Rytmiczna organizacja czasu - dni tygodnia
Scenariusz zajęć z rewalidacji indywidualnej opracowany przez Bogusławę
Chałupa
Cele zajęć:
Ogólne:
1. Utrwalanie stosunków czasowych w obrębie dni tygodnia.
2. Kształcenie uwagi i pamięci słuchowej.
3. Ćwiczenie sprawności manualnej.
Szczegółowe:
Ad.1
- uczeń nazywa kolejne dni tygodnia
- wie jaki dzień był wczoraj, a jaki będzie jutro
- rozumie, że tydzień to 7 dni
Ad.2
- recytuje z pamięci krótkie rymowanki
- śpiewa piosenkę wspólnie z nauczycielem
- słucha z uwagą wierszyków i piosenek
Ad.3
- uczeń wycina figury po linii prostej
- układa i przykleja trójkąty zgodnie z instrukcją nauczyciela i według
wzoru(tworząc koło)
- koloruje wyznaczone pole
Czas zajęć: 2 godziny lekcyjne
Przebieg zajęć:
| L.p. |
Forma zajęć |
Realizacja |
Pomoce |
| 1. |
Pląs z piosenką "Laurencja" |
Zabawa z piosenką. (Laurencjo moja, Laurencjo ma, a jakiż to dzień
na spotkanie dasz - poniedziałek dam. A żeby to już poniedziałek był, to ja
bym ze swoją Laurencją był, Laurencjo ma - itd. aż do niedzieli) Rozmowa z
dzieckiem nawiązująca do treści piosenki: -o jakiej dziewczynce była mowa w
piosence? - co się powtarzało? - jakie dni tygodnia zapamiętałeś? |
Magnetofon, kaseta z piosenką pt. "Laurencja" |
| 2. |
Zabawa dydaktyczna "Urodziny misia" |
Nauczyciel pokazuje misia dziecku i mówi, że miś ma dzisiaj urodziny i
trzeba mu złożyć życzenia. Pyta dziecko - czego możemy życzyć misiowi w dniu
urodzin (dziecko -np. szczęścia). To teraz wspólnie będziemy mu życzyć, aby
w każdym dniu tygodnia miś był szczęśliwy. Zaczynamy- misiu życzymy Ci, abyś
w poniedziałek, wtorek, środę..... był szczęśliwy. Może czegoś jeszcze
pożyczymy misiowi (dziecko np.zdrowia)Misiu życzymy Ci, abyś w każdym dniu
tygodnia w poniedziałek, we wtorek, w środę....... był zdrowy. |
Pluszowy miś |
| 3. |
Swobodna i kierowana rozmowa rozwijająca myślenie twórcze. |
Pytamy dziecko skąd jego zdaniem wzięły się nazwy poszczególnych dni
tygodnia zaczynając od poniedziałku. Jeżeli dziecko ma kłopoty to
naprowadzamy: poniedziałek - po niedzieli, środa - środek tygodnia,
czwartek- czwarty dzień tygodnia itp. |
| 4. |
Wykonanie kołowego zegara tygodniowego. |
Dziecko dostaje kartkę z narysowanymi 7 trójkątami, na każdym trójkącie
napisany jest inny dzień tygodnia z poleceniem wycięcia ich, odczytania (w
przypadku trudności z odczytaniem n-el pomaga w globalnym odczytywaniu) i
ułożenia na kartce kołowego zegara tygodniowego. Po sprawdzeniu poprawności
wykonania zadania, dziecko przykleja trójkąty tworząc kołowy zegar
tygodniowy. Pytamy dziecko; jaki dzień wyróżniłby w każdym tygodniu (dzień
świąteczny) i kolorujemy niedzielę na czerwono. Pokazujemy różne kalendarze
i uświadamiamy, że tydzień można przedstawić w inny sposób (nie na kole).
Zapoznajemy ze skrótami nazw dni tygodnia w kalendarzach. Wielokrotne
odczytywanie nazw dni tygodnia rozpoczynając od innego dnia. Próba recytacji
z pamięci. |
Kartka techniczna z 7 trójkątami (każdy to 1/7 koła) z wypisanymi
nazwami dni tygodnia. Kołowy zegar tygodniowy na tablicę jako wzór do
wykonania.
