|
|
Katalog Józefa Kochelak Fizyka, Artykuły "Refleksje po czasie" uczestnika XXXVII Zjazdu Fizyków Polskich"Refleksje po czasie" uczestnika XXXVII Zjazdu Fizyków PolskichW dniach od 15 do 18 września 2003 roku odbył się w Gdańsku XXXVII Zjazd Fizyków Polskich, którego byłam uczestnikiem. Chociaż jestem nauczycielem z dużym stażem pracy to po raz pierwszy brałam udział w tak wielkim wydarzeniu naukowym. Minęło już sporo czasu od zakończenia zjazdu, lecz ja jestem wciąż pod jego wrażeniem i wciąż do niego wracam. Dlatego też chciałabym podzielić się swoimi wrażeniami i refleksjami z innymi nauczycielami.Cztery dni zjazdu obfitowały w tak wiele ciekawych wydarzeń, że miałam dylemat, w której sesji uczestniczyć, a uczestniczenie we wszystkich nie było możliwe. Od rana odbywały się sesje plenarne w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, prowadzone przez fizyków znanych nie tylko w Polsce. Po południu trwały obrady w sekcjach, gdzie każdy uczestnik mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Z racji wykonywanego zawodu nauczyciela wybierałam obrady w sekcjach związane z dydaktyką fizyki. Obejrzałam wiele interesujących doświadczeń fizycznych prowadzonych przez młodzież gimnazjów i liceów zaproszony na zajazd. Pomysły uczniów i ich opiekunów wzbudzały wielkie zainteresowanie wśród widowni. W ramach drugiej sesji dydaktycznej wyłoniono przedstawicieli Polski na europejski festiwal "Physics Stage 3", który odbył się w Holandii w dniach 8-15 listopad 2003. Bawiliśmy się doskonale oglądając interesujące przedstawienia i pokazy uczniów i ich opiekunów. Przez cały czas trwania zjazdu można było obejrzeć pokazy i wystawy doświadczeń fizycznych i urządzeń wykorzystujących prawa fizyki. Wielkim zainteresowaniem uczestników cieszyła się wystawa zorganizowana przez T. Wróblewskiego - Fizyka w zabawkach, która przekonuje, że można uczyć fizyki już w przedszkolu i nie jest to trudne. Drugą wystawą, która zrobiła na mnie duże wrażenie to 205 lat ogniwa Volty zorganizowana przez A. Okoniewską. Takich interesujących wystaw i pokazów było bardzo wiele i trudno w kilku słowach opisać te wszystkie cuda fizyki. Odbyły się również spotkania z autorami podręczników i twórcami programów szkolnym, na których można było podyskutować o podręcznikach i celowości reformy oraz podzielić się swoimi uwagami na temat zbliżającej się matury 2003. Dni spędzone w Gdańsku wśród ludzi nauki, pokazów fizycznych, sesji posterowych, filmów i animacji komputerowych wzbogaciły moją wiedzę i mój warsztat pracy. W zjeździe brało udział ponad 400 osób. Większość z nich to ludzie nauki, pracownicy instytutów badawczych, wyższych uczelni i niewielka grupa nauczycieli, a szkoda! Obcowanie przez kilka dni z wielkimi i sławnymi fizykami wzbogaca i daje dużo satysfakcji, dlatego też namawiam gorąco nauczycieli do udziału w następnych zjazdach. Naprawdę warto! Myślę, że w 2005 roku na XXXVIII zjeździe w Warszawie nauczyciele gimnazjów i liceów będą stanowili dużo większa grupę.
Opracowanie: mgr Józefa Kochelak Wyświetleń: 524
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |