Katalog

Danuta Dziedzic
Różne, Prezentacje

Promocja placówki - Przedszkole nr 28 w Tychach

- n +

Promocja placówki - przedszkole nr 28 w Tychach

Rozpoczęcie działalności PRZEDSZKOLA nr 28 przypada na datę 2.05.1977r. Przedszkole mieści się w Tychach.

Tychy jako miasto nowoczesne, tonące w zieleni i szczycące się szerokimi drogami, nowymi osiedlami z pełną infrastrukturą usługowo-gospodarczą i socjalną, staje się miastem coraz szlachetniejszym, wciąż nieustannie rozwijającym się.

Przedszkole nr 28 usytuowane jest przy ulicy Hetmańskiej 1. Powierzchnia budynku wynosi 730 m2, posiada dwie kondygnacje nadziemne i piwnice.

W budynku mieści się 7 sal do zajęć z dziećmi i szatnia. Na parterze znajdują się dwie sale zajęć dla dzieci 5/6 -cio letnich, kancelaria dyrektora, szatnia i dwie zmywalnie. Pierwsze piętro zajmuje pięć sal do zajęć z dziećmi 3,4,5 -letnimi i pomieszczenia przeznaczone na zmywalnie.

Piwnice obejmują blok żywieniowy, pokój intendenta oraz pomieszczenia gospodarcze.

Sam budynek przedszkola jest budynkiem wolnostojącym, otoczonym zielonym ogrodem w którym znajdują się urządzenia przeznaczone do zabaw z dziećmi.

Przedszkole jest dobrze wyposażone w różnorodne pomoce dydaktyczne, odpowiednie meble oraz sprzęt gospodarstwa domowego. Sale zajęć są przestronne, kolorowe i bardzo słoneczne. Szczególny nacisk kładzie się na artystyczny, dekoracyjny i estetyczny wygląd sal, holu (bogate kolorowe dekoracje o różnorodnej tematyce) wywołujące uśmiech na twarzy dziecka.

Obecnie przedszkole funkcjonuje jako przedszkole 6- cio oddziałowe pod nazwą "Kubusia Puchatka", od 1.IX. 2004r stanie się Placówką Niepubliczną. Tematyka programowa jest bogata i szeroka, wprowadzony szereg innowacji przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dziecka.

Nauczyciele są głęboko zaangażowani, otwarci i twórczy.

Posiadają odpowiednie kwalifikacje, nadal szkoląc się, dokształcając na różnorodnych warsztatach, kursach, studiach.

Podstawowym warunkiem prawidłowego przebiegu procesu wychowawczo-dydaktycznego jest sprawna organizacja pracy nauczycieli, personelu administracyjno-obsługowego oraz współpraca z rodzicami.

Rodzice poprzez czynny udział w rozwoju placówki stają się współgospodarzami placówki przedszkolnej.

Nasze przedszkole prowadzi zajęcia pozabudżetowe dla dzieci.

Fakt ten świadczy o wspólnej trosce zarówno rodziców jak i przedszkola, o wszechstronny rozwój dziecka.

Dzieci biorą czynny udział w takich zajęciach jak:
- nauka języka angielskiego
- gimnastyka profilaktyczno-korekcyjna
- nauka pływania
- zajęcia logopedyczne
- rytmika (obligatoryjnie dla wszystkich grup wiekowych)
- zespoły taneczno-wokalne

Przedszkole nieprzerwanie prowadzi dla rodziców zajęcia otwarte.

Na terenie placówki odbywają się lekcje religii.

Dzieci mają zapewnioną opiekę higienistki.

Dzieci korzystają z różnorodnych form wypoczynku:
- wycieczki
- zielone przedszkola
- pikniki
- wyjścia do kina, teatru, galerii, muzeum itp.

Przedszkole istnieje dla dzieci i od tego jak się nimi pokieruje zależy dalsza ich edukacja. Wprowadzenie różnorodnych modyfikacji umożliwiło wielostronny rozwój dziecka przez co zauważono, że najcenniejsza jest właśnie indywidualizacja a nie sztywna realizacja programu. Rodzice na bieżąco informowani są o wszelkich poczynaniach wychowawczych i dydaktycznych przez tzw. "okienka dla rodziców" czy, też poprzez wewnętrzną gazetkę przedszkolną redagowaną przez pracowników przedszkola.

Dzięki współpracy z rodzicami zmniejsza się koszt utrzymania placówki, rodzice chętnie i bardzo często poprzez swoją pomysłowość i twórczość wykonują z własnej inicjatywy prace gospodarcze, porządkowe. W celu nawiązania więzi uczuciowej przygotowuje się programy artystyczne na które zapraszani są rodzice, dziadkowie, goście z zewnątrz np. z okazji Dnia Górnika, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Mamy i Taty, Dnia Dziecka itp.

Spotkania te odbywają się w miłej i sympatycznej wręcz wzruszającej atmosferze przy poczęstunku łakoci pieczonych przez nasze wspaniałe panie kucharki (słynące ze swych wypieków).

Często przy tych wypiekach swój czynny udział biorą dzieci zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia kulinarne.

Hucznie i z długoletnią tradycją obchodzony jest Mikołaj, Bal Karnawałowy rokrocznie rejestrowany na kasetach video. Postacią przewodnią imprezy Mikołajkowej jest oczywiście postać Św. Mikołaja, który szukany jest (w miarę możliwych warunków atmosferycznych) w okolicy przedszkola i barwnym korowodem sprowadzany jest do przedszkola. Szukanie Św. Mikołaja potęguje atmosferę oczekiwania na tą ważną postać, która spędza z dziećmi cały dzień na śpiewach, wspólnych zabawach, pozowaniu do zdjęć.

Przez co nie jest to tylko chwila czy godzinka spotkania ze Św. Mikołajem - nie trzeba już szukać dodatkowych atrakcji poza przedszkolem. Tradycję swoją mają również wspaniałe bale karnawałowe dla dzieci, gdzie przewodnią rolę wodzireja pełnią czarodziejskie postacie - wróżki, królowie itp. Zabawy i tańce odbywają się przy współudziale rodziców do żywej muzyki instrumentalnej.

Okres Bożonarodzeniowy to czas wzruszających spotkań, świątecznych życzeń. Do tradycji przedszkola należy organizowanie już od wielu lat spotkań wigilijnych przy opłatku.

Czynny i bardzo liczny udział rodziców, rodzin, dzielenie się opłatkiem, występy Jasełkowe dzieci, stwarzają niepowtarzalną atmosferę charakterystyczną tylko dla świąt Bożego Narodzenia.

Wieczór Jasełkowy obchodzony jest bardzo uroczyście ze śpiewem kolęd ku uciesze zarówno rodziców, dzieci jak i nauczycieli. Zacieśnia to współpracę z rodzicami, potęgując atmosferę wzajemnego zaufania. Równie uroczyście we łzach prowadzone jest tzw. "Pożegnanie Starszaków" czyli dzieci które od września idą do szkoły.

Występy, podziękowania małych aktorów wzbudzają śmiech, żal, wzruszenie ale i przede wszystkim zapewniają wspaniałą zabawę dorosłym i dzieciom. Nasze przedszkole bierze czynny udział we wszelkiego rodzaju imprezach organizowanych na szczeblu miasta i województwa zdobywając liczne nagrody, wyróżnienia, dyplomy czy puchary.

Placówka nasza jest też często gospodarzem wystaw, szkoleń, konferencji. W 2002 roku bardzo hucznie obchodziliśmy 25 - lecie naszego Przedszkola, impreza odbyła się w Teatrze Małym w Tychach.

Placówka zapewnia stały kontakt z psychologiem, pedagogiem i logopedą na terenie przedszkola, co w znaczny sposób ułatwia rodzicom zorganizowanie swojego wolnego czasu.

Aby podtrzymać stały kontakt z rodzicami co miesiąc prowadzone są konsultacje pedagogiczne dla rodziców - gdzie swobodnie, spokojnie można porozmawiać na temat rozwoju, problemów, pewnych ukierunkowań pod względem niedostatków czy też zdolności swojej pociechy. Nauczyciele starają się stworzyć atmosferę wzajemnego zaufania, pełnego zrozumienia. Dobra i bezkonfliktowa atmosfera panująca na placówce, życzliwość i uśmiech oraz sumienna i nienaganna praca wszystkich pracowników przyczynia się i wpływa na dalszą pracę w przedszkolu potęgując mocne strony przedszkola. Zatem: W PUCHATKOWIE JEST WESOŁO
KTO TU CHODZI O TYM WIE,
ZACHĘCAMY WSZYSTKICH WKOŁO
BY DO NAS ZGŁASZALI SIĘ:
CZY TO DUŻY, CZY TEŻ MAŁY
Z KAŻDYM BĘDZIE "ZA PAN BRAT"
CZY W "MALEŃSTWACH" CZY W "KANGURKACH"
KAŻDY POZNA TEN NASZ ŚWIAT:
ŚWIAT ZABAWEK I NAUKI
TAŃCA I PLASTYCZNEJ SZTUKI,
TEATRALNYCH ZABAW WIELE,
KAŻDY JEST TU PRZYJACIELEM.
DLA KAŻDEGO UŚMIECH MAMY
NIGDY TEŻ SIĘ NIE GNIEWAMY.
PRZYTULIMY, POGŁASZCZEMY
RAZEM SMUTKI PRZEŻYJEMY
WIĘC?
KTO SIĘ JUŻ ZDECYDOWAŁ, NIE BĘDZIE TEGO ŻAŁOWAŁ!!!
autor wiersza - DANUTA DZIEDZIC
 

Opracowanie: DANUTA DZIEDZIC

Wyświetleń: 1188


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.