Katalog

Regina Kapuścińska
Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Czy wiesz, co jesz? Dlaczego warto jeść owoce?

- n +

Dlaczego warto jeść owoce?

Konspekt zajęć otwartych w kl. III
(dla rodziców)

Ośrodek tematyczny: C z y  w i e s z,   c o  j e s z?

Czas trwania: 90 minut

Cele:
Główny: Zapoznanie uczniów z wartościami odżywczymi owoców.

Operacyjne

Uczeń potrafi:
- Układać zdania z rozsypanki wyrazowej
- Wypowiadać się dłuższymi zdaniami na dany temat
- Z podanych wyrazów wyróżnić rzeczowniki
- Porównywać i porządkować liczby rosnąco i malejąco
- Posługiwać się encyklopedią
- Dzielić sposobem pisemnym przez liczbę jednocyfrową

Metody: słowna, oglądowa, problemowa, zajęć praktycznych

Tok zajęć
1. Przywitanie gości (rodziców)
2. Krótka pogadanka o wiośnie i jej oznakach
N - Jak można określić całą przyrodę w okresie wiosny?
U - Wiosna budzi się do życia
N - Co powiemy o człowieku i jego organizmie?
U - Organizm ludzi też budzi się z okresu zimowego
N - Co potrzebne jest człowiekowi, aby jak najszybciej zregenerował swoje siły po okresie zimy?
U - wśród różnych wypowiedzi pada stwierdzenie "Człowiekowi potrzebne są witaminy".

3. N - W jakiej postaci można zażywać witaminy
U - pastylki
U - syropy
U - musujące napoje (vibovit)
U - jogurty

4. Ułożenie hasła z rozsypanki wyrazowej
- uczniowie podzieleni są na 4 grupy porządkujące liczby od najmniejszej do największej i przyporządkowują im odpowiednie litery.
I GRUPA Wszystkie mamy
II GRUPA wesołe miny
III GRUPA bo zawieramy
IV GRUPA w sobie witaminy.

5. Ułożenie całego hasła na tablicy z kolejnych wyrazów a następnie przepisanie go do zeszytu.
6. Każdy uczeń dostaje kartkę z wesołą miną i razem z mamą ma dorysować owoc np.



W trakcie rysowania wysłuchanie piosenki "Witaminki"

- wystawa prac i nagradzanie najciekawszych brawami
7. Kto potrafi wyjaśnić, co to są witaminy?
Uczniowie próbują podawać różne definicje.
8. Praca w grupach
- wyszukiwanie w encyklopediach pojęcia "Witaminy" i odczytywanie ich.
9. Demonstrowanie owoców, które zawierają najwięcej witamin.
a) owoce na tacy wraz z podpisami
b) ilustracje owoców + podpisy (np. ananas, awokado, mango itp.) owoce, których nie można tak łatwo dostać jak np. jabłko
10. Odpowiemy sobie na pytanie "Jakie wartości mają owoce?"
U - bo są smaczne
U - są słodkie czyli zawierają cukier
U - można z nich robić kompoty, soki, dżemy,
U - zawierają witaminy

Podsumowaniem zajęć jest krótki występ uczniów pt. "Zamiast paczki papierosów..."

Prezentacja haseł:
Rzuć papierosa, zjedz jabłko, wypij szklankę mleka!
W epoce kosmosu - niemodne palenie papierosów!
Wiedzą wiewiórki, sarny, jelenie, jakie szkodliwe jest palenie!
Zgodnie stwierdzają starzy i młodzi: "Palenie i na kieszeń szkodzi!"


Palisz, płacisz - zdrowie tracisz.

Już w Atenach powiadali, ten ma medal, kto nie pali.
W Barcelonie powiadali, ten ma medal, kto nie pali.
W Montrealu powiadali, ten ma medal, kto nie pali.
I w Atlancie powiadali, ten ma medal, kto nie pali.

Nie raz ale stale, nie raz ale stale,
Mów wszystkim dookoła: Nie palę! Nie palę!]

Gdy nie palisz, jesteś miły - będą panny cię lubiły.
Wierz mi kolego, wierz mi kolego! Będą panny cię lubiły!

Góralu, czy ci nie żal?
Że wczoraj rzuciłeś palenie?
Oj, nie żal mi, wcale mi nie żal,
Nareszcie zmądrzałem szalenie.
Góralu, śpiewa nasz chór!
Góralu, tyś dla nas wzór!
(mel. Góralu, czy ci nie żal)

Burek koło budy szczeka wniebogłosy
Nie próbuj palenia - szkodzą papierosy.
Kogut na podwórzu pieje wniebogłosy
Komu miłe zdrowie - rzuca papierosy.
Przyleciały wrony, kraczą wniebogłosy
Kto ma olej w głowie - rzuca papierosy.
Uwierzcie nam proszę i starsi i młodzi,
Nie uczcie się palić, bo palenie szkodzi.
Nie pal człeku, nie pal,
Tego ci nie trzeba
Inni już nie palą,
Płuca zdrowe mają
I chorób nie znają.
A temu, kto pali,
Serce się zawali
Poczucie duszności,
Kaszel bez litości,
Krtani zapalenie i wieczne leczenie.
(mel. Nie lij dyscu, nie lij, bo cię tu nie trzeba)

Kuma sobie siedziała, papieroska sztachała.
Kum odradził swej kumie
Nie pal kumo, bo umrzesz.
Kuma dalej paliła, nocha se przypaliła.
Kum powtarzał wciąż kumie
Rzuć palenie, bo pójdę!
Kuma się zastanowiła i palenie porzuciła.
Kum z radości podskoczył
Na wierzch wyszły mu oczy!

ZAGADKI LITERACKIE

Był raz mądry Gabryś,
A wiecie co robił?
Kiedy stonkę widział,
Papierosy drobił.
Bo myślał tak sobie:
Nikotyna truje.
Jak stonka spróbuje,
Zaraz wykituje.

Jeśli nie chcesz mojej zguby, rzuć palenie o mój luby!

Siedzi ptaszek na drzewie,
Ludziom się dziwuje,
Że tak wielu z nich pali,
Choć papieros ich truje.

Biega, krzyczy Franek bosy
Gdzie są moje papierosy?!
Szuka w teczce i w kieszeni.
Papierosy diabli wzięli.
Wszystko w domu poprzewracał.
Maca kurtkę, szlafrok maca.
Skandal, drze się w niebogłosy.
Ktoś mi gwizdnął papierosy!!

Precz z moich oczu - marny papierosie.
Precz z mego serca i serce posłucha.
Precz z mej pamięci! Nie, tego rozkazu
Twoja i moja pamięć nie posłucha.

Palić - nie palić? Oto jest pytanie!
Jakaż dziś prosta jest odpowiedź na nie.
Gdy przyjechałem do Ludwinowa
I usłyszałem mądrych dzieci słowa.

Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę.
Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę.
Odkąd zrobiłem mocne przyrzeczenie,
Aby raz wreszcie rzucić palenie.

Papierosie śmierdzący - ty zabierasz zdrowie.
Ile kieszeń ma zyska - ten tylko się dowie,
Kto cię rzucił.
Dziś szpetność twą w całej osobie
Widzę i opisuję, nie tęsknię po tobie.

Niechaj to narodowie wżdy postronne znają
Iż Polacy rozumni palenie rzucają.

Na zakończenie okrzyk wszystkich dzieci:

"Zamiast paczki papierosów, kup mi mamusiu owoców!"

 

Opracowanie: Regina Kapuścińska
Nauczyciel Szkoły Podstawowej
w Makowiskach

Wyświetleń: 5295


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.