|
|
Katalog Anna Czyż Zajęcia przedszkolne, Różne Promocja zdrowiaPromocja zdrowiaW moim przedszkolu preferowany jest integrujący dzieci, rodziców i pracowników charakter organizowanych imprez i uroczystości. Nie dzielimy oddziałów, wręcz przeciwnie scalamy je, aby wszyscy uczestnicy mogli razem przeżywać radość tworzenia, bycia i wspólnej zabawy. Między innymi w taki sposób realizowałam cały rok szkolny program: niwelowanie animozji żywieniowych wśród dzieci przedszkolnych, zawierający elementy profilaktyki zdrowotnej i edukacji ekologicznej.Zapoznawałam dzieci z zasadami zdrowego odżywiania, propagowałam higieniczny tryb życia, organizowałam cyklicznie co dwa miesiące spotkania z pielęgniarką i kucharką. Dzieci były bardzo zadowolone z wizyt pielęgniarki. Obejrzały m. in. piękną bajkę o "Ząbku", a przy innej okazji otrzymały ulotki na temat zdrowia, które zabrały do domu. Pierwsze spotkanie zakończyło się rozmową na temat zdrowego odżywiania i koniecznością dokonywania systematycznej kontroli zębów u stomatologa. Dzieci obiecały jeść mniej słodyczy, dbać o higienę jamy ustnej. W trakcie następnych spotkaniach odbyły się pogadanki na temat: -zapobiegania chorobom, - odpowiednie do pory roku ubieranie się, - jak unikać spotkania z wirusami i bakteriami, - dlaczego należy wietrzyć salę przedszkolną i nie unikać spacerów przez cały rok. Dzieci także odwiedziły sąsiadującą z przedszkolem przychodnię rodzinną. Obejrzały gabinety lekarskie: pediatryczny, stomatologiczny, poznały ich wyposażenie: przyrząd do mierzenia ciśnienia, urządzenie EKG. Z wielkim zaciekawieniem i zaskoczeniem obejrzały działanie urządzenia do badania narządów wewnętrznych człowieka -USG, zaprezentowanego przez panią doktor. Zwiedziły również gabinet zabiegowy, poznały wyposażenie apteczki, zostały zważone i zmierzone na wadze lekarskiej. W przedszkolu odbywały się systematycznie zajęcia z udziałem pani kucharki, która nie tylko mówiła o potrzebie zdrowego odżywiania lecz przede wszystkim wspólnie z dziećmi wykonywała surówki, soki i kolorowe kanapki.. Pani kucharka zwracała uwagę nie tylko na czystość wykonania posiłku, ale również na estetykę jego spożycia. Zachęciło to dzieci do mycia rąk przed posiłkami oraz dbania o estetykę stołu podczas posiłku. Dzieci o każdej porze roku chodziły na spacery. W ten sposób hartowały się i nabierały umiejętności odpowiedniego ubierania się, w zależności od warunków atmosferycznych. Podczas spacerów przestrzegały zasad pieszego ruchu drogowego. Zwiedzając okolicę zwracałam uwagę na aspekty ekologiczne: ochronę lasu, nie niszczenie przyrody. Na zakończenie tego etapu przygotowałam z okazji Dnia Dziecka uroczystość przedszkolną "Sport, zdrowie, zabawa i radość", w której brały udział dzieci z całego przedszkola. Wszyscy uczestnicy imprezy byli bardzo zadowoleni i aktywnie brali udział we wszystkich zabawach i konkursach. Na zakończenie z przejęciem powtarzali za nauczycielką tekst przyrzeczenia, który upoważniał ich do wstąpienia do klubu "Przyjaciela zdrowia". Dumne, z emblematami zawieszonymi na szyi, tańczyły przy muzyce przygrywanej przez pana rytmika. Długo wspominały ten dzień.
Opracowanie: mgr A. Czyż Wyświetleń: 1801
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |