![]() |
![]() |
Katalog Jolanta Wójcikiewicz Technika, Konspekty Co to jest recykling? Ekologiczne problemy rozwoju technikiEkologiczne problemy rozwoju techniki. Co to jest recykling?KONSPEKT LEKCJICel ogólny: Przybliżenie uczniom problematyki recyklingu, zapoznanie ze sposobami segregacji i składowania odpadów oraz uświadomienie zagrożeń degradacji środowiska. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: - zna pojęcie recykling, produkt przyjazny dla środowiska, toksyczność, promieniotwórczość, utylizacja, biodegradacja, neutralizacja, - wyjaśnia na czym polega recykling i segregacja odpadów, - wymienia sposoby segregacji i składowania odpadów, - wymienia rodzaje opakowań z punktu widzenia ich możliwości ponownego użycia oraz przetwarzania, - wymienia sposoby przetwarzania i zagospodarowania odpadów, - podaje wady i zalety materiałów stosowanych do wykonywania opakowań, - analizuje wartości opakowań z różnych punktów widzenia: funkcji, zastosowanych materiałów, optymalnego kształtu, estetycznego wyglądu, możliwości ponownego użycia oraz przetwarzania, - odczytuje oznaczenia podane przez producenta dotyczące sposobów przetwarzania i składowania materiałów, - wykorzystuje informacje podane przez producenta dotyczące sposobów przetwarzania składowania i materiałów, - aktywnie pracuje w grupie, - samodzielnie korzysta z dostępnego oprogramowania komputerowego, Metody nauczania: pogadanka, pokaz, dyskusja, prezentacja komputerowa, burza mózgów, praca z nośnikiem informacji, wycieczka. Środki dydaktyczne: stanowiska komputerowe, niezbędne oprogramowanie (program (PowerPoint), zestawy poleceń dla grup, przykłady opakowań z różnych przedmiotów, ulotki o konkursach. Formy organizacyjne: praca z całą klasą, praca w grupach. Uwagi: czas realizacji tematu 5 jednostek lekcyjnych (3 jednostki lekcyjne w pracowni technicznej + 2 jednostki lekcyjne wycieczka) Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjno -porządkowe. 2. Podanie tematu lekcji i wyjaśnienie jej celu. 3. Zalety i wady materiałów stosowanych do wykonania opakowań - prezentacja multimedialna w PowerPoint. Na poszczególnych stanowiskach komputerowych uczniowie oglądają prezentację komputerową. 3. Wyjaśnienie zasad pracy w grupie. Podział uczniów na 5 grup. 4. Praca w grupach. Uczniowie pracują w grupach zastanawiając się nad kryteriami doboru materiału na opakowania z punktu widzenia: Grupa I - ekonomisty Grupa II - handlowca specjalisty ds. marketingu Grupa III - ekologa towaroznawcy Grupa IV - konsumenta Grupa V- lekarza 5. Prezentacja pracy poszczególnych grup. Zapis kryteriów na tablicy. 6. Analiza opakowań z punktu widzenia ich możliwości ponownego użycia (opakowania wielokrotnego użytku) oraz przetwarzania (opakowania jednorazowe). 7.Rodzaj materiału, a możliwość jego przetworzenia -dyskusja. 8.Podanie uczniom informacji o konkursach: - "Srebna puszka" Fundacji na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych "Recal" mającym na celu nie tylko zbieranie, ale i recykling tych opakowań. - "Komputery za tonery" - zbiórka zużytych (pustych) kartridży po atramentach i tonerach do drukarek komputerowych. 9.Ocena pracy uczniów na lekcji. 10.Poinformowanie o celach wycieczki do Przedsiębiorstwa Komunalnego "Komax": - udział uczniów w lekcji edukacyjnej z zakresu ochrony środowiska, - zwiedzanie ekologicznego wysypiska śmieci, - prelekcja na temat segregacji i składowania odpadów. 11.Ogłoszenie szkolnego konkursu na najciekawszy projekt dotyczący wykonania ekologicznego opakowania do przechowywania produktów płynnych.
Opracowanie: Jolanta Wójcikiewicz Wyświetleń: 6756
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |