![]() |
![]() |
Katalog Barbara Rychlik Sztuka, Scenariusze Tworzenie muzyki inspirowanej strukturą dzieła plastycznego - Pieter Bruegel "Wesele chłopskie" 1566Tworzenie muzyki inspirowanej strukturą dzieła plastycznego - Pieter Bruegel "Wesele chłopskie" 1566Poziom: kl. VI SPCzas trwania: 1 lekcja Cele lekcji: Uczeń: potrafi zgodnie współdziałać w grupie. Zna obraz Pietera Bruegla - "Wesele chłopskie" i potrafi wypowiedzieć się na temat formy i treści obrazu. Potrafi tworzyć muzykę inspirowaną strukturą dzieła plastycznego. Metody: Eksponująca, dyskusja kierowana, praktyczna. Formy: Praca indywidualna i grupowa. Materiały i pomoce: Kolorowy foliogram przedstawiający obraz "Wesele chłopskie", projektoskop. Przebieg zajęć: l. Uczniowie przychodzą na lekcję z wymyślonymi przez siebie, przygotowanym w domu źródłami dźwięku (instrumentami). "Instrumenty" - butelki wypełnione do połowy wodą, nawleczone na drut kapsle, "skrzypce" - wykonane z opakowań po jogurcie i nałożonych na nich cienkich gumek recepturek - można na takim instrumencie wykonywać pizzicato. Zakręcone słoiczki z różną zawartością: groch, kasza itp. 2. Prezentacja obrazu P. Bruegel - "Wesele chłopskie". Wypowiedzi uczniów na temat zawartych w nim form i treści. Pytania kierowane do uczniów: - Co jest tematem obrazu? - Jaki to rodzaj przedstawienia? - Kim są bohaterowie obrazu? - Kto jest postacią centralna kompozycji? - Jak zachowują się uczestnicy uczty? Forma obrazu: "Wesele chłopskie" zbudowane jest na dwóch przekątnych. Pierwszą dłuższą tworzy stół, którego ukośne ustawienie daje głębię perspektywiczną, dzięki tej perspektywie możemy wyróżnić malejące postacie ludzkie aż po najdalsze stojące w drzwiach. Druga przekątna, krótsza biegnie od pana młodego, poprzez chłopów niosących potrawy, do brodatego mężczyzny. Na przecięciu przekątnych umieszczony jest chłopak podający talerze, jego wyciągnięte ręce wskazują kierunek obu przekątnych: ręka prawa dłuższej, lewa krótszej. - W jaki sposób zaakcentowano rytm obrazu? (Kolorem). - Jaką rolę pełni biel, czerwień? Ekspresja muzyczna: Zadanie dla uczniów: wybór z obrazu znaków plastycznych i form, nakładanie na tło poszczególnych elementów. Ustalenie tła dźwiękowego: jasne, żywe, wesołe dźwięki. Przykładowe propozycje nauczyciela: gramy duże ciemne plamy, gramy długie linie, gramy przelewające się wino, wodę, gramy czerwone, białe plamy itp. Podział uczniów na 4 grupy, każda grupa przygotowuje improwizacje muzyczne inspirowane obrazem pamiętając o konieczności oddania rytmu przez struktury dźwiękowe. Wybór najlepszej kompozycji muzycznej, nagranie na taśmę magnetofonową oraz jej odtwarzanie.
Opracowanie: Barbara Rychlik Wyświetleń: 2436
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |