|
|
Katalog Jarosław Raczkowski Lekcja wychowawcza, Scenariusze Poznajemy się i prezentujemy siebie - scenariusz lekcji wychowawczej"Poznajemy się i prezentujemy siebie"Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie pierwszej gimnazjum przeprowadzonej w dniu 5 września 2002 r. w ramach zajęć integracyjno-adaptacyjnych prowadzonych przez wychowawcę klasy Jarosława Raczkowskiego.Cele lekcji: - Przygotowanie do pracy w grupach z elementami warsztatowymi, - Wzajemne bliższe poznanie się uczniów i wychowawcy klasy, - Przełamanie bariery wstydu w wypowiadaniu własnych sądów, wrażeń i odczuć, - Wzmacnianie poczucia własnej wartości, uczenie się pozytywnego myślenia o sobie - Zachęcanie uczniów do swobodnego wypowiadania się na forum klasy, Środki dydaktyczne: arkusze papieru, mazaki, małe kolorowe karteczki, szpileczki, kartki papieru A4 Przebieg lekcji: I. Na początku zajęć wychowawca przypomina zasady pracy w klasie (może odwołać się do kontraktu) II. Uczniowie i wychowawca siadają w kole: a) i każdy głośno wypowiada swoje imię, pozostali wykrzykują usłyszane imiona b) Następnie każdy wchodzi do koła i wykonuje jakiś ruch, a wszyscy uczestnicy powtarzają go c) Siedząc w kole każda osoba przedstawia się mówiąc swoje imię, ale powtarza imiona osób, które się przedstawiły przed nią III. Nauczyciel rozdaje kolorowe karteczki, mazaki i prosi, aby uczniowie napisali na niej swoje imiona, a potem każdy przypina wykonana wizytówkę w widocznym miejscu na sobie. IV. W celu przełamania onieśmielenia wobec grupy wychowawca proponuje zabawę - Tunel oczu: a) dzieli klasę na dwie grupy: młodzież ustawia się w szpalerze, twarzami do siebie, każda osoba przechodzi powoli przez środek szpaleru, pozostali w milczeniu wpatrują się w nią odprowadzając wzrokiem na koniec rzędu. Jest to symulacja sytuacji z jaką uczniowie spotykają się na każdym kroku idąc przez korytarz szkolny. - Tunel rąk: b) uczniowie są ustawieni podobnie jak w ćwiczeniu a, wszyscy kładą sobie wzajemnie ręce na barki, każdy przechodzi przez tunel w dowolnie wybrany sposób; - Pokaz mody: c) młodzież ustawiona tak jak w ćwiczeniach "a" i "b", każdy prezentuje się jako model(ka) na wybiegu, grupa ma prawo zachęcać, bić brawo, zachęcać okrzykami. Po zakończeniu tej zabawy uczniowie wspólnie z nauczycielem dzielą się wrażeniami: co czuli w trakcie poszczególnych ćwiczeń, co dla nich było trudne. V. Ostatnim dzisiaj ćwiczeniem będzie ćwiczenie o tytule: "Spotkajmy się". Celem tej zabawy jest rozładowanie napięcia z poprzednich zabaw i jednocześnie poznawanie się. Wszyscy poruszają się w klasie w taki sposób, aby spotkać się z każdym uczestnikiem. W momencie spotkania obowiązkowo witają się serdecznie. VI. Nauczyciel dziękuje za wspólną pracę, życzy powodzenia na następne lekcje i dni. Prosi, aby wychodząc uczniowie kredą na tablicy wyrazili swoje zdanie na temat dzisiejszych zajęć (może to być +, -, wizerunek buźki......) W ten sposób uczniowie "zostawiają" swoje emocje w danej klasie przechodząc do innych zajęć, a wychowawca obserwując swoich wychowanków i ich malunki na tablicy kontroluje ich emocje, należy je zapisać. Wyniki: Na 32 osoby namalowały uśmiechnięte buźki - 18; smutne- 5 gryzmoły- pozostałe 9 WNIOSEK: JESZCZE SPORA GRUPA DZIECI CZUJE SIĘ NIEPEWNIE W TEJ GRUPIE, MUSZĘ ZWRÓCIĆ NA NIE UWAGĘ, POMÓC W DELIKATNY SPOSÓB. Opracowanie: Jarosław Raczkowski Wyświetleń: 6964
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |