Katalog

Zofia Ciemcioch
Zajęcia zintegrowane, Referaty

Dojrzałość szkolna

- n +

Dojrzałość szkolna

Dojrzałość szkolna. Co to znaczy? Znaczy to, że zarówno ich rozwój fizyczny, jak emocjonalno - społeczny i umysłowy osiągnął taki poziom, by mogły sprostać obowiązkom szkolnym. Te rozbieżności będą powoli wyrównywać.

Bardzo ważna jest dojrzałość emocjonalno - społeczna dzieci. Przejawem tej dojrzałości jest stopień samodzielności dziecka, zaradność, chęć i łatwość nawiązywania kontaktów z nauczycielem, kolegami, umiejętność podporządkowania się niezbędnym wymaganiom dyscypliny i uczestniczenie w pracach społecznych. Dziecko społecznie dojrzałe do szkoły cechuje obowiązkowość, wytrwałość i wrażliwość na opinię nauczycielki.

Dziecko umysłowo dojrzałe do szkoły chce się uczyć, interesuje się czytaniem i pisaniem, dobrze orientuje się w najbliższym otoczeniu i w środowisku, w którym żyje. Potrafi także uważnie, ze zrozumieniem słuchać tego, co mówi nauczyciel, rozumie i spełnia jego polecenia.

O umysłowej gotowości dziecka do nauki stanowi także stan jego mowy i myślenia - umiejętność swobodnego i zrozumiałego dla otoczenia wypowiadania się, odpowiedniego wyrażania życzeń, pytań własnych sądów, wniosków i ocen.

W zakresie dojrzałości do pisania, istotną rolę odgrywa stopień orientacji przestrzennej, która umożliwia dziecku rozpoznawanie i odtwarzanie kierunków, położenia, tzw. pamięć ruchowa. O to właśnie pojęcia dojrzałości szkolnej, by każdy z Państwa uspokoił się lub też zwrócił na coś szczególną uwagę w zachowaniu swojego dziecka.

Bibliografia:
Encyklopedia Popularna P.W.N.
"Zdrowie i szkoła" Red. B. Woynarowska.

 

Opracowanie: Zofia Ciemcioch

Wyświetleń: 1213


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.