Katalog

Beata Stadniczuk
Chemia, Konspekty

Konspekt lekcji chemii (temat: Badanie właściwości fizycznych wody z rzeki Odry, kl. I gimnazjum).

- n +



KONSPEKT

lekcji chemii kl. I Gimnazjum

Temat: Badanie właściwości fizycznych wody z rzeki Odry

Cele lekcji
Uczeń potrafi:
  • zbadać i opisać wybrane właściwości fizyczne wód naturalnych
  • wykonać doświadczenie według instrukcji
  • formułować obserwacje i wyciągać poprawne wnioski
  • analizować i porównywać dane tabelaryczne z otrzymanymi wynikami
  • przestrzegać zasad pracy w grupie
Metoda: doświadczalna, ćwiczeniowa

Forma: praca indywidualna, praca w grupach

Środki dydaktyczne: sprzęt i odczynniki chemiczne, kartki z ćwiczeniami powtórzeniowymi, instrukcje do doświadczeń, kartki z krzyżówkami, tematy prac domowych


Tok lekcji:
1. Określenie aktualnego stanu wiedzy uczniów - praca indywidualna
Podane niżej właściwości wody połącz z opisami związanych z nimi zjawisk przyrodniczych:

  1. Gęstość wody w stanie stałym jest mniejsza od gęstości wody w stanie ciekłym
  2. woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla wielu substancji chemicznych
  3. podczas parowania woda pobiera duże ilości ciepła
  4. potrzeba dużych ilości ciepła do ogrzania wody i bardzo niskich temperatur do jej ochłodzenia
  1. organizmy żywe są chronione przed raptownymi zmianami temperatury
  2. ludzie i zwierzęta w czasie upałów są chronione przed przegrzaniem organizmów
  3. ryby mogą pływać w wodzie ponieważ lżejszy od wody lód utrzymuje się na powierzchni
  4. ryby mogą pobierać tlen a rośliny dwutlenek węgla, ponieważ oba gazy są rozpuszczalne w wodzie


2. Uświadomienie uczniom celu lekcji - odniesienie problemu zanieczyszczenia wód do "własnego podwórka", nawiązanie do Europejskiej Karty Wód.
3. Podział uczniów na 6 grupy (najlepiej o nieparzystej liczbie uczniów) w sposób losowy. Każde doświadczenie jest wykonywane przez dwie grupy, co umożliwia porównanie wyników ich prac. Stopień trudności doświadczeń jest różny, co pozwala na dobór odpowiedniego doświadczenia do możliwości grupy.
  1. rozdanie instrukcji do doświadczeń
  2. określenie zasad ocen prac grup
  3. wyznaczenie czasu pracy
Doświadczenie nr 1.        FILTROWANIE WODY WODOCIĄGOWEJ  I  Z  RZEKI ODRY

Wykonaj wg rysunku filtr z waty, a następnie przesącz przez niego badane próbki:

  1. wody wodociągowej
  2. wody z rzeki Odry
Rozmiar: 14813 bajtów


Obserwacje:

a.



b.



Wnioski:









Doświadczenie nr 2.        OKREŚLANIE PRZEŹROCZYSTOŚCI WODY WODOCIĄGOWEJ I Z RZEKI ODRY

Sposób wykonania: Na dnie cylindra umieść porcelanowy krążek z zaznaczonym czerwonym krzyżykiem. Badaną próbkę wody wlewaj do cylindra aż do momentu, w którym krzyżyk przestanie być widoczny. Zmierz wysokość słupa wody. Ćwiczenie powtórz dla obu próbek wody.


Wysokość słupa wody [mm] Przeźroczystość wody
Powyżej 300 Dobra
101 - 300 Zadawalająca
0 -100 Zła


Obserwacje:







Wnioski:







Doświadczenie nr 3.        BADANIE ZAPACHU WODY

Sposób wykonania: Do kolby stożkowej wlej 200 cm3 badanej wody i ogrzej ją do temperatury 20oC. Przykryj kolbę szkiełkiem zegarkowym i wąchaj przy wylocie kolby, określając rodzaj zapachu i jej intensywność.

Rozróżnia się 3 rodzaje zapachu wody:
R -roślinny: siana, ziemi, torfu, mchu, kwiatów, traw;
G -gnilny: pleśni, H2S, fekaliów, stęchlizny
S -specyficzny: chloru, fenolu, nafty, acetonu, smoły i innych
Intensywność zapachu Wyczuwalność zapachu
0 Brak zapachu
1 Bardzo słaby zapach
2 Słaby zapach
3 Wyraźny zapach
4 Silny zapach
5 Bardzo silny zapach


Wody naturalne dzieli się ze względu na rodzaj i intensywność zapachu na klasy czystości:

Klasa I Do 2R
Klasa II Od 3R lub 2G
Klasa III Do 1S


Obserwacje:







Wnioski:







4. Prezentacja i podsumowanie wyników pracy grup, ocena.
5. Rekapitulacja wiedzy.


Po rozwiązaniu krzyżówki otrzymasz hasło -nazwę substancji organicznej powodującej zanieczyszczenie wód.

Rozmiar: 17703 bajtów
Poziomo: 1. Inaczej sączenie
2. Jeden z pierwiastków wchodzących w skład wody
3. Zjawisko fizyczne polegające na przechodzeniu w parę wodną
4. Cząsteczka woda ma dwa bieguny - więc jest to .......
5. Określa stopień czystości wody
6. Jeden ze stanów skupienia, w którym występuje woda.
6.       Omówienie pracy domowej -każdy uczeń wybiera jedno zagadnienie do opracowania:

Zad. 1.         Zaproponuj sposoby zmniejszenia użycia wody w gospodarstwie domowym.
Zad. 2.         Który z zakładów przemysłowych w Twoim mieście (okolicy) powoduje
zanieczyszczenie wód, wyjaśnij dlaczego.

Literatura:

[1] Koszmider M. Kozanecka G.: Zielone zadania -ochrona środowiska w zadaniach chemicznych, WSiP, Warszawa 1995.
[2] Łopata K.: Chemia a środowisko -zbiór ciekawych doświadczeń, WSiP, Warszawa 1994
[3] Walentyńska I.: Praktyczne przygotowanie do ochrony środowiska, Fundacja Czyste Jutro, Bielsko -Biała 1995




Wyświetleń: 5649


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.