Katalog
Stanisława Dudek Różne, ScenariuszeWrocław i okolice - zajęcia terenowe w Ślężańskim Parku Krajobrazowym (klasy gimnazjalne).
Będąc wychowawcami, mamy obowiązek organizować wychowankom wycieczki. Często biura podróży oferują nam bardzo ciekawe scenariusze takich wyjazdów, ale zdarzają się sytuacje, że jesteśmy niezadowoleni, a uczniowie niewiele korzystają. Proponuję scenariusz wycieczki, gdzie możemy sprawdzić w praktyce czy dzieci potrafią wykorzystać zdobyte na lekcjach wiadomości.
Cele:
Uczeń:
- potrafi umiejętnie posługiwać się planem miasta i mapą okolicy,
- potrafi zorientować mapę i plan w terenie,
- potrafi wyznaczyć główne kierunki świata za pomocą różnych metod,
- kojarzy znaki topograficzne z planu z rzeczywistymi obiektami w terenie,
- potrafi oszacować odległości w terenie i sprawdzić ich zgodność z mapą,
- umie dostrzec i nazwać charakterystyczne obiekty na trasie wycieczki,
- zna funkcje użytkowe charakterystycznych obiektów,
- rozpoznaje pospolite gatunki roślin,
- zna różne formy ochrony przyrody w Polsce,
- rozpoznaje pospolite gatunki ptaków,
- rozpoznaje spotkane na trasie znaki drogowe,
- zna zasady bezpiecznego ruchu drogowego,
- rozpoznaje elementy krajobrazu naturalnego i przekształconego,
- obserwuje widnokrąg z różnych miejsc i obserwuje zachodzące zmiany,
- potrafi zbadać odczyn wody i gleby,
- potrafi zbadać zawartość ołowiu w glebie, potrafi wymienić zagrożenia dla środowiska przyrodniczego spowodowane rozwojem motoryzacji,
- potrafi wymienić czynniki które ukształtowały Masyw Ślęży,
- wymienia przykłady ingerencji człowieka w środowisko przyrodnicze Masywu Ślęży,
Metoda:
zajęcia w terenie: pogadanka, ćwiczenia, obserwacja, praca z planem miasta i mapą,
Formy pracy:
zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
fragment planu miasta, mapa Masywu Ślęży, mapa okolic Wrocławia, ołówki, flamastry, linijki, zegarki tarczowe, torebki foliowe na próbki gleby, papierki wskaźnikowe, termometry.
SPOSÓB REALIZACJI:
Czynności nauczyciela
| Czynności ucznia
|
WROCŁAW-KUŻNIKI - ul. Sarbinowska
Czynności wstępne:
- nauczyciel przypomina zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wycieczki autokarowej i zajęć terenowych, zasady poruszania się w mieście i na terenie niezabudowanym.
- nauczyciel przedstawia cele zajęć:
- przypomnienie umiejętności posługiwania się mapą i planem miasta jako źródłem informacji,
- obserwacja charakterystycznych obiektów występujących na trasie,
- poznanie flory i fauny okolic Ślęży,
- wyznaczanie kierunków głównych i pośrednich,
- zwrócenie uwagi na zagrożenie środowiska przyrodniczego,
- zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące na trasie wycieczki,
- badanie odczynu wody i pobranie próbek gleby do badania obecności ołowiu.
- nauczyciel przedstawia trasę wycieczki:
Kuźniki - Centrum Handlowe Bielany - Przełęcz Tąpadła - Ślęża - Sobótka Zachodnia - Sobótka Muzeum - Wrocław
|
|
Tok Zajęć:
1) Parking przy ulicy Sarbinowskiej.
Uczniowie otrzymują ksero fragmentu planu miasta (grupy dwuosobowe).
Wskaż na planie miasta i zaznacz miejsce z którego wyruszamy na wycieczkę (ul. Sarbinowska)
Autokar będzie jechał w stronę Centrum Handlowego Bielany.
Zaznacz na planie miasta flamastrami trasę.
Zaznacz na planie obiekty które mijaliśmy (zakłady pracy, kościoły, szpitale, budynki radia i telewizji, salony samochodowe).
|
Uczniowie odnajdują na planie ulicę Sarbinowską i zaznaczają ją.
Uczniowie flamastrami
zaznaczają trasę wycieczki.
Zaznaczają poszczególne obiekty.
|
2) Zatrzymujemy się przy pawilonie handlowym "Castorama".
