Katalog Alina Pawlicka Różne, Scenariusze Ćwiczenia w posługiwaniu się kalendarzem - konspekt zajęć dla klasy IV szkoły podstawowej specjalnej.Prowadząca: Alina Pawlicka Czas realizacji: 45 minut Temat: Ćwiczenia w posługiwaniu się kalendarzem. Cel ogólny: obliczenia kalendarzowe. Cele operacyjne: - nazywa po kolei miesiące - oznacza za pomocą cyfr rzymskich miesiące - stosuje kalendarz do obliczeń praktycznych - zapisuje datę Cele rewalidacyjne: - ćwiczenie koordynacji wzrokowo ruchowej na materiale literowym Umiejętności kluczowe: - komunikowanie się uczeń - nauczyciel Metody pracy: zajęć praktycznych Formy pracy: zbiorowa, indywidualna Środki dydaktyczne: koperty dla każdego ucznia z etykietkami nazw miesięcy i cyframi rzymskimi, wykorzystanie stałej dekoracji "Nazwy miesięcy i cyfry rzymskie", karty ćwiczeń /zał. 1/, duża plansza kalendarza ściennego - GRUDZIEŃ 2000r
|
Ogniwa | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia | Uwagi |
Czynności wstępne | Przywitanie, sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie przyborów oraz sprawdzenie zadania domowego | Przygotowują się do lekcji, uzupełniają brakujące przybory niezbędne do lekcji. | W przypadku wystąpienia dużych trudności-ponowne wytłumaczenie zadania i wspólne rozwiązanie |
Czynności zasadnicze | Przypomnienie nazw miesięcy i ich oznaczeń za pomocą znaków rzymskich - wykorzystanie stałej dekoracji "Nazwy miesięcy i cyfry rzymskie" | Odczytują pracę domową i w razie potrzeby dokonują korekty Odczytują lub wymieniają z pamięci kolejno nazwy miesięcy | |
Rozdanie uczniom kopert z etykietkami nazw miesięcy i etykietkami cyfr rzymskich | Układają kolejno nazwy miesięcy i starają się dopasować odpowiednie cyfry rzymskie Wybrane przez nauczyciela osoby odczytują kolejno nazwy miesięcy | Uczniowie mający kłopoty dydaktyczne-otrzymują koperty tylko z jednymi etykietkami na których umieszczona jest nazwa miesiąca jak i odpowiednia cyfra rzymska Uczniowie układają po kolei nazwy miesięcy | |
Rozdanie kart ćwiczeń i objaśnienie kolejno zadania 1, 2 i 3 | Uczniowie samodzielnie wpisują brakujące znaki rzymskie oraz uzupełniają tabelę w zadaniu 2 oraz zdania w zadaniu 3 | Uczniowie mający duże kłopoty w pisaniu piszą po śladzie | |
Dzisiaj będziemy posługiwać się kalendarzem /zawieszenie na tablicy dużej planszy kalendarza ściennego na miesiąc GRUDZIEŃ-2000r/ | Uczniowie wspólnie z nauczycielem analizują budowę kalendarza dotyczącego miesiąca grudnia 2000r /nazwy dni tygodnia, ilość dni w miesiącu grudniu, znaczenie czerwonych oznaczeń ustalenie dzisiejszej daty/ | ||
Zapisanie na tablicy tematu: "Kalendarz" | Przepisanie tematu do zeszytu oraz samodzielne wpisanie na marginesie daty | ||
Pokazanie i zaznaczenie na dużej planszy kalendarza -GRUDZIEŃ 2000r: Świąt Bożego Narodzenia, pierwszego dnia kalendarzowej zimy, dnia od którego rozpoczyna się przerwa świąteczna | Uczniowie zaznaczają na swoim kalendarzu zawartym w zadaniu 4 karty ćwiczeń następujące daty: Święta Bożego Narodzenia, pierwszy dzień kalendarzowej zimy, dnia od którego rozpoczyna się przerwa świąteczna | ||
Przygotowanie do samodzielnej pracy -Policz ile wtorków jest w grudniu 2000r? -Jaki dzień tygodnia będzie 31 grudnia 2000r? -Policz za ile dni będzie przerwa świąteczna? | Uczniowie wskazują i odczytują na dużej planszy wszystkie niedziele, poniedziałki, soboty i inne dni tygodnia, oraz określone daty, przeliczają dni w konkretnym przedziale czasowym | ||
Objaśnienie kolejno poleceń zawartych w zadaniu 4 karty ćwiczeń | Odczytanie przez wskazanych uczniów poleceń zawartych w zadaniu 4 i próba sformułowania odpowiedzi ustnej | Zależnie od potrzeb ponowne odczytanie poleceń | |
Uczniowie samodzielnie wykonują polecenia zawarte w zadaniu 4 karty ćwiczeń /zał.1/ np: - zaznaczają czerwoną kredką wszystkie niedziele - wypisują daty wszystkich sobót itd. | Uczniowie mający kłopoty dydaktyczne wykonują polecenia wspólnie z nauczycielem Natomiast do uczniów wykonujących samodzielnie pracę podchodzę w razie potrzeby, ukierunkowuję | ||
Odsłonięcie na tablicy gotowych odpowiedzi do zadania 4 karty ćwiczeń | Uczniowie samodzielnie sprawdzają czy poprawnie wykonali polecenia do zadania 4 w razie popełnionych błędów poprawiają | ||
Czynności końcowe | Sprawdzenie wypełnionych przez uczniów kart ćwiczeń oraz dokonanie i wyjaśnienie oceny | Wklejenie do zeszyt wypełnionej karty ćwiczeń | |
Podsumowanie A może ktoś potrafi obliczyć za ile dni będzie np.: -Święty Mikołaj -Pierwszy dzień kalendarzowej zimy - Wigilia która | Uczniowie określają daty wymienionych przez nauczyciela świąt i wyszukują w kalendarzu podaną datę oraz odliczają liczbę dni | ||
Nawiązanie do pracy domowej, omówienie jej Proszę o uporządkowanie miejsc pracy |
Zaznaczenie zadania w karcie ćwiczeń -zadanie 5 Porządkowanie przyborów i miejsc pracy |
Opracowała
Alina Pawlicka
nauczyciel
Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Nr 10 we Wrocławiu
Rok szkolny 2000/2001
Opracowała
Alina Pawlicka
nauczyciel
Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Nr 10 we Wrocławiu
Rok szkolny 2000/2001