Katalog

Monika Jaworska
Biologia, Scenariusze

Budowa i funkcje układu hormonalnego

- n +

Budowa i funkcje układu hormonalnego

SCENARIUSZ DO LEKCJI BIOLOGII W KL. II

CELE OPERACYJNE

UCZEŃ:

- wyjaśnia pojęcia: gruczoł dokrewny, hormon
- nazywa najważniejsze gruczoły dokrewne,
- wymienia nazwy wytwarzanych hormonów i ich funkcje,
- wyjaśnia na czym polega regulacja hormonalna i jej znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu,
- potrafi zlokalizować miejsce występowania gruczołów dokrewnych u człowieka.

Metody i formy pracy:
burza mózgów, praca w grupach,

Środki dydaktyczne:
podręcznik, duże kontury postaci ludzkiej narysowane na arkuszu papieru, pisaki, wycięte paski papieru, klej, kartki z konturami postaci ludzkiej dla każdego ucznia.

Przebieg lekcji

1. Faza wstępna - obecność, temat lekcji, wprowadzenie do tematu: wyjaśnienie terminów: gruczoły dokrewne, hormony, podział gruczołów.
2. Faza główna
- Wykorzystując pisaki, podręczniki paski papieru uczniowie pracują w grupach ( 3 lub 5 - w zależności od liczebności klasy)
- GRUPA I
Wyszukują nazwy najważniejszych gruczołów dokrewnych i każdy z nich zapisują na oddzielnym pasku, następnie ustalają ich lokalizację.
- GRUPA II
Wyszukują w podręczniku nazwy hormonów wytwarzanych przez przysadkę mózgową, tarczycę i gruczoły przytarczyczne. Zapisują każdą nazwę na pojedynczym pasku. Podają po dwie funkcje każdego hormonu i zapisują na oddzielnych paskach.
- GRUPA III
Podobnie jak grupa poprzednia wyszukują nazwy hormonów trzustki i nadnerczy, zapisują na paskach. Podają po dwie funkcje tych hormonów i zapisują na oddzielnych paskach.
- Nauczyciel obserwuje pracę i zaangażowanie w wykonanie zadania.
3. Faza podsumowująca
Przedstawiciele grup podchodzą kolejno do dużego schematu człowieka i przyklejają efekty pracy grupy, odczytują je głośno.
GR.I - nazwy gruczołów przykleja w odpowiednich miejscach sylwetki (kolor pasków papieru np. pomarańczowy)
GR. II i III - nazwy hormonów (papier żółty), ich funkcje (papier zielony lub biały - jeśli rysunek jest na szarym papierze).
Uczniowie nanoszą informacje na swoje małe schematy człowieka i wklejają je do zeszytu.
Nauczyciel dokonuje oceny aktywności uczniów.

ZADANIE DOMOWE
Uzupełnij tabelkę:
Nazwa gruczołu Nazwa hormonu Funkcje Skutki nadmiaru Skutki niedoboru
         

INSTRUKCJE DLA GRUP:

KARTA PRACY GR I

1.Wybierzcie spośród siebie przewodniczącego i sekretarza, pozostali są poszukiwaczami informacji.
2. Wyszukajcie nazwy najważniejszych gruczołów
3. Zapiszcie ich nazwy, każdą na oddzielnym pasku papieru (sekretarz)
4. Zlokalizujcie je.
5. Przewodniczący grupy prezentuje efekty pracy grupy, przykleja kolorowe paski papieru do schematu człowieka.

KARTA PRACY GR II

1. Wybierzcie spośród siebie przewodniczącego i sekretarza, pozostali są poszukiwaczami informacji.
2. Wyszukajcie nazwy hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową i szyszynkę.
3. Wpiszcie ich nazwy oddzielnie na żółte paski papieru (sekretarz).
4. Wyszukajcie funkcje tych hormonów (co najmniej dwie) i wpiszcie je oddzielnie na zielone paski papieru.
5. Przewodniczący grupy prezentuje efekty pracy grupy, przykleja kolorowe paski z informacjami na schemacie człowieka.

KARTA PRACY NR III

1. Wybierzcie spośród siebie przewodniczącego i sekretarza, pozostali są poszukiwaczami informacji.
2. Wyszukajcie nazwy hormonów produkowanych przez tarczycę i gruczoły przytarczyczne.
3. Wpiszcie ich nazwy oddzielnie na żółte paski papieru (sekretarz).
4. Wyszukajcie funkcje tych hormonów (co najmniej dwie) i wpiszcie je oddzielnie na zielone paski papieru.
5. Przewodniczący prezentuje efekty pracy grupy, przykleja kolorowe paski z informacjami na schemacie człowieka.

KARTA PRACY GR IV
1. Wybierzcie spośród siebie przewodniczącego i sekretarza, pozostali są poszukiwaczami informacji.
2. Wyszukajcie nazwy hormonów produkowanych przez trzustkę i nadnercza
3. Wpiszcie ich nazwy oddzielnie na żółte paski papieru (sekretarz).
4. Wyszukajcie funkcje tych hormonów (co najmniej dwie) i wpiszcie je oddzielnie na zielone paski papieru.
5. Przewodniczący prezentuje efekty pracy grupy, przykleja kolorowe paski z informacjami na schemacie człowieka.

KARTA PRACY GR V

1. Wybierzcie spośród siebie przewodniczącego i sekretarza, pozostali są poszukiwaczami informacji.
2. Wyszukajcie nazwy hormonów produkowanych przez jajniki i jądra.
3. Wpiszcie ich nazwy oddzielnie na żółte paski papieru (sekretarz).
4. Wyszukajcie funkcje tych hormonów (co najmniej dwie) i wpiszcie je oddzielnie na zielone paski papieru.
5. Przewodniczący prezentuje efekty pracy grupy, przykleja kolorowe paski z informacjami na schemacie człowieka
 

Opracowanie: Monika Jaworska
Gimnazjum nr 4 im. Ojca Świętego Jana Pawła II
we Wrocławiu.

Wyświetleń: 7463


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.