AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Lidia Gołuchowska
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Rodzaje znaków drogowych i ich znaczenie

- n +

Rodzaje znaków drogowych i ich znaczenie - scenariusz do otwartych zajęć zintegrowanych w klasie I

Dnia 28.04.2005
Klasa: I d
Temat bloku: Jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego

Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat znaków drogowych na podstawie wiersza "Kolorowe znaki" K.Wiśniewskiego i własnych doświadczeń. Rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych. Śpiewanie piosenki "Znaczki odblaskowe". Scenki dramowe.

Cele:

- rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się uczniów
- ustalanie zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania znaków drogowych
- kształtowanie odpowiedzialnej postawy uczestnika ruchu drogowego
- rozumienie konieczności stosowania elementów odblaskowych
- uświadomienie niebezpieczeństw grożących na drodze
- wyrabianie orientacji porządkowej w lewo, w prawo.

Uczeń potrafi:

- zawrzeć myśl w obrębie zdania
- prawidłowo poruszać się w ruchu drogowym
- rozpoznawać i nazywać podstawowe znaki drogowe
- ułożyć hasła z rozsypanki wyrazowej
- rozwiązać zagadkę dotyczącą ruchu drogowego
- stosować się do barw sygnalizacji świetlnej
- śpiewać i poruszać się w rytm muzyki
- rozpoznawać figury geometryczne
- uporządkować liczby rosnąco
- współdziałać w grupie i mieć poczucie odpowiedzialności za pracę grupową.

Metody:

- słowna
- czynnościowa
- problemowa
- pokaz
- praktycznego działania.

Formy pracy:

- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna

Pomoce dydaktyczne:

wiersz "Kolorowe znaki" K.Wiśniewski, wizytówki z nazwami grup, kartki z nazwami znaków, rozsypanki wyrazowe, zagadki, krzyżówka, płyta z piosenką "Znaczki odblaskowe", kolorowe kółka imitujące sygnalizację świetlną, tablice ze znakami drogowymi, modele znaków drogowych, klocki logiczne, kartoniki z działaniami, czapka policjanta wykonana z kartonu, tablice pojazdów, makieta części ulicy (zebra, jezdnia, sygnalizatory, znaki drogowe), karta pracy "Jak przechodzimy przez jezdnię?".

Przebieg zajęć

1. Powitanie. Zabawa socjoterapeutyczna: powiedz jak się czujesz przed zajęciami, powiedz coś miłego koledze.

Edukacja polonistyczna

2. Recytowanie przez wybranych uczniów wiersza pt. "Kolorowe znaki".

Ich kształt i barwa oraz rysunek
namalowany na znaku tarczy
na wszystkich drogach całego świata
zawsze i wszędzie to samo znaczy.

Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym,
Z rysunkiem czarnym jak pióra kawcze
Mówią: "Uważaj na mój rysunek!"
Bo to są ZNAKI OSTRZEGAWCZE.

Te duże koła z brzegiem czerwonym,
Które z daleka widać od razu,
"Nie wolno!" - krzyczą głosem donośnym,
Bo to są właśnie ZNAKI ZAKAZU.

Mniejsze zaś koła z niebieską twarzą
I białą strzałką jak ptasi pazur,
mówią stanowczo: "Jedź, jak ci każę!"
Dlatego są to ZNAKI NAKAZU.

A prostokąty oraz kwadraty,
te z tłem niebieskim, stojące z gracją,
INFORMACYJNE są to ZNAKI
Bo zawsze służą informacją.

Wiem już, dlaczego duzi i mali
Znaki drogowe widują co dzień?
Żeby bezpiecznie z dróg korzystali:
Każdy kierowca i każdy przechodzień.

3. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat wiersza i informacji w nich zawartych:
- o jakich znakach jest mowa w wierszu?
- jak wyglądają znaki ostrzegawcze?
- czym się różnią znaki zakazu od znaków nakazu?
- po czym rozpoznajemy znaki informacyjne?

