowana w formie libretta operowego. 3. Podział uczniów na cztery zespoły. Każdy zespół odczytuje kolejny akt libretta "Halki". Ustalenie miejsca akcji, czasu akcji, głównych bohaterów. 4. Wysłuchanie arii Jontka z opery "Halka" - "Szumią jodły na gór szczycie" 5. Drama: każdy zespół przygotowuje mini scenkę do czytanego aktu z uwzględnieniem dramatyzmu postaci. 6. Oglądanie kolorowych fotogramów przedstawiających stroje góralskie oraz albumów z pejzażami tatrzańskimi, chatami góralskimi. 7. Przygotowanie warsztatu pracy: na stolikach uczniowie kładą kolorową plastelinę i małe deseczki jako podstawki. Przedstawienie zadania plastycznego jakim jest ulepienie z plasteliny jednej z głównych postaci "Halki", tak aby tworzyła parę z postacią kolegi lub koleżanki. (Halka, Jontek). Prace uczniów mają akcentować dramatyzm wybranej postaci w tradycyjnym stroju góralskim. 8. Przed podjęciem pracy uczniowie mogą wykonać kilka gestów: uniesienie ręki, wsparcie ręki na piersiach, pochylenie głowy, wysunięcie nogi, jednocześnie - obserwują zachowanie swojego ciała. 9. Ustawienie ukończonych figur na specjalnie przygotowanym miejscu w klasie. 10. Porządkowanie miejsca pracy. 11. Swobodne oglądanie mini wystawy.
Opracowanie: Barbara Rychlik Wyświetleń: 2780
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |