Katalog

Mariola Sochacka
Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Niepełnosprawni są wśród nas - Blok tematyczny. Temat ośrodka: Upośledzeni ruchowo

- n +

Zaznajomienie z pojęciem "człowiek niepełnosprawny ruchowo", poznanie trudności z jakimi styka się w życiu codziennym osoba upośledzona ruchowo

Klasa III

Blok tematyczny: Niepełnosprawni są wśród nas.

Temat ośrodka: Upośledzeni ruchowo.

Cele:
* dostrzega w swoim otoczeniu osoby niepełnosprawne ruchowo i akceptuje je,
* poznaje różne rodzaje niepełnosprawności ruchowej,
* dowiaduje się jakie mogą być przyczyny niepełnosprawności ruchowej i jak osoby niepełnosprawne radzą sobie ze swoim kalectwem.

Cele operacyjne:
* akceptuje różnorodność wśród ludzi,
* definiuje pojęcie "inwalida",
* wczuwa się w uczucia osób niepełnosprawnych,
* udziela pomocy osobom niepełnosprawnym,
* wymienia najczęściej spotykane przyczyny niepełnosprawności ruchowej,
* wskazuje formy pomocy ze strony społeczeństwa osobom niepełnosprawnym ruchowo,
* formułuje pojęcie "integracja".

Metody:
* słowne,
* oglądowe,
* działalności praktycznej

Formy:
* zbiorowa
* grupowa
* indywidualna

Środki dydaktyczne:

Puzzle matematyczne, "Opowiadanie o jesiennym liściu" , kalendarz z reprodukcjami obrazów malowanych przez osoby niepełnosprawne, ilustracja przedstawiająca symbol inwalidów, materiały do wykonania plakatu.

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do tematu zajęć; ułożenie puzzli matematycznych z rysunkiem wózka inwalidzkiego.
2. Rozmowa ukierunkowana pytaniami nauczyciela.
- Czy i gdzie spotkaliście się z takim znakiem?
- Dlaczego takie znaki umieszczane są w tych miejscach?
- Co on oznacza?
3. Wysłuchanie opowiadania pt. "Opowieść o jesiennym liściu".
4. Rozmowa na temat opowiadania ukierunkowana pytaniami nauczyciela:

* Kto pomógł chłopcu?
* Kto mógłby pomóc chłopcu, gdyby nie miał psa?
* Jak ty byś się zachował będąc świadkiem takiego zdarzenia?

5.Określenie przez dzieci nastroju opowiadania
6. Postawienie problemu, dlaczego główny bohater nie mógł podnieść klonowego liścia?
7. Ułóż kolejność wydarzeń i zapisz je w zeszycie.
* Radość chłopca.
* Lot liścia.
* Umieszczenie liścia w albumie.
* Pomoc psa.

8. Wyjaśnienie pojęcia "inwalida", podanie rodzajów i przyczyn niepełnosprawności ruchowej.

rodzaje:
* niedowład nóg,
* niedowład rąk,
* paraliż częściowy,
* paraliż całkowity,

przyczyny:
* wrodzone,
* choroba,
* nabyte (wypadki
*)

9. Próby odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób społeczeństwo pomaga niepełnosprawnym ruchowo i co jeszcze można dla nich zrobić? (praca w grupach)
* udogodnienia architektoniczne,
* protezy,
* wózki inwalidzkie i inne pojazdy.
10. Prezentacja pomysłów dzieci.
11. Podanie informacji, że niepełnosprawni czynnie uczestniczą w różnych
formach aktywności:
* uprawiają sporty:
- koszykówka,
- biegi na wózkach,
- szermierka,
- pływanie,
- taniec,
- udział w "Paraolimpiadach"
* działalność artystyczna:
- malowanie,
- kółka teatralne.
(Pokaz kalendarza z reprodukcjami obrazów wykonanych przez osoby niepełnosprawne).
* turystyka:
- obozy i zgrupowania.
12. Praca w grupach. Wymyślanie pomysłów na zabawy z niepełnosprawnym kolegą, koleżanką.
13. Przedstawienie propozycji w formie scenek rodzajowych.
14. Wyjaśnienie pojęcia integracja, próba zastąpienia tego określenia innymi (pomoc, współpraca, współdziałanie).
* klasy integracyjne,
* szkoły integracyjne.
15. Praca plastyczna. Zaprojektuj inny znak rozpoznawczy dla osób niepełnosprawnych.
16. Podsumowanie zajęć. Dokończ zdanie:
Osoby niepełnosprawne oczekują (czego?)......................................
17. Zadanie pracy domowej. Napisz dalszy ciąg opowiadania.
 

Opracowanie: Mariola Sochacka

Wyświetleń: 3096


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.