Edukacja środowiskowa

4. Porównywanie znaków, ich kształtu, koloru i przeznaczenia. Wykorzystanie modeli znaków drogowych.

Edukacja środowiskowa

5. Przypomnienie przez uczniów pięciu zasad przechodzenia przez ulicę. Scenka dramowa.

Edukacja polonistyczna

6. Podział uczniów na 4 grupy:
- znaki ostrzegawcze (koszulki żółte)
- znaki nakazu (koszulki niebieskie)
- znaki zakazu (koszulki czerwone)
- znaki informacyjne (koszulki białe)

7. Przydzielanie zadań dla grup.
- Czy znasz ten znak drogowy?
Lider każdej grupy losuje karteczkę z nazwą znaku odpowiadającego grupie. Zadaniem grupy jest wybranie zapisanego znaku spośród innych, opisać go i określić jego przeznaczenie.

- Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej.
Każda z grup otrzymuje kopertę z rozsypanką wyrazową i układa hasło.
* Bądź ostrożny na drodze!
* Zwracaj uwagę na znaki drogowe!
* Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!
* Jezdnia nie jest miejscem do zabawy!
Przypomnienie przez uczniów jaki to rodzaj zdania.

- Rozwiązywanie zagadek.
Liderzy losują zagadkę, odczytują ją, grupa rozwiązuje.
* Stoją przy drodze na jednej nodze.
* Cylindry w środku, maska na przedzie, chociaż ma biegi, nie biega, jedzie.
* Dobrym okiem, bystrym słuchem, kieruje ulicznym ruchem.
* Zgadniesz, gdy pomyślisz szczerze, część jezdni lub w ZOO zwierzę.

- Rozwiązywanie krzyżówki przez grupę.
Hasło: Bądź bezpieczny.

Edukacja muzyczna

8. Śpiewanie piosenki "Znaczki odblaskowe". Improwizacja ruchowa piosenki.

Edukacja matematyczna

9. Rozpoznawanie figur geometrycznych wśród znaków drogowych. Przypomnienie właściwości figur. Nauczyciel zadaje pytania:
- jak nazywa się ta figura? (kwadrat)
- jak nazywa się ta figura? (prostokąt)
- jak nazywa się ta figura? (trójkąt)
- jak nazywa się ta figura? (koło)
Uczniowie argumentują wybór.
10. Uczniowie wyszukują odpowiednie figury wśród klocków logicznych. Nauczyciel zadaje pytania:
- Niski lub wysoki, ma zawsze trzy boki. Co to za figura?
- Figura znana jak świat szeroki, ma cztery proste kąty i cztery równe boki.
- Jest wszystkim dobrze od dawna znany, ma cztery boki równe parami.
11. Praca w grupach. Uczniowie otrzymują koperty z działaniami. Po obliczeniu działań, odwracają kartoniki i układają wyniki rosnąco. Hasło: jestem wzorowym pieszym.
12. Omówienie pracy domowej. Uzupełnij kartę pracy: jak przechodzimy przez jezdnię?

Ewaluacja zajęć

13. Scenki dramowe.
- Pięć zasad zachowania się podczas przejścia przez jezdnię.
- Zachowanie się pieszego przy sygnalizacji świetlnej.
- Zachowanie się pojazdu przy sygnalizacji świetlnej.
- Pouczenie pieszego przez policjanta.
- Wjazd pojazdów uprzywilejowanych.
14. Podsumowanie zajęć. Udzielanie przez uczniów odpowiedzi na pytania:
- do czego służą znaki drogowe pieszym i kierowcom?
- czy można bezpiecznie poruszać się po ulicach bez znaków drogowych?
- czy podobały Wam się dzisiejsze zajęcia?

Pożegnanie

 

Opracowanie: Lidia Gołuchowska

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 9333


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 3



Ilość głosów: 5

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.