Katalog

Maria Korytyńska-Szarzyńska
Język polski, Scenariusze

Dlaczego Gabriela Zapolska nazwała "Moralność pani Dulskiej" tragifarsą? (lekcja diagnozująca)

- n +

Dlaczego Gabriela Zapolska nazwała "Moralność pani Dulskiej" tragifarsą?

SCENARIUSZ LEKCJI

Lekcja diagnozująca

Standard wymagań:
uczeń potrafi rozpoznawać kategorie estetyczne - komizm, tragizm.

Wskaźniki:
Wskaźniki Wszyscy Większość Nieliczni Nikt
1. Uczeń potrafi wyjaśnić pojęcia: komedia, tragedia, tragizm, komizm.      


 
2. Uczeń potrafi rozpoznać i wskazać przykłady komizmu słowa, sytuacji i postaci w tekście literackim.      


 
3. Uczeń potrafi wskazać tragizm sytuacji i tragizm losów bohatera w tekście literackim.      


 

Cele edukacyjne:
ogólny:
diagnoza stopnia rozpoznania kategorii estetycznych: tragizmu i komizmu w utworze literackim.
operacyjne:
- diagnoza umiejętności rozpoznawania i wskazywania komizmu słowa, sytuacji i postaci w "Moralności pani Dulskiej";
- diagnoza umiejętności wskazywania tragizmu sytuacji i losów bohaterów w "Moralności pani Dulskiej";
- doskonalenie umiejętności pracy z tekstem literackim;
- doskonalenie umiejętności samodzielnego wypowiadania się uczniów, formułowania sądów i wniosków.

Metody i formy pracy:
Praca z tekstem literackim, praca w grupach.

Pomoce dydaktyczne:
tekst "Moralności pani Dulskiej", "Słownik terminów literackich".

Tok lekcji:
1. Część wstępna organizacyjna.
2. Część właściwa:
a) przedstawienie celu i tematu lekcji,
b) przypomnienie przez uczniów znaczenia znanych im już pojęć: komedia, tragedia, tragizm, komizm,
c) wprowadzenie nowych pojęć farsa, tragifarsa - wykorzystanie w tym celu "Słownika terminów literackich", zapisanie znaczeń w zeszytach,
d) praca w grupach - uczniowie pracują z tekstem utworu, wyszukują przykłady komizmu: słowa, sytuacji i postaci, tragizmu sytuacji, oraz formułują wnioski na temat tragizmu losów Hanki - bohaterki utworu,
e) uczniowie prezentują przykłady komizmu i tragizmu, wykorzystują cytaty z tekstu, przedstawiają wnioski,
f) uczniowie formułują odpowiedź na zawarte w temacie lekcji pytanie, uzasadniając, że dramat Zapolskiej cechuje synkretyzm, polegający na połączeniu komizmu i tragizmu, wpisują wniosek do zeszytu.
g) każdy uczeń otrzymuje na karteczce inny fragment sceny z dramatu z poleceniem pisemnego określenia, czy jest to scena komiczna, czy tragiczna,
h) ocena umiejętności, wiedzy i pracy uczniów.

Sposoby diagnozowania wskaźników:
1. Do częściowego zdiagnozowania wskaźników 1, 2, 3, posłużą odpowiedzi uczniów w trakcie lekcji (punkty b i e).
2. Do pełnego zdiagnozowania wskaźników posłużą odpowiedzi napisane przez uczniów na karteczkach w ostatniej fazie lekcji (punkt g).
 

Opracowanie: MARIA KORYTYŃSKA - SZARZYŃSKA

Wyświetleń: 2916


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.