Katalog

Izabela Staś
Język polski, Scenariusze

Opis obrazu - doskonalenie formy wypowiedzi

- n +

Opis obrazu - doskonalenie formy wypowiedzi

Scenariusz dla klasy I gimnazjum - język polski

Cele operacyjne lekcji

Uczeń powinien:

- wiedzieć czym jest opis,
- znać jego rodzaje,
- wymienić różnice pomiędzy opisem przedmiotu i sytuacji,
- umieć opisać obraz,
- posługiwać się swobodnie opisem jako formą wypowiedzi.

Metody: podająca, heureza, ćwiczeń praktycznych.

Formy pracy: indywidualna, grupowa.

Pomoce dydaktyczne:
reprodukcje obrazów: J. Mehoffera "Dziwny ogród" , C. Moneta "Wiosna" , "Kobiety w ogrodzie" , Ł. Korolkiewicza "Ogród romantyka" , M. Grechuta "Wiosna, ach to ty!" .

Tok lekcji:

1. Przypomnienie czym jest opis (forma wypowiedzi, mająca kilka odmian znacznie różniących się między sobą ze względu na przedmiot i funkcję opisu).
Odmiany opisu ze względu na opisywany przedmiot:
a) przedmiotu,
b) wyglądu człowieka,
c) sytuacji,
d) przeżyć wewnętrznych.
2. Porównanie w formie tabeli opisu przedmiotu i sytuacji:
 
Opis przedmiotu, wyglądu człowieka: Opis sytuacji:
a) przedstawia cechy i właściwości opisywanych przedmiotów, osób,
b) nie zawiera elementów ruchu (statyczność),
c) nie przedstawia sytuacji,
d) nagromadzenie dużej liczby przymiotników.
a) przedstawia cechy i właściwości opisywanych przedmiotów, osób,
b) zawiera elementy ruchu (dynamiczność),
c) przedstawia sytuację - nagłe wydarzenie powodujące niespodziewaną zmianę, stwarzające nastrój,
d) nagromadzenie dużej liczby czasowników.
3. Praca w grupach.
Każda grupa otrzymuje reprodukcję jednego obrazu i kartkę
z poleceniami:
Wyobraź sobie, że jesteś krytykiem sztuki i masz opisać obraz oraz dokonać jego oceny.
Polecenia do omówienia obrazu:
- Spróbuj uchwycić temat obrazu.
- Zastanów się, czy temat jest ciekawy (czy to, co malarz przedstawia, interesuje cię?).
- Czy można płaszczyznę płótna podzielić na części, jakie?
- Jakie postacie występują na obrazie, jaką rolę odgrywają (co robią?).
- Spróbuj nazwać kolory, jakimi posłużył się malarz. Czy koloryt obrazu odpowiada rzeczywistości?
- Czy podoba ci się obraz, dlaczego (dlaczego nie?).

I grupa: J. Mehoffer "Dziwny ogród" (1903)
II grupa: C. Monet "Wiosna" (1886)
III grupa: C. Monet "Kobiety w ogrodzie" (1867)
IV grupa: Ł. Krolokiewicz "Ogród romantyka" (1978).
Uczniowie pracują w grupach przy akompaniamencie piosenki M. Grechuty "Wiosna, ach to ty!" . Po zreferowaniu pracy przez poszczególne grupy uczniowie starają się nauczyć tej piosenki.

4. Zadanie domowe.

Spróbuj podać choć jeden tytuł obrazu, który stał się inspiracją do napisania piosenki, np.:
C. Monet "Kobiety w ogrodzie"
M. Grechuta "Kobiety w ogrodzie" .
(Zadanie ma zachęcić uczniów do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące ich pytania, wdrażać do samodzielnego uczenia się).
 

Opracowanie: Izabela Staś

Wyświetleń: 6648


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.