AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Joanna Czerwionka
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusze zajęć z edukacji regionalnej dla klasy pierwszej szkoły podstawowej

- n +

Scenariusze zajęć z edukacji regionalnej dla klasy pierwszej

Blok tematyczny: Moja miejscowość

Tematy dnia:
1. Poznajemy miejscowość w której mieszkamy
2. Pochodzenie nazwy miejscowości
3. Garncarstwo jako jedna z dziedzin sztuki ludowej
4. Poznajemy strój kaszubski

Scenariusz zajęć - klasa I

Temat bloku:
Moja rodzinna miejscowość.

Temat dnia: Poznajemy miejscowość w której mieszkamy.

Cel główny: Wyposażenie ucznia w podstawowy zasób wiedzy o własnej miejscowości.

Cele pośrednie:
- bogacenie wiadomości o swojej miejscowości,
- pisanie swojego adresu,
- utrwalenie wybranych informacji dotyczących Chmielna (miejsca użyteczności publicznej, muzea, sklepy),
- odczytywanie nazw ulic,
- przedstawienie w pracy plastycznej swojego domu,
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki.

Metody: zbiorowa, indywidualna

Formy pracy: praca indywidualna i zbiorowa

Środki dydaktyczne: kartki, kredki

Przebieg zajęć:

1. Przygotowanie do wycieczki:
a) podanie uczniom celu wycieczki,
b) zwrócenie uwagi na przedmiot obserwacji (miejsca użyteczności publicznej, nazwy ulic, muzea, rodzaje sklepów),
c) podanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wycieczki,

2. Wycieczka:
a) wskazywanie miejsc użyteczności publicznej, muzeów, sklepów,
b) odczytywanie nazw ulic.

3. Powrót do szkoły. Samorzutne wypowiedzi uczniów na temat miejscowości, w której mieszkają z uwzględnieniem podstawowych informacji.

4. Zapisanie na tablicy nazwy miejscowości oraz kodu pocztowego i pisanie przez uczniów adresów własnych.

5. Narysowanie przez uczniów własnych domów.

6. Podsumowanie zajęć:
- Czego dowiedzieliśmy się na dzisiejszych zajęciach?

Scenariusz zajęć - klasa I

Temat bloku:
Moja rodzinna miejscowość.

Temat dnia: Pochodzenie nazwy miejscowości.

Cel główny: Kształtowanie emocjonalnego stosunku z rodzinną miejscowością.

Cele pośrednie:
- zapoznanie z treścią legendy o powstaniu nazwy miejscowości,
- poznanie chmieleńskiego herbu,
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się,
- kształtowanie umiejętności korzystania z encyklopedii,
- rozpoznawanie roślin leczniczych,
- wyrażanie środkami plastycznymi scen inspirowanych treścią wysłuchanej legendy o Chmielnie.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Metody pracy: słowna, oglądowa, ćwiczeń praktycznych

Środki dydaktyczne: tekst legendy o Chmielnie, ilustracje roślin leczniczych i okazy chmielu, encyklopedia, zeszyt, ołówek, kartki, farby

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie:
- "Żeby wpisać temat naszego zajęcia, musicie skreślić co trzecią z podanych liter. Te przekreślone litery dadzą rozwiązanie."

A, R, C, P, S, H, D, J, M, K, T, I, B, D, E, F, Z, L, W, G, N, U, C, O.

2. Słuchanie legendy o Chmielnie czytanej przez nauczyciela.

3. Swobodne wypowiedzi dotyczące treści, wyodrębnienie postaci i zdarzeń.

4. Oglądanie gałązki chmielu. Budowa roślin (łodyga, liście, owoce).

5. Odczytanie z encyklopedii definicji chmiel, zapis na tablicy i przepisanie definicji do zeszytu.

6. Rozdanie dzieciom obrazków z roślinami leczniczymi. Podanie nazw, pokolorowanie chmielu.

7. Zapoznanie z herbem. Omówienie jego symboliki.

8. Wykonanie ilustracji do wysłuchanej legendy.

9. Wystawa prac.

Scenariusz zajęć - klasa I

Temat bloku:
Moja rodzinna miejscowość.

Temat dnia: Garncarstwo jako jedna z dziedzin sztuki ludowej.

Cel główny: Kształtowanie szacunku wobec dorobku pokoleń.

Cele pośrednie:
- zaznajomienie z pojęciem: muzeum,
- poznanie pracy garncarza,
- budzenie zainteresowania historią ceramiki trzech pokoleń Neclów,
- zapoznanie ze wzorami zdobnictwa chmieleńskiej ceramiki Neclów,
- rozwijanie umiejętności ustnego wypowiadania się,
- rozwijanie sprawności manualnych.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Metody pracy: słowna, oglądowa, ćwiczeń praktycznych

Środki dydaktyczne: ekspozycja muzealna w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, glina

Przebieg zajęć:

1. Przygotowanie do wycieczki:
a) podanie uczniom celu wycieczki,
b) podanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wycieczki.

2. Wyjaśnienie pojęcia muzeum, przybliżenie uczniom jednej z jego funkcji - zapoznanie z przeszłością.

3. Wyjście do Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów:
a) oglądanie pracy garncarza,
b) zapoznanie z ekspozycją muzealną ceramiki trzech pokoleń Neclów,
c) oglądanie pieca, który służy do wypalania ceramiki.

4. Powrót do szkoły. Rozmowa z dziećmi kierowana pytaniami nauczyciela:
- Gdzie byliśmy?
- Na czym polega praca garncarza?
- Co się dzieje z wyrobem po zdjęciu go z koła garncarskiego?
- Jakie stosuje się wzory do zdobienia ceramiki neclowskiej?
- Ile razy produkt trafia do pieca?

5. Działalność plastyczna uczniów - lepienie w glinie.

6. Zorganizowanie wystawki.

Scenariusz zajęć - klasa I

Temat bloku: Moja rodzinna miejscowość.

Temat dnia: Poznajemy strój kaszubski.

Cel główny: Zapoznanie z wyglądem, barwami damskiego i męskiego stroju kaszubskiego.

Cele pośrednie:
- wskazywanie poszczególnych elementów stroju kaszubskiego,
- przyporządkowywanie nazw kaszubskich polskim,
- kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
- kształtowanie umiejętności dobierania odpowiedniego materiału i łączenia go z innymi,
- rozwijanie sprawności manualnych.

Formy pracy: grupowa, indywidualna

Metody pracy: słowna, oglądowa, ćwiczeń praktycznych

Środki dydaktyczne: kaseta, magnetofon, kartki z nazwami strojów kaszubskich, szary papier, ścinki materiałów

Przebieg zajęć:

1. Wysłuchanie z kasety piosenki "Przewitenk".

2. Krótkie omówienie treści piosenki.

3. Powitanie tańczącej pary w strojach kaszubskich, zwrócenie uwagi na ich strój:
- Czym różnią się te stroje od strojów współczesnych?
- Gdzie można spotkać ludzi w takich strojach?

4. Prezentacja stroju kaszubskiego. Omawianie elementów stroju, nazywanie ich w języku polskim i kaszubskim.

5. Głośne indywidualne i zbiorowe odczytywanie nazw elementów stroju (uczniowie podchodzą do stolika, odkrywają kartki, odczytują nazwy i przypinają we właściwym miejscu na zawieszonym damskim i męskim stroju:
- Co jest napisane na twojej kartce?
- Kto nosi fartuch?
- Czepek nosi kobieta czy mężczyzna?
(Nauczyciel wyjaśnia, pomaga w prawidłowym odczytywaniu kartek z nazwami)

6. Przyporządkowywanie kaszubskich nazw polskim:
- Przeczytajcie kaszubskie słowo i przypnijcie przy polskim słowie.

7. Podział elementów stroju na żeńskie i męskie (przedstawienie w tabelce).

8. Podział uczniów na grupy. Każda grupa na szarym papierze wykonuje z materiałów postacie w strojach kaszubskich, następnie dostają kartki, na których są napisane nazwy części stroju i przyklejają je w odpowiednim miejscu.

9. Wystawa prac. Wspólne omawianie i ocenianie.

 

Opracowanie: mgr Joanna Czerwionka - nauczycielka nauczania zintegrowanego
w Szkole Podstawowej w Chmielnie

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 9230


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 1



Ilość głosów: 3

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.