Katalog

Karolina Domagalska
Różne, Scenariusze

Edukacja prozdrowotna - Co to jest zdrowie?

- n +



Scenariusz zajęć edukacyjnych - edukacja prozdrowotna





1. Temat: Co to jest zdrowie?
2. Poziom - III etap edukacyjny - klasa I gimnazjum
3. Autor - Karolina Domagalska, nauczyciel wychowania fizycznego, ZSP 3 Pleszew
4. Cele lekcji:
Cel ogólny: kształtowanie zdrowego stylu życia i inspirowanie harmonijnego rozwoju
Cele szczegółowe:
  • uczeń uświadomi sobie wieloaspektywność zdrowia
  • oceni swój wpływ na zdrowie
  • oceni trafność podanych argumentów
  • wykona plakat dotyczący zdrowia
5. Przewidywane osiągnięcia uczniów: uczeń podejmuje działania na rzecz ochrony swojego zdrowia
6. Metody realizacji zdań
  • dyskusja - "puste krzesło"
  • wyklejanka
  • mini wykład
7. Kluczowe pojęcia: zdrowie
8. Miejsce: sala lekcyjna
9. Czas: 45 minut
10. Środki dydaktyczne: karty z opiniami, krzesła, gazety, kartki z bloku, klej, nożyczki, karty ewaluacji zajęć
11. Blibliografia:
        "Nauczanie kreatywne" część I. Podstawy i metody nauczania całościowego
        M. Thanhofoffer, R. Reichel, R. Rabenstein
        "Jak tworzymy Szkołę Promującą Zdrowie" B. Woynarowska
12. Tok zajęć

CZĘŚĆ ZAJĘĆ CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA CZYNNOŚCI UCZNIA
ORGANIZACYJNA Przywitanie się z klasą, sprawdzenie obecności ( 2 minuty )  
NAWIĄZUJĄCA Podanie tematu zajęć, krótkie wprowadzenie. Nauczyciel objaśnia, jakim zagadnieniom będzie poświęcone zajęcia. Zadaje pytanie uczniom czy wiedzą, co oznacza pojęcie zdrowie. Potwierdza, że głównym tematem dzisiejszych zajęć będzie znalezienie wspólnej odpowiedzi na to pytanie. (3 minuty) Próbują podać definicję zdrowia własnymi słowami, według wcześniej zdobytych informacji i doświadczeń
POSTĘPUJĄCA Nauczyciel rozkłada na podłodze karty z 3 opiniami ludzi na temat zdrowia. Opinie są sprzeczne ze sobą. Na czwartej karcie jest tylko znak zapytania
- karta dla niezdecydowanych. Poleca uczniom zapoznać się z nimi i podjąć decyzję, która wydaje im się najbliższa. Poleca krótką 2-3 minutową dyskusję w małych grupkach i wybór swojego reprezentanta. (5 minut)
Nauczyciel rozstawia 5 krzeseł, siadają 4 reprezentanci każdej grupy. Rozpoczyna się między nimi dyskusja. Nauczyciel kieruje dyskusją, nie zajmuje jednak żadnego stanowiska.Dyskusja kończy się po 10-12 minutach nawet, jeśli temat nie został wyczerpany.
Nauczyciel podsumowuje dyskusję, podaje aktualną definicję zdrowia wg WHO. Omawia krótko wieloaspektowy charakter pojęcia zdrowia. (5 minut)
Uczniowie zapoznają się z opiniami. Po podjęciu decyzji, która według nich jest najbardziej uzasadniona, tworzą grupki wokół danej opinii. Każda grupa dyskutuje utwierdzając się w podjętej decyzji, uczniowie wybierają swojego reprezentanta.
Dyskusja - wymiana poglądów. Uczniowie wypowiadają swoje uzasadnione opinie. Puste krzesło może w każdej chwili zająć osoba z którejkolwiek grupy, wyrazić swoje zdanie, aby wesprzeć reprezentanta i natychmiast je opuścić
PODSUMOWUJĄCA Nauczyciel rozdaje gazety i kartki z bloku, poleca wykonać plakaty z wyklejanek na temat zdrowia (10 minut) Uczniowie wykazują się własną inwencją i wyobraźnią. Z wycinków z gazet w grupach, 4-5 osobowych tworzą plakaty dotyczące zdrowia. Po skończonej pracy uczniowie krotko omawiają swoje plakaty
EWALUACJA Nauczyciel rozdaje karty do oceny zajęć
( 3 minuty) Pożegnanie
Uczniowie wyrażają swoje opinie o przeprowadzonych zajęciach Pożegnanie.


Opinia I


        Zdrowie, to bardzo ważna rzecz. Każdy człowiek chce być zdrowy, silny i żyć jak najdłużej. Dbam o swoje zdrowie. Czuwa nade mną lekarz. Kiedy zachoruję, on zawsze przepisuje mi jakiś lek, który mnie wyleczy. Wiem to i nawet, jeśli zaniedbam siebie, on zawsze poradzi, jakie lekarstwa zażyć. Obecnie jest tyle specyfików w aptekach. Myślę, że nie muszę się martwić.



Opinia II


        Jestem zdrowy, dobrze się czuję. Lubię słodycze, coca-colę. Nie mam zamiaru martwić się na wyrost. Nigdy nie boli mnie głowa, bardzo rzadko choruję. Uważam, że chorują tylko starsze osoby, a mnie do starości daleko. Mam jeszcze dużo czasu.


Opinia III


        O własne zdrowie trzeba dbać. Wiem to na pewno. Ważne jest samopoczucie, prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Już teraz, kiedy jestem młody muszę zadbać o to, aby długo i zdrowo żyć. Dbam o siebie, zdrowo się odżywiam, uprawiam różne sporty. Wszystko zależy od nas samych.


Opinia IV

?




Karta informacji zwrotnej.

1. Dokończ poniższe zdanie.
Dzisiejsze zajęcia były dla mnie
...............................................................................
...............................................................................
...............................................................................
...............................................................................
...............................................................................
...............................................................................
2. Wymień w związku z zakończonymi zajęciami
  • trzy rzeczy pozytywne
  • ..................................
  • ..................................
  • ..................................
  • trzy rzeczy negatywne
  • ..................................
  • ..................................
  • ..................................

Tezy mini-wykładu

Definicja zdrowia (WHO, 1947)
Zdrowie, to kompletny fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan człowieka,
a nie tylko brak choroby czy kalectwa.

Wymiary (aspekty) zdrowia
zdrowie fizyczne, czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wszystkich jego układów i narządów
zdrowie psychiczne, które obejmuje:
zdrowie umysłowe - zdolność do jasnego i logicznego myślenia oraz
zdrowie emocjonalne - zdolność do rozpoznawania uczuć i wyrażania ich w odpowiedni sposób, umiejętność radzenia sobie ze stresem, depresją, lękiem
zdrowie społeczne, czyli zdolność do utrzymywania prawidłowych relacji międzyludzkich







Wyświetleń: 4224


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.