Katalog

Mirosława Rosińska
Wychowanie do życia w rodzinie, Scenariusze

Umiejętność świętowania - scenariusz zajęć z przedmiotu: Wychowanie do życia w rodzinie

- n +

Scenariusz zajęć przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie"

Dla uczniów VI klasy szkoły podstawowej.

Temat: Umiejętność świętowania

Cele:
Po skończonej lekcji uczeń powinien:

- rozumieć jakie są nasze korzenie kulturowe, religijne i rodzinne;
- wiedzieć, że współuczestnicząc w przygotowaniach świątecznych nie tylko pomaga rodzicom, ale przyczynia się do współtworzenia domowej atmosfery;
- rozpoznawać upodobania i gusty osób najbliższych przy dobieraniu upominków;
- umieć zachować się w momencie otrzymywania lub dawania prezentu.

Metody i formy pracy:

- rozmowa kierowana
- Dyskusja
- test skojarzeń
- praca w grupach jednolita
- praca indywidualna.

Materiały i środki dydaktyczne:

- plansze z napisem "ŚWIĘTO",
- duże arkusze papieru, mazaki,
- cytaty z książki "Mały Książe" i "Ania z Zielonego Wzgórza", J. Twardowski "Życzenia".
- E. Purzycka, M. Selke, Wędrując ku dorosłości - ćwiczenia. Wychowanie do życia w rodzinie dla uczniów klas V - VI szkoły podstawowej; wyd. Rubikon, Kraków 2001.

Czas: 45 minut

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Nauczyciel rozdaje uczniom plansze z napisem "ŚWIĘTO". Poleca dobrać wyrazy do poszczególnych liter hasła zgodnie z omawianą tematyką (praca w grupach dwuosobowych) np.:
Ś
W
I
Ę
T
O

ŚLUB, WESELE, IMIENINY, SĘKACZ, TOWARZYSTWO, OBRUS

2.Uczniowie odczytują kilka przykładów. Nauczyciel korzystając ze zgromadzonego słownictwa podaje temat zajęcia; "Umiejętność świętowania".

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA

1. Przeprowadzenie dyskusji na temat: Czy człowiek potrafi odróżnić dzień powszedni od świątecznego?
Uczniowie powinni zauważyć, że:
- w dniu świątecznym ubieramy się wizytowo,
- nie pracujemy,
- odczuwamy radość,
- oczekujemy gości, itp.

2. Wyznaczenie czteroosobowych grup roboczych i przedstawienie zadania:
"Wypiszcie ważne święta w życiu rodziny."

3.Uczniowie wypisują na dużych arkuszach papieru ważne święta dla rodziny; - pierwszy dzień w szkole,
- ukończenie szkoły,
- zdobycie nagrody w konkursie,
- pobicie rekordu sportowego,
- ukończenie budowy domu,
- rocznice (urodziny, rocznica ślubu rodziców),
- święta religijne (Boże Narodzenie, Nowy Rok, Wielkanoc, Zielone Świątki,)
- święta państwowe
- pojawienie się nowego członka rodziny.

4.Prezentacja wykonanych zadań przez poszczególne grupy.
5. Rozdanie uczniom kart z fragmentami utworów "Mały Książe" i "Ania z Zielonego Wzgórza". Głośne odczytanie tekstu przez chętnego ucznia.
Szukanie odpowiedzi na pytanie: Jak można przygotować się do święta? Uczniowie zauważają, że:
- najprzyjemniejsze jest oczekiwanie,
- przygotowywanie i wręczanie upominków,
- przygotowanie odpowiedniego stroju,
- współuczestnictwo w przygotowaniu uroczystości.

6. Wykonanie ćwiczenia "Jak dziękować za prezenty?"
Uczniowie pracują indywidualnie wykonując ćwiczenie 19 s.29 z zeszytu ćwiczeń.

III. CZĘŚĆ KOŃCOWA

1. Podsumowanie zajęć. Zredagowanie stwierdzenia:
Sposób świętowania jest przekazywany z pokolenia na pokolenie - to tradycja.

CYTATY DO WYKORZYSTANIA NA LEKCJI

Cytat 1.(Mały Książę)
"Lepiej jest przychodzić o tej samej godzinie. Gdy będziesz musiał przyjść na przykład o czwartej po południu, już od trzeciej zacznę odczuwać radość. Im bardziej czas będzie posuwać się naprzód, tym będę szczęśliwszy. O czwartej będę podniecony i zaniepokojony: poznam cenę szczęścia! A jeśli przyjdziesz nieoczekiwanie, nie będę mógł się przygotować"

Cytat 2. (Ania z Zielonego Wzgórza)
"Oczekiwanie czegoś daje nam już połowę przyjemności. Może się zdarzyć, że się tego nie otrzyma wcale, ale nikt nie może zabronić cieszyć się z oczekiwania."
 

Opracowanie: Mirosława Rosińska

Wyświetleń: 8271


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.