Katalog

Justyna Kochanek, Elżbieta Drab, Mariola Chołuj
Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Szlakiem baśni i legend starej Warszawy

- n +

Szlakiem baśni i legend starej Warszawy

Jednodniowa wycieczka do Warszawy

Wiadomo, że współczesna szkoła w dobie komputerów, a przede wszystkim Internetu staje się coraz mniej atrakcyjna. Aby nadążyć za tą konkurencją, nauczyciel musi szukać nowych i efektywniejszych metod, które będą wspomagać proces dydaktyczny i przyczynią się do uatrakcyjnienia szkoły. Zatem wycieczka szkolna może być alternatywnym sposobem poznawania i przeżywania rzeczywistości.

Program wycieczki został tak przygotowany, aby rozwijał pasję poznawczą uczniów, jednoczenie wiązał cele i treści wycieczki z wymaganiami programowymi i zainteresowaniami uczniów.

CELE:
- budzenie zainteresowań naszą stolicą, jej historią, powstaniem, zabytkami, architekturą;
- kształtowanie umiejętności poznawczych uczniów;
- wzbogacanie zdobytej wiedzy o nowe doświadczenia i przeżycia;
- nawiązywanie kontaktów koleżeńskich, dzielenie się spostrzeżeniami i wrażeniami.


TERMIN:
UCZESTNICY: uczniowie klas II-III
CZAS TRWANIA: wycieczka jednodniowa (800- 1800)
MIEJSCE: Warszawa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: aparat fotograficzny, przewodnik turystyczny
METODY:
podająca (opowiadanie, pogadanka)
eksponująca (pokaz połączony z przeżyciem)
praktycznego działania

PRZEBIEG:

FAZA PRZYGOTOWAWCZA (2 - 3 dni przed wyjazdem)

1. Spacerkiem po Warszawie
- Oglądanie albumów, książek, pocztówek dotyczących dziejów Warszawy.
- Głośne indywidualne czytanie tekst "Co wiesz o Warszawie?" - wypowiadanie się uczniów o dawnych dziejach miasta i współczesnym wizerunku stolicy.
- Uzupełnianie zdań o Warszawie na podstawie tekstu, ilustracji i własnych doświadczeń.
- "W świecie warszawskich legend" - słuchanie czytanej przez nauczyciela legendy "Wars i Sawa". Opowiadanie legendy w oparciu o wysłuchany tekst i historyjkę obrazkową.
- Kupujemy pamiątki - obliczenia w poznanym zakresie liczbowym - zabawa w sklep.
- Podsumowanie zajęć: Kończymy zdania - rundka w układzie serii zdań o Warszawie (np. "Warszaw to...", Dawno temu w Warszawie... ", Chciałbym tam zwiedzić...").
2. Przygotowanie do wycieczki autokarowej
- poznanie celów i zadań wycieczki,
- wyposażenie uczestników,
- przypomnienie zasad bezpieczeństwa,
- podanie rodzicom podstawowych informacji o wyjeździe (termin wyjazdu i powrotu, miejsce pobytu, co dziecko powinno zabrać ze sobą).

FAZA WŁAŚCIWA

1. Wyjazd (godzina 800).
2. W autokarze - wspólne śpiewanie piosenek.
3. Przyjazd na miejsce - spotkanie z przewodnikiem.
4. Zaproszenie do zwiedzania - "Szlakiem baśni i legend starej Warszawy".
- Opowieści przewodnika o powstaniu Warszawy wg legendy - "Wars i Sawa".
- Przystanek Stare Miasto - wysłuchanie legend o "Bazyliszku" i "Złotej kaczce" - zwiedzanie miejsc z nimi związanych.
- Wykonanie pamiątkowych zdjęć i zakup pamiątek.
- Przystanek "Syrenka" - symbol naszej stolicy.
- Przerwa na posiłek.
5. Lekcja muzealna - "Z przeszłości Polski" - zwiedzanie wystawy i obejrzenie filmu o Biskupinie.
6. Powrót do autokaru. Wyjazd w drogę powrotną.
- Spotkanie z rodzicami - pierwsze wrażenia.

FAZA PODSUMOWUJĄCA

1. Rozmowa z dziećmi - dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z odbytej wycieczki.
- Oglądanie przywiezionych pamiątek.
- Rozpoznawanie miejsc i zabytków Warszawy (zdjęcia, pocztówki)
2. W świecie warszawskich legend (praca w grupach).
- Układanie tytułów legend z rozsypanki wyrazowej.
- Odgadywanie nazwy legendy po przeczytaniu fragmenty tekstu.
3. Zbiorowe redagowanie zdań do kroniki klasowej na temat wycieczki.
4. Wspólne przygotowanie wystawki fotograficznej na temat "Warszawa w obiektywie" z wykorzystaniem materiałów zgromadzonych podczas wycieczki.
 

Opracowanie: Justyna Kochanek
Elżbieta Drab
Mariola Chołuj

Wyświetleń: 3716


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.