Katalog

Małgorzata Bykowska
Edukacja czytelnicza, Scenariusze

Uczymy się robić notatki - mapy myśli

- n +

Uczymy się robić notatki - mapy myśli

Cele:
- zwrócenie uwagi na nowy sposób notowania - mapy myśli
- kształtowanie umiejętności poprawnego notowania,
- przygotowanie do pracy samokształceniowej ucznia.

Metoda pogadanka, pokaz, ćwiczenia

Pomoce: plansze, encyklopedia, zestaw książek na temat pracy umysłowej i samokształceniowej ucznia, flamastry, papier

Tok lekcji:
* Prezentacja książek na temat: Technika pracy umysłowej i samokształceniowej. Zwrócenie uwagi na właściwe przygotowanie warsztatu samokształceniowego. Kartka papieru jako narzędzie pracy umysłowej. Różne metody pracy umysłowej.
* Co to jest notatka? - wspólnie poszukujemy odpowiedzi na to pytanie. Swobodne wypowiedzi uczniów;
- podkreślenia w książkach, zapiski na marginesach, zakreślenia w tekście,
- notowanie w punktach i podpunktach,
- notowanie w układzie schematu czy zestawień,
- wypisywanie fragmentów tekstu, cytatów, wniosków,

Wspólne ustalanie definicji notatki: Krótki i zwięzły sposób utrwalenia najważniejszych wiadomości.

Notatka: krótki tekst, uwaga, spostrzeżenie zapisane w celu zapamiętania, zapisek, zwykle w skrócie tekst czegoś. Notujemy jedynie rzeczy najważniejsze oraz źródło z którego te wiadomości czerpiemy. Tekst notatki powinien być przejrzysty, posługujemy się zdaniami krótkimi, wyrazami niezbędnymi, równoważnikami zdań, skrótami.

Jak notujemy? (plansza)
- notujemy na osobnych kartkach jednakowego formatu,
- zapisujemy tylko jedną stronę kartki,
- notujemy na kartce jedną zasadniczą myśl, jeden wycinek problemów,
- notujemy najważniejsze informacje,
- wypełniamy kartkę tak, by jej układ był widoczny na pierwszy rzut oka.

Mapa myśli - nowy sposób notowania

Notujemy na kartce papieru słowo - klucz skrót głównego tematu. Od tego centrum prowadzimy szereg łączących się ze sobą linii, strzałek, wzdłuż których albo pod którymi piszesz lub rysujesz kolejne obrazowe słowa -klucze albo znaki symbole oddające poboczne w myśli i watki.. Z tymi liniami łączysz następne i oznaczasz je podobnie. Dzięki takim notatkom można lepiej zapamiętać treść artykułu, rozdziału a nawet całą książkę.

Rodzaje notatek:
- opisy bibliograficzne,
- adnotacje, czyli krótkie charakterystyki utworu,
- plany ramowe i szczegółowe,
- podstawowe myśli i założenia książki,
- konspekty,
- cytaty,
- wykazy stronic zawierających charakterystykę osób (przy lekturze),
- luźne pomysły.

Na podstawie wybranego krótkiego tekstu z encyklopedii materiałów uczniowie sporządzają mapę myśli. Zwracamy uwagę na układ notatki i jej przejrzystość. Uczniowie prezentują wykonaną pracę.

Podsumowanie lekcji.
- bez umiejętności robienia notatek nie ma dobrej pracy samokształceniowej,
- notatka pomaga przy powtarzaniu materiału lekcyjnego, przygotowuje do egzaminu, olimpiady przedmiotowej, pomaga napisać wypracowanie czy referat,
- notatka zmusza do samodzielnego myślenia i utrwalania swoich przemyśleń i wyników pracy,
- notatki można dowolnie zestawiać, układać, porównywać,
- dobrze sporządzona notatka oszczędza nasz czas przy powtórzeniach materiału.

Bibliografia:
1.Pietrasiński Z.: Jak się uczyć?
2.Tony Buzan, Pamięć na zawołanie, Łódz 1999
 

Opracowanie: Małgorzata Bykowska

Wyświetleń: 3095


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.