Katalog

Urszula Kraśkiewicz
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Myśl globalnie - działaj lokalnie. Scenariusz godziny wychowawczej dla gimnazjum

- n +

Myśl globalnie - działaj lokalnie

Scenariusz godziny wychowawczej dla gimnazjum

Cele:
- zwrócenie uwagi uczniów na degradację środowiska naturalnego,
- uświadomienie roli jednostki w ochronie środowiska naturalnego,
- zapoznanie uczniów z różnymi formami ochrony środowiska i przeciwdziałania jego degradacji.

Efekty:
- zwiększenie świadomości uczniów dotyczącej sposobów i potrzeby ochrony środowiska naturalnego.

Metody pracy:
- praca w małych grupach,
- dyskusja.

Materiały pomocnicze:
- duże arkusze papieru, flamastry, małe kartki papieru,
- koperty z podzielonymi tekstami definicji z dziedziny ekologii (np. recykling, eutrofizacja, biodegradacja, segregacja, efekt cieplarniany)

Czas trwania:
1-2 godziny lekcyjne.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie:

Nauczyciel mówi uczniom, że na dzisiejszej lekcji zajmiemy się sprawami ochrony środowiska. Zapisuje na tablicy temat: Myśl globalnie - działaj lokalnie. Zadaje uczniom pytanie: Jak rozumiecie ten temat? (Nauczyciel nie komentuje ich wypowiedzi i nie wyjaśnia.)

2. Najważniejsze pojęcia z ekologii:

Nauczyciel dzieli klasę na 5 grup i rozdaje grupom koperty, w których są definicje z zakresu ekologii i ochrony przyrody, przecięte w połowie i pomieszane. Zadaniem grup jest utworzenie prawidłowych definicji i naklejenie ich na papier.

Jeden z członków grupy, która najszybciej ułożyła hasła, odczytuje je głośno. W ten sposób można przypomnieć najważniejsze pojęcia niezbędne w dalszej pracy z uczniami.

3. Degradacja środowiska:

Nauczyciel rozdaje tym samym grupom arkusze szarego papieru i prosi, by w ciągu 10 minut podały 5 przykładów degradacji środowiska zagrażającej zdrowemu życiu.
- I grupa - w domu
- II grupa - w szkole
- III grupa - w naszym mieście
- IV grupa - w naszym kraju
- V grupa - na świecie

Następnie I grupa przekazuje swój arkusz II grupie, a ta III grupie itd. Każda grupa określa przyczynę danego zagrożenia.

Nauczyciel prosi uczniów o powieszenie arkuszy na ścianach i omówienie ich przez liderów każdej grupy.

4. Myśl globalnie - działaj lokalnie.

Nauczyciel na jednym z arkuszy wypisuje 5 zagrożeń, które powtarzają się najczęściej.

Rozdaje uczniom małe karteczki, każdemu jedną i prosi, by każdy napisał na swojej karteczce, co może zrobić dla przeciwdziałania lub ograniczenia degradacji środowiska.

Uczniowie przyklejają karteczki odpowiednio do zagrożenia.

Nauczyciel wybiera 5 uczniów i prosi ich o odczytanie zagrożeń i sposobów przeciwdziałania im.

5. Podsumowanie:

Nauczyciel po raz drugi zadaje pytanie, co znaczy hasło: Myśl globalnie - działaj lokalnie.

Proponuje dyskusje, na temat odpowiedzialności jednostki za ochronę środowiska. W dyskusji podkreśla te wypowiedzi, które wskazują na proekologiczne działania: proste, codzienne, możliwe do wykonania przez wszystkich i w każdych warunkach.

6. Ewaluacja:

Każdy uczeń ocenia wartość lekcji w skali ocen szkolnych od 1 do 6 na karteczce otrzymanej od nauczyciela.
 

Opracowanie: mgr Urszula Kraśkiewicz

Wyświetleń: 4281


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.