Przypomnij co to jest widnokrąg?
Czy możemy go tu zaobserwować?
Czy jest widoczny z tego miejsca?
Wymień jakie obiekty są widoczne?
Jakie zakłady znajdują się w pobliżu i co one produkują?
Jakie znasz metody określania kierunku?
Przygotuj zegarek tarczowy. Tarczę zegarka ustaw w pozycji poziomej. Małą wskazówkę skieruj na słońce. Wyobraź sobie łuk zawarty między małą wskazówką a godziną 12. Łuk podziel na pół. Linia podziału wskazuje w przybliżeniu kierunek południowy. Wskaż kierunek północny, wschodni, zachodni oraz kierunki pośrednie: północno-wschodni, północno-zachodni, południowo-wschodni, południowo-zachodni..
Zorientuj mapę okolic Wrocławia w terenie.
Odszukaj i wskaż drogę prowadzącą do Sobótki. Wymień miejscowości znajdujące się na trasie do Sobótki.
O czym informują nas znaki drogowe znajdujące się przy wyjeździe z parkingu koło "Castoramy"?
W jaki sposób można zbadać odczyn gleby i wykryć obecność ołowiu ?
Pobierz próbki gleby z parkingu do zbadania odczynu i zawartości ołowiu.
Jaki wpływ ma rozwój motoryzacji na środowisko przyrodnicze?
Jakie schorzenia są przyczyną zanieczyszczenia środowiska?
Dlaczego nie należy zakładać ogródków przy parkingach i trasach szybkiego ruchu?
|
Uczniowie przypominają wiadomości z lekcji. Odpowiadają.
Odpowiadają i wskazują różne obiekty.
Uczniowie wymieniają metody określania kierunków.
Określają kierunki główne i pośrednie za pomocą zegarka.
Uczniowie otrzymują mapy i orientują w terenie.
Odszukują drogę do Sobótki i wymieniają miejscowości.
Odszukują znaki drogowe i odpowiadają.
Odpowiadają i pobierają próbki gleby do foliowych woreczków.
Odpowiadają i wymieniają skutki spowodowane szybkim rozwojem motoryzacji.
|
3) Przełęcz Tąpadła:
Nauczyciel dzieli klasę na grupy sześcioosobowe.
Zorientuj mapę topograficzną.
Ustal położenie parkingu na mapie topograficznej.
Oblicz różnicę wysokości między przełęczą a szczytem Ślęży.
Odszukaj na mapie żółty szlak i oblicz czas przejścia na szczyt doliczając 15 minut na każde 100m podejścia.
Jedna z grup mierzy odczyn gleby, druga pobiera próbkę do badania zawartości ołowiu, trzecia mierzy temperaturę powietrza.
|
Orientują mapę i odszukują Przełęcz Tąpadła.
Grupy otrzymują karty pracy i wykonują zadania.
Obliczają.
Odszukują i obliczają czas przejścia.
|
4) Trasa na Ślężę żółtym szlakiem:
Jakie rośliny występują na trasie?
Jakie drzewa rozpoznałeś?
Jakie ptaki zaobserwowałeś?
Policz ile kapliczek znajduje się na trasie i czemu one służą?
Zmierz temperaturę i odczyn wody w źródle Jakuba.
Jakie skały tworzą rumowisko skalne?
Wymień czynniki, które ukształtowały Masyw Ślęży.
|
Rozpoznają i wypisują.
Liczą i odpowiadają.
Mierzą i zapisują.
Oglądają i opisują.
Wymieniają.
|
5) Szczyt Ślęży:
Jakie obiekty znajdują się na szczycie Ślęży?
Odszukaj znaki kultowe na rzeźbach.
Oszacuj odległość między kościołem a schroniskiem.
Zmierz temperaturę powietrza i porównaj ją z poprzednim pomiarem.
W jakim stylu i kiedy zbudowano kościół na szczycie?
Do czego służy maszt znajdujący się obok schroniska?.
|
Wypisują.
Odszukują i wskazują.
Szacują i zapisują.
Mierzą i porównują.
Odszukują tablicę informacyjną
i zapisują.
|
6) Wieża widokowa.
Zorientuj mapę
Odszukaj jakie miejscowości są widoczne z wieży widokowej.
Odszukaj i wskaż szczyty Radunia i Wieżyca.
W jakim kierunku znajdują się kamieniołomy w Strzelbowie?
