Katalog

Renata Harasimik
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Dlaczego warto mieć przyjaciół?

- n +

Dlaczego warto mieć przyjaciół? - scenariusz godziny z wychowawcą

I. TEMAT ZAJĘĆ: Dlaczego warto mieć przyjaciół?

II. CELE:
1. Uświadomienie znaczenia przyjaźni jako istotnej wartości w życiu.
2. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za podtrzymywanie i pielęgnowanie przyjaźni.
3. Uświadomienie różnicy między przyjaźnią a koleżeństwem.
4. Budowanie trwałych więzi międzyludzkich oraz analizowanie i wyrażanie własnych uczuć.
5. Kształtowanie umiejętności pracy w grupie oraz formułowanie i prezentowanie własnych opinii.

III. BIBLIOGRAFIA:

1. J. Krzyżewska, Aktywizujące metody i techniki pracy w edukacji, S - ałki 2000.
2. E. Brudnik, A. Moszczyńska, B. Owczarska, Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie, Kielce 2000.

IV. METODY PRACY: burza mózgów, dywanik pomysłów.

V. MATERIAŁY: arkusze papieru z nacięciem, arkusz szarego papieru, kartki samoprzylepne, mazaki, kolorowe paski, dłonie wycięte z papieru, cytaty oraz nagrania piosenek dotyczące przyjaźni.

VI. PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Wprowadzenie:

a) sprawy organizacyjne i omówienie bieżących problemów klasowych;
b) określenie zasad pracy grupowej
c) nauczyciel siedzi w kręgu wśród młodzieży i prosi uczniów, by napisali na kartkach wartości, które są naprawdę ważne w życiu każdego człowieka;
d) uczniowie przyklejają kartki na arkuszu papieru;
e) uczeń grupuje i omawia przedstawione wartości;

2.Realizacja tematu zajęć:

a) nauczyciel krótko nawiązuje do tematu zajęć;
b) odczytanie wiersza o przyjaźni przez ucznia;
c) uczniowie losują grupy, w których będą pracować i zapoznają się z treścią wylosowanych cytatów (załącznik 1);
d) przed podjęciem pracy nauczyciel objaśnia jak pracować metodą dywanika pomysłów; uczniowie na paskach wpisują: cechę przyjaciela, cechę przyjaźni i działanie wzmacniające przyjaźń;
e) każda grupa siada do przygotowanych przed lekcją stolików i rozpoczyna pracę;
f) uczniowie na otrzymanych paskach zapisują wnioski, a następnie określają poprzez przyklejenie cenki najważniejszą ich zdaniem cechę przyjaciela oraz działanie wzmacniające uczucie przyjaźni;
g) po wykonaniu zadania jedna osoba z grupy prezentuje plakat i ewentualnie udziela wyjaśnień;
h) nauczyciel krótko uzupełnia wypowiedzi uczniów;

3. Podsumowanie:

Na zakończenie nauczyciel prosi, aby uczniowie na otrzymanych dłoniach wyciętych z papieru podpisali się i wpisali swoją cechę charakteru, którą mogliby ofiarować przyjacielowi. Następnie przekazują tę dłoń kolejnej osobie, a ona wpisuje inne cechy, które dostrzega u tej osoby jako wartościowe w przyjaźni.

UWAGI:

1. Każda grupa otrzymuje "dywanik" wykonany według wzoru niżej, flamastry oraz po trzy paski papieru w różnych kolorach dla każdego ucznia.
  Miejsce na pasek  
  Miejsce na pasek  
  Miejsce na pasek  
  Miejsce na pasek  
  Miejsce na pasek  
  Miejsce na pasek  
  Miejsce na pasek  
  Miejsce na pasek  
  Miejsce na pasek  
  Miejsce na pasek  
  Miejsce na pasek  


2. Każdy uczeń ma po trzy swoje miejsca na dywaniku (jeżeli w grupie jest 4 uczniów, to dywanik powinien mieć 12 miejsc na paski).

3. Każdy uczeń powinien mieć możliwość pisemnej wypowiedzi.

4. Przed każdym ćwiczeniem określ czas na wykonanie zadania i czas na prezentacje grupowe.

ZAŁĄCZNIK NR 1

PRZYJACIEL - JEDNA DUSZA W DWÓCH CIAŁACH.

PRAWDZIWEGO PRZYJACIELA POZNASZ W JEGO POTRZEBIE.

ZŁOTO SPRAWDZAMY W OGNIU, PRZYJAŹŃ W NIESZCZĘŚCIU.

DLA NOWEGO PRZYJACIELA NIE OPUSZCZAJ STAREGO.
 

Opracowanie: Renata Harasimik

Wyświetleń: 4177


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.