Różne kalendarze. |
| 5. |
Ćwiczenia relaksacyjne. |
Kreślenie leniwych ósemek: zaczynając w kierunku odwrotnym do wskazówek
zegara od lewej ręki przed nosem, z kciukiem skierowanym do góry dziecko
rysuje znak nieskończoności, koncentrując się na swoim kciuku, twarzą
skierowaną przed siebie. Po przynajmniej trzech powtórzeniach zmienia ręce i
robi trzy leniwe ósemki prawa ręką. Następnie wykonuje leniwe ósemki obiema
rękoma naraz. |
Wzór nieskończoności (leniwej ósemki) na tablicy |
| 6. |
Ustalenie stałego następstwa dni tygodnia |
N-el rozpoczyna opowiadanie o dniach tygodnia (pokazując wraz z
dzieckiem na zegarze kołowym) zaczynając od aktualnego dnia: dziś jest np.
środa, po środzie będzie - czwartek, po czwartku będzie piątek, po piątku
będzie sobota itd. Powtarza kilka razy cały tydzień aż dziecko samo będzie
kończyło opowiadanie - po niedzieli będzie poniedziałek itd. Próba ustalenia
przez dziecko dnia następnego i poprzedzającego wskazany prze n-la dzień z
pamięci, bądź przy pomocy zegara np. jeżeli dziś mamy piątek to jaki dzień
był wczoraj, jaki będzie jutro? |
Tygodniowy zegar kołowy wykonany w uprzednim ćwiczeniu |
| 7. |
Zabawa ruchowa "Tydzień" |
Nauczyciel pyta czy dziecko zna tą zabawę i czy bawiło się w nią w
wodzie? Jeżeli tak to następuje wspólna zabawa, jeżeli nie to nauczyciel
objaśnia że: nie możemy wchodząc latem do wody od razy zanurzyć się w zimnej
wodzie. Pomoże nam w tym właśnie ta zabawa. Mówimy kolejne dni tygodnia i
coraz bardziej się zanurzamy, przy niedzieli zanurzamy się całkowicie. W
klasie kładziemy się na dywanie. Kilkakrotne powtórzenie zabawy. |
| 8. |
Liczenie dni tygodnia. |
N-el pyta ile dni ma tydzień, dziecko mówi z pamięci bądź liczy dni na
zegarze kołowym zaczynając od poniedziałku. N-el pyta ile dni mija od
czwartku do środy włącznie - dziecko liczy. Analogiczne pytania, aż do
zrozumienia, ze tydzień to siedem kolejnych dni od poniedziałku do niedzieli
włącznie, ale także każdy odcinek czasu liczący siedem dni poczynając od
dowolnego dnia. |
Kołowy zegar tygodniowy. |
| 9. |
Nauka wierszyka J. Brzechwy pt. "Tydzień" |
Kilkakrotne odczytanie wiersza z przerwami celem włączenia się dziecka
do recytacji. Tydzień dzieci miał siedmioro: "Niech się tutaj wszystkie
zbiora!" Ale przecież nie tak łatwo Radzić sobie z liczną
dziatwą: Poniedziałek już od wtorku Poszukuje kota w worku Wtorek środę
wziął pod brodę: "Chodźmy sitkiem czerpać wodę." Czwartek w górze igłą
grzebie I zaszywa dziury w niebie, Chcieli pracę skończyć w piątek, A to
ledwie był początek. Zamyśliła się sobota: "To dopiero jest
robota!" Przyszli razem do niedzieli, Tam porządnie odpoczęli. Tydzień
drapie się w przedziałek "No, a gdzie jest poniedziałek?" Poniedziałek już
od wtorku Poszukuje kota w worku I tak dalej........ |
Utwór J.Brzechwy pt. "Tydzień" |
| 10. |
Pożegnanie z piosenką "Laurencja" |
Wspólne wykonanie pląsu "Laurencja", zachęcanie dziecka do śpiewania i
tańczenia. |
Magnetofon |
Uwaga! Zadanie dodatkowe.
Jeżeli starczy czasu i poprzednie zadania nie sprawiały dziecku trudności,
możemy przed piosenką końcową pobawić się w obliczanie upływu czasu z
wykorzystaniem zegara np. dzisiaj jest............ w piątek idziemy na teatrzyk
- za ile to będzie dni?; Adaś zachorował, nie był w szkole od poniedziałku do
piątku - ile dni był nieobecny? itp.
Opracowanie: Bogusława Chałupa