![]() | ||||||||||||||
![]() |
||||||||||||||
Katalog Agata Ledwoń Lekcja wychowawcza, Scenariusze Moje prawa w gimnazjumMoje prawa w gimnazjum - scenariusz lekcji wychowawczejI. CELE LEKCJI:1. Uczeń zna i rozumie pojęcie prawa. 2. Wie jakie przysługują mu prawa. 3. Potrafi ocenić ważność praw hierarchizacja). 4. Wyodrębnia ze Statutu Szkoły przysługujące mu prawa. II. UWAGI DOTYCZĄCE REALIZACJI LEKCJI: 1. Czas trwania lekcji - 45 min. 2. Praca w grupach metodą hierarchizacji - uczniowie zdobywaj ą znajomość przysługujących im praw w gimnazjum na podstawie Statutu Szkoły oraz grupują je według hierarchii. III. ŚRODKI DYDAKTYCZNE 1. Plansze dla 4 grup 2. Kartoniki z zestawem praw (12 sztuk) 3. Kartoniki czyste na propozycję innych praw (po 2 sztuki dla grupy) 4. Flamastry, patafix, klej 5. Słownik, encyklopedia 6. Statut Szkoły (fragmenty - ksero 4 sztuk) IV. WPROWADZENIE NOWEGO POJĘCIA 1. Prawo V. PRZEBIEG LEKCJI 1. WPROWADZENIE a) podział na grupy drogą odliczania do czterech b) przedstawienie celu i tematu lekcji c) wprowadzenie pojęcia: prawo d) uczniowie podają przykłady przysługujących im praw 2. ROZWINIĘCIE a) praca w grupach - uczniowie otrzymują plansze oraz kartoniki; zadaniem uczniów jest odczytanie praw, przedyskutowanie a następnie przyklejenie na planszy według hierarchii. Przedstawiciel grupy prezentuje pracę swojego zespołu. - po prezentacji wszystkich zespołów, zakreślamy powtarzające się w każdej grupie najważniejsze prawa b) praca ze Statutem - każda grupa otrzymuje fragmenty tekstu Statutu, z którego wypisuje przysługujące im prawa c) porównanie praw zakreślonych przez uczniów na planszach z prawami wypisanymi ze Statutu Szkoły. 3. ZAKOŃCZENIE a) czy Statut Szkoły gwarantuje twoje podstawowe prawa? b) jak Wam się pracowało? c) co pomagało Wam w pracy, a co przeszkadzało? SCHEMAT PLANSZY (4 SZTUKI) NIEISTOTNE ![]() KARTONIKI Z ZESTAWEM PRAW [12 sztuk oraz 2 kartoniki czyste]
2.Prawa ucznia. Uczeń ma prawo do: a) właściwie zorganizowanego procesu kształcenia zgodnie z zasadami pracy umysłowej, b) opieki wychowawczej i warunków pobytu w szkole zapewniających bezpieczeństwo, ochronę przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej oraz ochronę i poszanowanie jego godności, c) korzystania z pomocy materialnej w sposób ciągły bądź doraźny, d) życzliwego, podmiotowego traktowania w procesie dydaktycznym, e) swobody wyrażania myśli i przekonań w szczególności dotyczących życia szkoły a także światopoglądowych i religijnych, jeśli nie narusza tym dobra innych osób, f) rozwijania zainteresowań, zdolności, talentów, g) sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej oceny oraz ustalonych sposobów kontroli postępów w nauce, h) pomocy w przypadku trudności w nauce, i) korzystania z poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego i zawodowego, j) korzystania z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, środków dydaktycznych, zbiorów biblioteki podczas lekcji i podczas zajęć pozalekcyjnych, k) wpływania na życie gimnazjum przez działalność samorządową oraz zrzeszania się w organizacjach działających w szkole. 3. Obowiązki ucznia. Uczeń ma obowiązek przestrzegania postanowień zawartych w statucie gimnazjum, a zwłaszcza dotyczących: a) systematycznego i aktywnego uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych i w życiu szkoły, b) przestrzegania zasad kultury współżycia w odniesieniu do kolegów, nauczycieli i innych pracowników szkoły, c) odpowiedzialności za własne życie, zdrowie, higienę oraz rozwój, d) dbałość o wspólne dobro, ład i porządek w szkole.
Opracowanie: Agata Ledwoń Wyświetleń: 3003
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |