Katalog

Grzegorz Stus
Język angielski, Scenariusze

Zasady kompozycji "Letters of complaint" - scenariusz lekcji z języka angielskiego

- n +

Scenariusz lekcji z języka angielskiego - zasady kompozycji 'Letters of complaint'

Przedmiot: Język angielski
Podręcznik: Enterprise Intermediate
Klasa: trzecia liceum ogólnokształcącego lub liceum profilowanego, w której uczniowie wybierają język angielski jako jeden z przedmiotów na egzaminie maturalnym.

Temat:.

Cel ogólny:
kształtuje umiejętności pisania listu formalnego.

Cele szczegółowe:

Zapamiętanie:

- wskazuje cechy listu oficjalnego 'Letter of complaint',
- podaje konstrukcje gramatyczne używane w kompozycji tej formy wypowiedzi pisemnej,
- wskazuje leksykalne wyrażenia formalne używane do konstruowania 'Letters of complaint';

Umiejętności:

- rozwija umiejętności pisania listu formalnego,
- wskazuje zastosowane konstrukcje gramatyczne,
- wyjaśnia i tłumaczy związki syntaktyczne,
- ćwiczy użyte konstrukcje gramatyczne,
- ćwiczenia w pisaniu 'Letters of complaint',
- ćwiczy umiejętność pisania form pisemnych egzaminu maturalnego,

Postawy:
- dostrzega potrzebę dobrej znajomości pisania 'Letters of complaint',
- docenia piękno literackiego języka angielskiego,
- dba o postawę stylistyczna wypowiedzi pisemnych
- uczy skuteczności w różnych wyzwaniach życiowych,

Metody:

- praca z tekstem,
- podająca,
- metoda skojarzeń,
- wizualizacja,

Formy pracy:

- indywidualna,
- w parach,
- w grupach,

Pomoce dydaktyczne:

- podręczniki: Enterprise Intermediate,
- materiały własne przygotowane przez nauczyciela z wykorzystaniem podręcznika
Successful Writing Upper-intermediate z zadaniami dotyczącymi planu oraz
ćwiczenia kompozycji 'Letters of complaint'.

Tok lekcji

I. Wprowadzenie
1. Czynności porządkowo- organizacyjne.
2. Krótka pogadanka - Why do we write letters?

II. Część główna

1. Zapisanie na tablicy tematu lekcji.
2. Uczniowie przypominają zasady pisowni listu formalnego.
3. Uczniowie na podstawie słuchania przyporządkowują treść skargi do jej uzasadnienia.
4. Uczniowie pracując w parach, ustalają na podstawie wręczonym przez nauczyciela materiałów cechy wspólne i różnicujące letters of complaint od innych listów formalnych (cechy wspólne: the greeting, frequent use of passive, formal language, no abbreviated forms, the ending; cechy różnicujące: main body: complaints and justification, final paragraph: suggested actions to be taken); pod kierunkiem nauczyciela ustalają plan letters of complaint.
5. Nauczyciel omawia konstrukcje gramatyczne używane w pisaniu Letters of complaint (although, even though, nevertheless, however).
6. Uczniowie łączą complaints z ich justification przy pomocy słów z p. 5.
7. Nauczyciel na przykładzie listu omawia typowe leksykalne wyrażenia formalne występujące w letters of complaint, po czym uczniowie rozpoznają je w innym liście.
8. Uczniowie pracując w grupach czteroosobowych układają plan letter of complaint na następujący temat: Przebywałeś/łaś na wakacjach w Stanach Zjednoczonych. Nie jesteś zadowolony z pobytu z powodu różnych niedogodności. Napisz list z zażaleniem do biura podróży, w którym:
- wyjaśnij, co skłoniło Cię do napisania tego listu,
- opisz niedogodności związane z pobytem w USA i uzasadnij je,
- napisz, jakie masz oczekiwania w stosunku do biura podróży,
- na wypadek, gdyby zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie nie było możliwe, podaj inne.
9. Liderzy grup prezentują przygotowane plany listów.

III. Zakończenie
1. Podsumowanie lekcji przez uczniów.
2. Ewaluacja (termometr uczuć).
3. Ocena pracy uczniów.

IV. Praca domowa
1. Dla wszystkich - Napisz list z zażaleniem na podstawie planu listu przygotowanego w czasie zajęć lekcyjnych. Pamiętaj o odpowiedniej formie listu. Długość listu powinna wynosić 120 - 150 słów. Podpisz się jako XYZ.
2. Dla chętnych - przygotuj plan listu i napisz list z zażaleniem: Otrzymałeś/łaś koszulkę, którą zamówiłeś/łaś z katalogu sprzedaży wysyłkowej z firmy z Nowego Yorku. Jesteś rozczarowany tym zakupem. Napisz list z zażaleniem do firmy, w którym:
- wyjaśnij powód pisania i swoje rozczarowanie jakością koszulki,
- poinformuj, że przysłano Ci niewłaściwy kolor i rozmiar,
- dodaj, że za samą koszulkę zapłaciłeś drożej, aniżeli cena katalogowa,
- zażądaj zwrotu kosztów zakupu lub wymiany koszulki na inną.

 

Opracowanie: mgr Grzegorz Stus

Wyświetleń: 4240


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.