Wskaż drogę którą przyjechaliśmy do Sobótki.
Czy widoczny jest widnokrąg?
W którym kierunku znajduje się Wrocław i Świdnica?
Jak umieszczone są domy w pobliskich miejscowościach?
Czy wszystkie widoczne wioski są tzw. ulicówkami?
Sporządź szkic widnokręgowy z miejsca obserwacji.
Zaznacz na szkicu kierunek N. Każda grupa sporządza szkic w innym kierunku.
|
Orientują mapę.
Odszukują i wskazują obiekty.
Odszukują i wskazują.
Wskazują.
Odpowiadają.
Wskazują.
Sporządzają szkic i zaznaczają kierunek N.
|
7) Kamieniołom granitu - Sobótka Zachodnia.
Zorientuj mapę topograficzną.
Ustal położenie kamieniołomu na mapie.
Zbierz próbki granitu i dokonaj makroskopowej charakterystyki.
Na podstawie informacji uzyskanych od pracownika kamieniołomu omów wykorzystanie granitu strzelbowskiego.
Jaki wpływ ma eksploatacja granitu na środowisko przyrodnicze?
Jak można zagospodarować wyrobisko po kamieniołomach?
Podaj propozycje.
|
Orientują mapę.
Ustalają położenie.
Zbierają próbki i opisują je.
Omawiają.
Odpowiadają.
Podają propozycje zagospodarowania.
|
8) Sobótka - Muzeum Ślężańskie.
Wypisz zwierzęta żyjące w Ślężańskim Parku Krajobrazowym.
Wymień drzewa występujące w Masywie Ślęży.
Wypisz rośliny rosnące na Łące Sulistrowickiej.
Wypisz pięć gatunków ptaków żyjących w Parku Ślężańskim.
Jakie owady występują na terenie Parku Ślężańskiego? Wypisz dziesięć.
Jaki najstrarszy okaz znajduje się w muzeum?
Z jakich skał zbudowana jest Ślęża?
|
Uczniowie poszukują w muzeum odpowiedzi na zadane pytania.
|
KARTA PRACY w muzeum
Lp. |
Zadanie |
Odpowiedź |
1 |
Wypisz jakie zwierzęta żyją w Ślężańskim Parku Krajobrazowym |
|
2 |
Jakie drzewa rosną w Masywie Ślęży.
|
|
3 |
Wypisz pięć roślin rosnących na Łące Sulistrowickiej.
|
|
4 |
Wypisz pięć gatunków ptaków żyjących w Parku Ślężańskim |
|
5 |
Wypisz dziesięć owadów żyjących
w Ślężańskim Parku
|
|
6 |
Odszukaj najstarszy eksponat znajdujący się w muzeum i podaj jego wiek. |
|
7 |
Wymień z jakich skal zbudowany jest
Masyw Ślęży i jak on powstał.
|
|
KARTA PRACY
Lp. |
Zadanie |
Odpowiedź |
1 |
Oblicz różnicę wysokości między Przełęczą Tąpadła a szczytem Ślęży. |
  |
2 |
Oblicz czas potrzebny na przejście z przełęczy na szczyt licząc na każde 100 m. po 15 min. |
  |
3 |
Zmierz temperaturę powietrza na przełęczy. |
  |
4 |
Zbadaj odczyn gleby i pobierz próbkę do badania na zawartość Pb. |
  |
5 |
Zbadaj temperaturę i odczyn wody w Źródle Jana.
|
  |
6 |
Wypisz rośliny występujące na trasie. |
  |
7 |
Wypisz i opisz ptaki jakie napotkałeś. |
  |
8 |
Wypisz drzewa, które rozpoznałeś. |
  |
9 |
Opisz skały tworzące rumowisko skalne. |
  |
10 |
Wymień obiekty znajdujące się na szczycie Ślęży.
|
  |
11 |
Oszacuj odległość między kościółkiem a schroniskiem.
|
  |
12 |
Zmierz temperaturę powietrza na szczycie.
|
  |
13 |
W którym roku i w jakim stylu został zbudowany
kościół na szczycie Ślęży ?
|
  |
14 |
Sporządź szkic terenu widoczny z wieży widokowej w kierunku północnym. |
  |
Opracowanie: Stanisława Dudek
Ul. Uznamska 4
54-314 Wrocław
tel.(071) 357-85-14
nauczyciel chemii w Gimnazjum Nr 9
we Wrocławiu
Wyświetleń: 2232
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |