Katalog Magdalena Tołwińska Historia, Scenariusze Scenariusz lekcji - Budowle obronne Wielkopolski - kl. IV-VI szkoły podstawowej.Scenariusz lekcji
Budowle obronne WielkopolskiTemat: Budowle obronne Wielkopolski Klasa - IV-VI szkoły podstawowej Cele ogólne:
Cele operacyjne - po zakończonej lekcji uczeń potrafi:
Pojęcia:
Metoda:
Środki dydaktyczne:
Literatura:
Uwagi dotyczące realizacji lekcji:Lekcja przewidziana jest dla uczniów klasy IV lub V szkoły podstawowej. Można ją wkomponować w rozkład materiału po omówieniu sztuki romańskiej. Pomysł zaczerpnięto z serii "Wielkopolska - moja mała ojczyzna" zeszyt dla klasy VI. Uczniowie otrzymują do dyspozycji teksty i fotografie (widokówki), które będą podstawą ich samodzielnej pracy. Stanowi realizację ścieżki regionalnej. Zajęcia prowadzone są od ogółu do szczegółu - dzieci zawężają stopniowo pole zainteresowań, aby ostatecznie skupić się na rodzinnej miejscowości. Lekcja nie zakłada poznania wszystkich zabytków o charakterze obronnym regionu Wielkopolski, a jedynie kilku wybranych przez nauczyciela. W zależności od potrzeb, może być modyfikowana i dostosowywana do miejsca zamieszkania. Struktura i tok lekcjiI. Czynności wprowadzające:Przywitanie, sprawdzenia listy obecności, zapisanie tematu; II. Wstęp:
Proponujemy dzieciom ćwiczenie:
III. RozwinięciePrzy wykorzystaniu mapy nowego podziału administracyjnego kraju, nauczyciel pyta o region, w jakim znajduje się Kalisz, uzmysławia zgodności historyczne, podkreśla rolę Kalisza na przełomie dziejów (wybiórczo i bardzo krótko). W tym miejscu można pozwolić dzieciom na swobodną wymianę poglądów "za" i "przeciw" nowemu podziałowi administracyjnemu. Bez wzglądu na opinie dzieci, podkreślić należy nieuchronność zmian i konieczność dostosowania się do nowej sytuacji. Następnie wraz z dziećmi formułujemy pojęcie regionu, które w następującym brzmieniu zapisujemy do zeszytu: Region - obszar, będący częścią większej całości, który ma swoje historyczne losy, odrębność o charakterze geograficznym (góry, klimat, rzeki itp.), zróżnicowanie gospodarcze, odrębność kulturalną i etniczną. Nauczyciel zwraca uwagę, że w naszym regionie - Wielkopolsce - niewiele dawnych budowli obronnych zachowało się do naszych czasów. Większość uległa zniszczeniu, część przebudowano na przestrzeni dziejów. Celem lekcji jest ukazanie kilku obiektów. Prowadzący lekcję proponuje dzieciom zadanie przygotowania opowiadania dotyczącego jednego z zabytków Wielkopolski. W tym celu dzieli klasę na 6 zespołów przy pomocy karteczek, na których napisana jest nazwa obiektu do opracowania. Każdy z zespołów otrzymuje przygotowane przez nauczyciela materiały dotyczące jednego z wybranych zabytków Wielkopolski:
Prowadzący lekcję informuje, że zadaniem każdego zespołu będzie przygotowanie jak najciekawszej opowieści o danym obiekcie, aby zachęcić resztę dzieci do zwiedzania. Uczniowie powinni uwzględnić:
Po wykonaniu zadania, jedna osoba z każdej grupy przedstawia przygotowane wspólnie opowiadanie. Po wysłuchaniu wszystkich relacji, nauczyciel zachęca dzieci do krótkiej dyskusji, który z opisów najbardziej im się podobał, który z przedstawionych zabytków najchętniej by odwiedzili i dlaczego. Zwracamy uwagę uczniów na wspólne elementy prezentowanych budowli:
Nauczyciel podkreśla, że są to miejscowości niezbyt oddalone od ich miejsca zamieszkania. Uczniowie otrzymują kserokopie mapek przedstawiających obszar Wielkopolski, na których samodzielnie zaznaczają poznane na lekcji miejscowości, w których zachowały się elementy budowli obronnych. IV. ZakończeniePo wykonaniu zadania naprowadzamy uczniów na wniosek, że poznawanie świata najłatwiej zacząć od najbliższej okolicy. Przypominamy powiedzenie: "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie". Staramy się rozwinąć tę tezę w odniesieniu do fragmentów murów obronnych w Kaliszu i baszty "Dorotki". Pytamy:
Nauczyciel przedstawia uczniom książkę pana Eligiusza Kor-Walczaka "Baśnie i legendy ziemi kaliskiej" i zachęca do lektury. Informuje, że baszta "Dorotka", oprócz wielu rycin i legendy doczekała się także wiersza, którego autorem jest pan Tadeusz Pniewski. Nauczyciel czyta wiersz pt. "Dorotka" oraz prezentuje tomik wierszy poety pt. "Krajobraz serdeczny". Jeśli dysponujemy czasem można przytoczyć także inny fragment poetycki, na przykład "Moje miasto". Praca domowaUczniowie przygotują plan krótkiej wycieczki po Kaliszu, która przybliży zabytki miasta. Zachęcamy, że najciekawszy z projektów będzie podstawą wycieczki klasowej, a autor będzie pełnił funkcję przewodnika. Na zakończenie oceniamy pracę dzieci, wskazane jest nagrodzenie wszystkich uczniów. Nauczyciel dziękuje dzieciom i kończy lekcję. Opracowanie: mgr Magdalena Tołwińska Wyświetleń: 2565
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |