Scenariusz zajęć prowadzonych z pomocą komputera - Rodzaje kątów.
Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć prowadzonych z pomocą komputera - Rodzaje kątów.
- Klasa IV Szkoły Podstawowej;
- Czas 45 min.
Wprowadzenie
Na wcześniejszych lekcjach uczniowie poznali pojęcie kąta, wierzchołka i ramion kąta. Potrafią poprawnie oznaczyć kąt, odczytać jego nazwę, narysować kąt o podanej mierze oraz zmierzyć za pomocą kątomierza miarę narysowanego kąta. Dzieci poznały również pojęcie kąta prostego.
Cele zajęć
Uczeń potrafi:
- rozpoznać na rysunku kąt ostry, prosty, rozwarty, półpełny, pełny, wypukły i wklęsły;
- podać rodzaj kąta, gdy znana jest jego miara;
- sformułować określenie kąta ostrego, prostego, rozwartego, półpełnego, pełnego, wypukłego i wklęsłego;
Metody i formy pracy
- pokaz multimedialny;
- pogadanka;
- dyskusja;
Pomoce
Przebieg zajęć
Tok lekcji |
Czynności uczniów |
Sprawdzenie listy obecności oraz pracy domowej (ilościowe).
Podanie tematu oraz celów lekcji. |
|
Przypomnienie pojęcia kąta i jego elementów (lekcja Rodzaje kątów). |
- formułują pojęcie kąta i sprawdzają z tekstem pojawiającym się na ekranie telewizora;
- nazywają elementy kąta wskazane na ekranie przez komputer;
|
Przypomnienie pojęcia kąta prostego. |
- rozpoznają na rysunku kąty proste;
- formułują pojęcie kąta prostego i sprawdzają z tekstem pojawiającym się na ekranie;
|
Wprowadzenie pojęcia kąta:
- ostrego;
- rozwartego;
- półpełnego;
- pełnego;
- wklęsłego;
- wypukłego;
|
- wypowiadają się na temat miary kątów przedstawionych na rysunku oraz nazwy tych kątów (jeśli nie znają nazwy - podaje ją nauczyciel);
- rysują w zeszytach omawiany kąt;
- na podstawie rysunku formułują określenie omawianego kata;
- sprawdzają swoje określenie z tekstem pojawiającym się na ekranie i zapisują go w zeszytach;
|
Utrwalenie rodzajów kątów (lekcja Ćwiczenia): rozpoznawanie rodzaju kąta na podstawie rysunku |
- nazywają kąty pojawiające się kolejno na ekranie i kontrolują swoje odpowiedzi z odpowiedzią podaną przez komputer;
|
Rozpoznawanie rodzaju kąta na podstawie podanej miary. |
- nazywają kąty na podstawie pojawiających się kolejno na ekranie miar i kontrolują swoje odpowiedzi z odpowiedzią podaną przez komputer;
|
Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej: Zeszyt ćwiczeń - ćwiczenia 1, 4, 5 od str. 29 |
- zapoznają się z zadanymi ćwiczeniami;
- powtarzają poznane na lekcji pojęcia.
|
Opracowanie: Anna Gadomska