![]() |
![]() |
Katalog Donalita Dudko Matematyka, Scenariusze Pola wielokątówPola wielokątów - scenariusz lekcji matematykiKlasa: 1f Gimnazjum nr 33 w PoznaniuCele lekcji: - aktywizacja uczniów, - rozwijanie analitycznego podejścia do problemu, - umiejętność poszukiwania i weryfikacji propozycji rozwiązań, - rozwijanie umiejętności logicznego wnioskowania, - umiejętność krytycznej oceny własnych pomysłów. Cele operacyjne: - uczeń zna wzory na obliczanie pól powierzchni wielokątów. Metoda: objaśnienie, samodzielna praca praktyczna, dyskusja Środki dydaktyczne: karty z narysowanymi wielokątami (trójkąt, kwadrat, prostokąt, równoległobok, romb, trapez). Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Sformułowanie tematu lekcji. 3. Objaśnienie, na czym będzie polegała praca uczniów. 4. Praca uczniów - odpowiednie cięcie wielokątów na fragmenty, z których można ułożyć prostokąty o danych długościach boków. 5. Weryfikacja uzyskanych wyników - sformułowanie wzorów na obliczanie pól powierzchni wielokątów. 6. Zadanie domowe - ułożyć inne aniżeli poznane w trakcie lekcji wzory na obliczanie pól powierzchni kwadratu i rombu. 7. Zakończenie lekcji. Komentarz Z analizy wyników testów gimnazjalnych wynika, że jednym z problemów uczniów jest brak umiejętności rozwiązywania zadań wymagających zastosowania poznanego wcześniej materiału. Można spekulować, czy powodem takiego stanu rzeczy jest lenistwo samych uczniów oraz fakt, że nie pracują oni nad utrwalaniem wiedzy, czy też brak pewnych skojarzeń myślowych ułatwiających zapamiętywanie materiału. Wiadomo, że bardzo ważne w nauczaniu jest samodzielne działanie ucznia. Dlatego podjęłam próbę, mającą na celu ułatwienie uczniom zapamiętanie ważnych wzorów, przedstawiając na wybranych przykładach sposób ich konstrukcji (wyprowadzenia) na drodze "doświadczalnej". Aby osiągnąć zamierzony cel zadaniem uczniów było m. in. takie pocięcie wielokątów na fragmenty, aby można było ułożyć z nich prostokąt, którego pole można łatwo obliczyć, wykorzystując w tym celu dobrze znany uczniom wzór na obliczanie pola powierzchni prostokąta. Tak więc zasadniczym celem lekcji miało być pokazanie uczniom, że nie zawsze wiedza musi być przyswajana na drodze pamięciowej, ale można również opanować materiał poprzez konkretne działanie oparte na analizie postawionego zadania. Wnioski z lekcji: Zgodnie z przewidywaniem, po przeprowadzeniu lekcji okazało się, że zdecydowanie łatwiej jest zapamiętać wzory na obliczanie pól powierzchni wielokątów, jeżeli sami je sformułują. Łatwiej też przyswajają wiedzę, gdy pewne treści kojarzone są z działaniem. Opracowanie: Donalita Dudko Wyświetleń: 7433
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |