Katalog

Marlena Lisiecka
Matematyka, Ciekawostki

Program CabriWeb - coś dla każdego

- n +

Geometria z programem CabriWeb - to coś dla ciebie

Pewnego dnia w księgarni z książkami informatycznymi odkryłam pozycję ćwiczenia z użyciem programu CabriWeb.

Do książki dołączona jest dyskietka z programem w wersji polskiej oraz bazą ćwiczeń zaproponowanych przez autora. Pan Janusz Dykta napisał tę książkę (jak przeczytałam) na podstawie wieloletnich doświadczeń w pracy z uczniami gimnazjum i liceum. Informacja ta zachęciła mnie do kupna tej pozycji.

Do tej pory znałam tylko wersję programu Cabri Geometre (w wersji demo), którego stosowanie na lekcjach matematyki natrafiało na wiele przeszkód:
1) należało znaleźć fundusze na zakup tego nie taniego programu (aby dysponować pełną wersją programu)
2) trudności w posługiwaniu się programem; zarówno dla nauczyciela przygotowującego ćwiczenia jak i obsługa przygotowanych plików przez uczniów,
3) przygotowanie jednej lekcji było bardzo czasochłonne co ograniczało częstotliwość lekcji prowadzonych przy pomocy programu Cabri Geometre.

Odkrycie programu CabriWeb, będącego darmową przeglądarką plików cabri znacznie ułatwia przygotowanie lekcji i jest możliwe dla każdego. Wszystko co jest potrzebne do przygotowania zajęć zawarte jest na dołączonej do książki dyskietce.
Przejrzałam zaproponowane na dyskietce ćwiczenia i postanowiłam wykorzystać niektóre z nich na lekcjach geometrii w liceum.

Uczniowie z zainteresowaniem wykonywali zadania mając możliwość przekształcania rysunków geometrycznych przy pomocy programu CabriWeb.
Wykorzystałam podane propozycje na lekcjach z następujących tematów:
- Podstawowe konstrukcje geometryczne,
- Jednokładność figur, środek i skala jednokładności,
- Kąt wpisany i kąt środkowy oparty na tym samym łuku,
- Wzajemne położenie dwóch okręgów,
- Kąty wierzchołkowe, odpowiadające i naprzemianległe,
- Przekroje graniastosłupa i ostrosłupa,

Uczniowie mogli obserwować rozciąganie, obracanie, zmianę kształtu, przekroje brył w przestrzeni oraz obserwować własności figur płaskich.

Dzięki łatwej obsłudze i prostemu menu uczniowie nie mają problemów z wykonaniem zaproponowanych ćwiczeń.
Tak przeprowadzone lekcje oprócz tego, że pozwalają przekazać uczniom wymaganą wiedzę z geometrii to są dla nich wyjątkowo atrakcyjne oraz ukazują możliwość wykorzystania technologii komputerowej w nauce.

Wszystkim zainteresowanym pragnę przekazać informację pod jakimi adresami można zakupić tę ciekawą publikację: "Ćwiczenia z geometrii z użyciem programu CabriWeb" wraz z dyskietką:
Księgarnia wysyłkowa: Skrytka Pocztowa 145, 00-973 Warszawa 22
Księgarnia internetowa: http://www.mikom.com.pl


 

Opracowanie: Marlena Lisiecka

Wyświetleń: 3518


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.