Katalog

Bożena Fulas
Język polski, Scenariusze

Życie i twórczość Adama Mickiewicza - scenariusz lekcji zintegrowanej z informatyką w technikum.

- n +

Poziom nauczania: II klasa technikum

Jednostki lekcyjne: 2

Cele lekcji (uczeń potrafi):

Wiadomości:

zapamiętane (A):
  • utrwalić fakty z biografii poety
  • wymienić tytuły utworów i daty ich powstania
  • omówić tło historyczne i kulturowe romantyzmu
rozumiane (B):
  • wskazać doświadczenia charakterystyczne dla biografii romantycznej
  • wyjaśnić związki biografii poety z historią narodu i Europy
Umiejętności:

w sytuacjach typowych (C):
  • dokonać umiejętnej selekcji materiału
  • kojarzyć i zestawiać źródła
  • przedstawić biogram Mickiewicza, posługując się terminologią historyczno - literacką
w sytuacjach problemowych (D):
  • wykazać związki faktów biograficznych z tekstami literackimi
  • krytycznie odnieść się do omawianych zjawisk - odbrązowić twórcę
  • wyciągać samodzielnie wnioski
  • dokonywać recepcji tekstów Mickiewicza
Metody pracy: problemowa, praca z komputerem

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne:
  • karty pracy z poleceniami
  • komputery z programem multimedialnym : Mickiewicz - almanach multimedialny.

Przebieg lekcji



1. Czynności wstępne
  • czynności organizacyjne
  • określenie celów lekcji oraz podanie tematu
  • omówienie zasad pracy na lekcji
2. Praca w grupach
  • podział klasy na 5 grup
  • pomoc nauczyciela podczas pracy z programem multimedialnym
  • wskazanie zagadnień do opracowania
  1. Życie i młodość: dzieciństwo, Kowno, Rosja, podróże
  2. Życie i młodość: Rzym, powstanie, Drezno
  3. Życie i młodość: Paryż, Lozanna, towianizm, ostatnie lata
  4. Ilustracje: obrazy ilustrujące życie i twórczość poety
  5. Nagrania: wybór fragmentów z kronik filmowych
  • praca w grupach według poleceń
  • zapisywanie ustaleń na kartach pracy
  • prezentacja wyników przez przedstawicieli
3. Praca z komputerem
  • korzystanie z programu multimedialnego
  • dokonywanie wyboru najistotniejszych informacji
4. Przedstawienie wyników pracy
  • chronologiczne omówienie biografii poety
  • zestawienie faktów z życia poety z wydrukowanymi fotografiami
  • śledzenie trasy podróży poety według przygotowanych mapek
  • wysłuchanie fragmentów nagrań dźwiękowych
5. Podsumowanie

Dokonanie zapisów wyników prac do zeszytów

6. Praca domowa

Zaproponuj własną bibliografię podmiotu i przedmiotu do tematu omawianego na lekcjach.

Opracowanie: Mgr Bożena Fulas
Zespół Szkół Energetycznych w Sosnowcu

Wyświetleń: 3533


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.