Katalog

Elżbieta Artym - Karpinal
Język angielski, Prezentacje

British Culture Day.

- n +

British culture day

Chciałabym się podzielić pomysłem na zorganizowanie przez uczniów szkoły podstawowej (klasy 4-6) imprezy mającej na celu przybliżenie kultury krajów anglosaskich. Uczniowie mogą pracować samodzielnie gromadząc materiały potrzebne do przeprowadzenia tej imprezy szkolnej. Cała impreza odbywała się w języku polskim, aby umożliwić wszystkim zwiedzającym zrozumienie (szczególnie młodszym uczestnikom - klasy 3 i 4, a także innym nauczycielom).

Uczniowie wraz z nauczycielem wybierają najciekawsze miejsca w Wielkiej Brytanii. Następnie, przy pomocy nauczyciela uczącego plastyki, w parach, lub grupach budują wybrane przez siebie obiekty, a także szukają krótkich informacji o tych miejscach. Nauczyciel pomaga wybrać najciekawsze, wskazuje źródła, podpowiada jak można przedstawić te miejsca, sam przynosi uczniom interesujące materiały.

W dniu imprezy uczniowie przynoszą swoje budowle i ustawiają na szkolnych korytarzach. Cała impreza ma formę wycieczki po Wielkiej Brytanii, zaczynamy od powitania przez np. Szkota, a następnie przewodnik (w moim przypadku był to kierowca londyńskiej taksówki) zabiera zwiedzających kolejno do wyznaczony miejsc (np. zaczynamy od parteru, poprzez pierwsze piętro, drugie piętro). Wycieczka kończy się w wybranej sali lekcyjnej, w której uczniowie zwiedzający mogą pooglądać przedmioty związane z kulturą brytyjską, przejrzeć zdjęcia, książki, czasopisma itp. Ostatnim punktem programu może być sklepik, w którym uczniowie sprzedają np. szarlotkę. Moi uczniowie wraz z rodzicami przygotowali herbatniki oraz szarlotkę, a pieniążki ze sprzedaży tego przysmaku przekazaliśmy wychowankom domu dziecka.

Wraz z uczniami przygotowaliśmy mapkę, na której zostały zaznaczone kolejno zwiedzane miejsca.

Stonehenge z największych budowli megalitycznych wzniesiona w okresie późnego neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 1800-1400 p.n.e.), ok. 13 km na północ od Salisbury, w południowej Anglii. Centrum megalitu stanowi kamienny ołtarz ustawiony wewnątrz podkowiastej konstrukcji 5 trylitów, złożonej z bloków o długości 9 m i wadze ok. 50 t oraz 19 mniejszych głazów. Otacza ją krąg 50 kamieni, obwiedziony zewnętrznym kręgiem skonstruowanym z 30 potężnych głazów o wysokości ok. 4 m, nakrytych poprzecznymi blokami. Całość otacza rów i wał ziemny o średnicy ok. 115 m, z którym łączy się aleja usytuowana na osi wschodu słońca w okresie letniego zrównania dnia z nocą. Można przypuszczać, że Stonehenge został wzniesiony jako miejsce kultu nieba -słońca i księżyca.

Big Ben - po jednej stronie gmachu parlamentu wznosi się Wieża Wiktorii, a po przeciwnej smukła wieża zegarowa z 4 olbrzymimi tarczami zegarów o średnicy 7,5 metra. Wskazówki zegara mają długość 4 metrów. Wewnątrz 98 metrowej wieży wisi Big Ben. Jest to sławny dzwon z 1858 roku, którego nazwa wzięła się od nadzorującego wówczas budowę Sir Beniamina Hall'a. Inne źródła podają, ze nazwa pochodzi od imienia Beniamina Canta, popularnego wówczas atlety. Ostateczne otwarcie nastąpiło 31 maja 1859 roku. Dzwon waży przeszło 13 toni bije o każdej pełnej godzinie. Od północy 31 grudnia 1923 roku dźwięk dzwonu można było usłyszeć po raz pierwszy w radio BBC. Podczas wieczornych sesji parlamentu na szczycie wieży zawsze pali się światło.

Postać Sherlocka Holmesa stworzona została przez Sir Artura Conan Doyla (1859-1930), w roku 1887, dla własnj rozrywki i tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności ów bohater miał możliwość stać się ulubieńcem wielu pokoleń czytelników. Sherlock Holmes -urodzony w roku 1854, zaczyna praktykę prywatnego detektywa w roku 1878, mając zaledwie 24 lata. Dwa lata później przedstawiony zostaje 28-letniemu doktorowi medycyny, Johnowi Watsonowi,
Zamieszkawszy wraz z Holmsem przy Baker Street 221b, stał się jego najlepszym, i jedynym zresztą, przyjacielem oraz biografem. Sherlock Holmes jest zazwyczaj zimny i opanowany, ale jego nieprzewidywalność objawia się nie tylko w słowach i czynach, ale także w sposobie mówienia. Holmes jest świetnym aktorem i charakteryzatorem, Ponadto jest chemikiem-amatorem, wyśmienitym znawcą ludzkiej psychiki. O jego fascynujących przygodach możemy dowiedzieć m.innymi w takich książkach jak: Przygody sherlocka Holmes'a, Pies Baskerwilów, Pusty dom, Zniknięcie młodego lorda, Sherlock Holmes i wampir z Sussex.

Taxi - Klasyczne czarne taksówki jeżdżą po Londynie od ponad 50 lat, a od 1921 są to różne modele Austina.
Londyńskie taksówki są przestronne i bezpieczne, po ulicach Londynu jeździ ich około 20 tysięcy. Nad przednią szybką mają żółty znak 'taxi', podświetlony, kiedy taksówka jest wolna. Jeszcze kilka lat temu wszystkie taksówki były czarne, dzisiaj są w różnych kolorach. Taksówką może podróżować 5 pasażerów, 3 na tylnym siedzeniu, a 2 na składanych fotelach, obok kierowcy przewożony jest bagaż. Aby uzyskać licencję taksówkarza, należy zdać bardzo trudny egzamin. Przyszły taksówkarz musi się wykazać znajomością 25 tysięcy ulic. Przygotowanie do takiego egzaminu trwa 2,3 lata. Taksówki przechodzą na emeryturę po 10-12 latach pracy.

Tower Bridge, nazwany po jego dwóch robiących wrażenie wieżach, jest jednym z najbardziej znanych londyńskich zabytków. Ten wiktoriański most obecnie ma ponad 100 lat. Zaprojektowany przez Wolfe'a Barry'iego i Horace'go Jones'a został ukończony w 1894 roku. Środek mostu może być podnoszony, aby przepuszczać duże statki. Kiedyś był podnoszony około 50 razy dziennie, ale obecnie tylko 4-5 tygodniowo. Most ma 60 metrów długości i jego wieże osiągają wysokość 43 metrów. Z góry więzy rozciąga się wspaniały widok na centrum Londynu. Można również zwiedzić obydwie wieże i zobaczyć oryginalny mechanizm do podnoszenia mostu.

Routmaster - Tradycyjny czerwony piętrowy autobus został wprowadzony do użytku w 1959 roku. W roku 1979 zlikwidowano stanowisko konduktora, i od tamtej pory trzeba wchodzić tylko drzwiami przy kierowcy i właśnie jemu płacić za bilet bądź pokazywać travelcard.
1996 roku pojawiły się problemy z Unią Europejską, która orzekła, że odsłonięte autobusy są niebezpieczne i niestabilne, ale Anglicy nie dali za wygraną i przeprowadzili badania obalające tę tezę.

Zamek w Windsorze - jest prawie od 900 stuleci główną pozalondyńską rezydencją monarchów angielskich. Historia zamku sięga XI wieku, kiedy to Wilhelm Zdobywca zbudował tu drewnianą fortecę nad Tamizą. W następnym stuleciu zamek zbudowano na nowo, tym razem z kamienia. Po obu stronach znajduje się dziedziniec strażniczy, a całość otaczają mury obronne. Prywatne apartamenty monarchini, Elżbiety II, znajdują się po wschodniej stronie dziedzińca i są zamknięte dla zwiedzających. Zwiedzający mogą zobaczyć apartamenty państwowe, ale tylko wtedy kiedy królowa nie przebywa w zamku. Jednym z najciekawszych eksponatów jest dom dla lalek ofiarowany w 1923 roku królowej Marii. Jest w nim 40 pokoi, bieżąca ciepła i zimna woda w 5 łazienkach, czynne windy i lampy elektryczne, meble do domku zostały wykonane przez najlepszych ówczesnych rzemieślników.

Budka telefoniczna - Charakterystyczne czerwone budki telefoniczne to nowoczesne 'kioski telefoniczne' z mini komputerem, z którego można dzwonić, odczytać mail'a i surfować po Internecie. Aparaty akceptują monety, karty telefoniczne i w większości również karty kredytowe. Kwota wrzucona wyświetlana jest na wyświetlaczu. Większość posiada swój własny numer pod który można dzwonić.

Loch Ness - Potwór z Loch Ness zwany także Nessie żyje w jeziorze Loch Ness w Szkocji.. Jest porównywany do wyginiętych gatunków Ichtiozaura i Plezjozaura. Nessie prawdopodobnie został uwięziony w tym jeziorze podczas ostatniego zlodowacenia, kiedy wody morskie zaczęły tworzyć jezioro. Pierwszy raz, w 565 roku potwora zobaczył uczeń Columbana - świętego, który miał nawracać Szkotów na wiarę chrześcijańską. W 1933 roku małżeństwo Spicerów, które wracała z urlopu w Szkocji, zobaczyło w paprociach ogromnego potwora. W tym samym roku pewien lekarz dokonał pierwszego zdjęcia potwora. Przedstawiało ono to, co wystawało z wody, czyli potężny garb, długą szyję i małą głowę. Wtedy oceniono długość Nesssie na około 250 metrów. W 1975 r. zrobiono kilka bardzo dokładnych zdjęć potwora. Okazało się, że ma on 11 metrów długości, 2,5 metrową szyje i szarobrązową skórę a także płetwy. Ludzie nadal oczekują na pojawienie się Nessie. Na brzegu jeziora ustawiono kilka kamer, które cały czas obserwują jezioro

Typowy strój szkocki:
- kilt - spódnica - każdy klan posiadał swój własny, odmienny wzór uważany za rodzaj herbu rodzinnego, wykonana z tartanu - tkanina
- czarny haftowany kubrak
- skarpety i buty
- torebka - sporran
- szarfa w kolorze kiltu
- sztylet - sgian dubh
- dudy - narodowy instrument szkocji
 

Opracowanie: Elżbieta Artym-Karpinal

Wyświetleń: 2906


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.