Katalog

Dorota Bałaban, Katarzyna Kotarska-Janeczko, Lilla Stecka
Historia, Sprawozdania

11 listopada - 84 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

- n +

Sprawozdanie 11 listopada - 84 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Tego roku uroczystość z okazji 84 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegała inaczej niż zwykle. Pani Dorota Bałaban i pani Kasia Kotarska-Janeczko zaproponowały, aby wszyscy uczniowie przebrali się w żołnierskie stroje i... "przy ognisku" wspólnie z nauczycielami pośpiewali pieśni patriotyczne i żołnierskie.
To był wspaniały pomysł. Już dwa tygodnie przed uroczystością wszyscy uczniowie naszej szkoły poznawali teksty i melodie piosenek oraz na lekcjach historii przypominali o rozbiorach Polski, powstaniach narodowych i I wojnie światowej. Aż w końcu nadszedł ten oczekiwany przez wszystkich dzień - 11 listopada.

Sala w aurze jesiennej, na środku polana drewna, a między nimi latarka przypominająca ogień, w tle stojący brzozowy krzyż i porozrzucane w nieładzie liście. Wokół ogniska siedzą uczniowie poprzebierani w żołnierskie, strażackie i harcerskie stroje i nasi nauczyciele, którzy bardzo nas zaskoczyli - oni również byli przebrani...
Nad głowami, w tle, dwa arkusze brystolu z namalowanymi konturami Polski, na jednym kraty i rok 1772, 1793, 1795 - symbol ojczyzny w niewoli; na drugim kontur Polski biało -czerwony i rok 1918.

To była wspaniała uroczystość. Najbardziej utkwiła mi w pamięci pierwsza piosenka, którą zaśpiewali nasi nauczyciele - "Biały krzyż".

Później wszyscy śpiewaliśmy: "Gdy naród do boju", "Hej chłopcy", "Rotę", "Piechotę", "Pierwszą brygadę", "Wojenkę", "Przybyli ułani..", "Rozkwitały pąki białych róż", "Rozszumiały się wierzby płaczące", "Jak długo w sercu naszym".

Między piosenkami Sabina, Dorota, Patrycja, Adrian i Ula przypominali ważne wydarzenia z dziejów Polski -mówili o rozbiorach, powstaniach i roku 1918. Najmłodsi uczniowie machali biało-czerwonymi chorągiewkami i nucili melodie. Uroczystość zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego.

Takiej uroczystości w naszej szkole jeszcze nie było!

Uczennica kl. VI

Grabiszyce, dn. 23.11.2001r.
 

Opracowanie: Dorota Bałaban

Wyświetleń: 2821


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.