Katalog

Maria Budkiewicz
Historia, Scenariusze

Mój region w średniowieczu - scenariusz lekcji historii w klasie I liceum

- n +

Mój region w średniowieczu

SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII W KLASIE I LICEUM

CELE LEKCJI:
Po skończonej lekcji uczeń umie:
- zna źródła historyczne dotyczące historii swojego regionu,
- wykazuje się wiadomościami na temat dziejów Ziemi Tucholskiej w okresie średniowiecza,
- wie jak zmieniała się przynależność państwowa Pomorza Gdańskiego, w tym Ziemi Tucholskiej od X do XV wieku,
- wie jaki jest rodowód nazwy miejscowości w której mieszka oraz z których wieków pochodzą najstarsze wzmianki o swojej miejscowości,
- rozumie na przykładzie Tucholi, jak dokonywano lokacji miasta na prawie chełmińskim.

Metody pracy:
- Pogadanka
- Praca z fragmentami literatury dotyczącej dziejów Ziemi Tucholskiej
- Praca z mapą
- Praca w grupach
- Referaty.

Środki dydaktyczne:
- atlasy historyczne, mapy,
- W. Kozłowski Zarys dziejów krainy raciąskiej, komturstwa i powiatu tucholskiego (XIII wiek - listopad 1918 r.)
- Szkice Tucholskie. W 650- lecie nadania praw miejskich Tucholi. Praca pod red. W.Jastrzębskiego.

Tok lekcji
1.Część wprowadzająca
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem, głównymi zagadnieniami i celami lekcji.
Informuje również o sposobie realizacji tematu.
Następnie pytaniami sprawdza stan wiedzy dotyczący stosunków polsko - krzyżackich od XIII do XV wieku. Uczniowie pokazują na mapie zmiany terytorialne Polski w tym okresie.
Jeden z uczniów przypomina również - co to jest lokacja miast i według jakich wzorów jej dokonywano?
Dwa tygodnie wcześniej nauczyciel podzielił uczniów na grupy i każda grupa otrzymała polecenie, aby przygotować informacje dotyczące dziejów swojej miejscowości.
2.Rozwinięcie
Wykład nauczyciela z elementami pogadanki na temat źródeł historycznych dotyczących historii Ziemi Tucholskiej w średniowieczu.
Następnie uczniowie na podstawie wiedzy, którą posiadają opowiadają, jak wyglądały losy ich terenów w omawianym okresie historycznym.
Grupy przedstawiają swoje opracowania dotyczące pochodzenia i dziejów takich miejscowości jak np. Cekcyna, Bysławia, Gostycyna, Kęsowa i innych.
Jeden z zespołów przygotował informacje dotyczące Tucholi i jej lokacji na prawie chełmińskim. Młodzież konfrontuje wówczas informacje jakie posiada o lokacji miast z konkretnym przykładem.

3.Podsumowanie
Uczniowie odpowiadają na pytania:
1. Jak historycznie zmieniała się przynależność Ziemi Tucholskiej? Jak długo ten teren należał do Zakonu Krzyżackiego?
2. Z jakich źródeł czerpiemy informacje o tych terenach?
3. Jakie jest pochodzenie nazw miejscowości (z jakiego języka się one wywodzą?)
4.Jak przebiegał proces lokacji Tucholi i według jakich wzorów dokonano go?

Zadanie domowe
Poszukaj informacje: jakie narodowości zamieszkiwały powiat na przestrzeni dziejów. Kim byli Kosznajdrzy?


 

Opracowanie: Maria Budkiewicz - ZSLiT w Tucholi

Wyświetleń: 1751


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.