Katalog

Izabela Staś
Język polski, Scenariusze

Lato słowami i pędzlem malowane w wierszu L. Staffa "Ogród przedziwny" i J. Mehoffera "Dziwny ogród"

- n +

Lato słowami i pędzlem malowane w wierszu L. Staffa. "Ogród przedziwny" i J. Mehoffera "Dziwny ogród"

Scenariusz dla klasy I gimnazjum - język polski

Cele operacyjne lekcji

Uczeń powinien:

- pięknie czytać wiersz,
- wypowiadać się żywo i barwnie na podany temat,
- podać kilka tytułów obrazów związanych tematycznie z latem,
- umieć dokonać porównania malarskiej i literackiej wizji ogrodu.

Metody: podająca, heureza, poszukująca.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.

Pomoce dydaktyczne: L. Staffa "Ogród przedziwny" , reprodukcje obrazów: C. Moneta "Kobiety w ogrodzie" , "Obiad" , J. Mehoffera "Dziwny ogród" , Ł. Korolkiewicza "Ogród romantyka" , "Cztery pory roku" A. Vivaldiego.

Tok lekcji:

1. Krótka pogadanka o lecie, w trakcie której uczniowie zwrócą uwagę na charakterystyczne zjawiska oraz nastrój, jaki pora roku wywołuje.
2. Zapoznanie uczniów z innymi tytułami obrazów malarskich przedstawiających ten sam temat, np.: C. Monet "Kobiety w ogrodzie" (1867), J. Mehoffer "Dziwny ogród" (1903), C. Monet "Obiad" (1873), Ł. Korolkiewicz "Ogród romantyka" (1978).
3. Wysłuchanie wzorcowej recytacji wiersza. Ekspozycja utworu może towarzyszyć "Lato" A. Vivaldiego.
4. Uczniowie w trzech grupach starają się odpowiedzieć na pytanie:
W jaki sposób ukazane zostało lato na reprodukcji obrazu J. Mehoffera i w wierszu L. Staffa.
I grupa: Jakie znaki (symptomy) lata zostały ukazane na obrazie i w wierszu?
II grupa: Jakimi barwami oddał koloryt wiersza Mehoffer, jak to uczynił Staff?
III grupa: W jaki sposób została przedstawiona radość z tej pory roku?
Rozwiązywanie problemów szczegółowych odbywa się w zespołach, które gromadzą odpowiednie słownictwo i wyszukują najistotniejsze fragmenty wiersza i obrazu malarskiego.

5. Podsumowanie rozważań w formie tabeli:
 
Lato przedstawione przez J. Mehoffera Lato przedstawione przez L. Staffa
1. W półrealnym nastroju wielka ważka, żona artysty, nagie dziecko i niania w stroju ludowym tworzą pełen niedomówień i tajemnicy wzajemny układ. Wokół rozpościera się zieleń drzew, krzewów i traw oraz kwitnące kwiaty. 1. Opis ogrodu pełnego tajemnicy, w którym w symbiozie żyją kwiaty i dzieci. Ponadto elementy krajobrazu tworzą: wodotrysk dziwny, krzew oliwny, ptaki, ule bartnicze i murawa. Ogród owiany jest nutą tajemniczości.
2. Bogata kolorystyka: różnego rodzaju odcienie zieleni, czerwień, kolor niebieski, biel, żółć, brąz. 2. Dynamika obrazu poprzez nagromadzenie czasowników: żyją, świeci, bije, śpiewa, rośnie, kwitną.
Różom, co cały rok wiernie
Kwitną i słodycz ślą woni,
Obwiązujemy lnem ciernie,
By nie raniły nam dłoni.
3. Postacie uśmiechnięte trochę tajemnicze, nagie dziecko trzyma w rękach kwiaty, niania dotyka łańcucha kwiatowego, który wije się po drzewach. 3. Synteza: umiejętne powiązanie wrażeń wzrokowych, słuchowych i dotykowych, nastrój radości i spokoju ( "uśmiech nam z oczu świeci" ).

 

Opracowanie: Izabela Staś

Wyświetleń: 3877


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.