AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Mirosława Korczyńska
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz nauczania zintegrowanego w klasie III

- n +

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III

Temat bloku: Czego uczą nas baśnie?
Temat dnia: Co jest najcenniejsze na świecie?
Temat zajęć: Ustalanie kolejności zdarzeń w baśni Henryka Sienkiewicza "Cenny dar".

Ogólne zadania edukacyjne:
* rozwijanie umiejętności wypowiadania się na temat przeczytanych baśni;
* ustalanie kolejności zdarzeń w baśni.

Cele operacyjne:
uczeń:
* słucha tekstu czytanego głośno przez innego ucznia;
* czyta cicho ze zrozumieniem tekst o autorze baśni H. Sienkiewiczu;
* formułuje odpowiedzi na pytania;
* ustala kolejność zdarzeń występujących w baśni;
* stara się korzystać w codziennym życiu z nauki płynącej z baśni.

Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna jednolita.

Metody: praca z tekstem, rozmowa, pokaz, działalności praktycznej, zabawa dydaktyczna, koszyk i walizeczka.

Środki dydaktyczne: tekst baśni "Cenny dar", rozsypanka zdaniowa, karta pracy - rozsypanka obrazkowa (LOGIKO), magnetofon, nagranie piosenki pt. "Bajeczki", portret Henryka Sienkiewicza, wystawa książek H. Sienkiewicza, krzyżówki.

Przebieg zajęć:

I Wprowadzenie w temat.

1. Powitanie gościa, zajęcie miejsc.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Wytworzenie sytuacji wprowadzającej w temat zajęć.
* Wysłuchanie piosenki pt. "Bajeczki"
- W nastrój dzisiejszych zajęć wprowadzi nas piosenka, posłuchajcie.
* Uczniowie rozwiązują krzyżówkę.

1............................... i Lolek
2. ".............................. królewna"
3........................ Uszatek
4......................... Trąbalski

* Przypomnienie cech baśni.

II Realizacja tematu
* Zapraszam Was w podróż do krainy baśni. W podróż tę wyruszymy z wróżką, której rolę powierzę dziś Marzence. Posłuchajcie uważnie baśni i zastanówcie się, czego uczy nas ta baśń?
* Czytanie baśni pt. "Cenny dar".
* Rozmowa na temat treści baśni:
- Czy podobała się wam baśń?
- Proszę pięciu uczniów o wylosowanie pytań z czarodziejskiego pudełka. Pytania dotyczą baśni "Cenny dar".

Uczniowie losują pytania:

1. Czym obdarowały wróżki małą księżniczkę?
2. Dlaczego takie dary są nietrwałe?
3. Jaki dar ofiarowała księżniczce królowa wróżek?
4. Czego uczy nas ta baśń?
5. Jak rozumiesz słowa królowej wróżek:


DOBROĆ JEST JAK ŹRÓDŁO, Z KTÓREGO IM WIECEJ WODY WYCZERPIESZ, TYM WIĘCEJ CI JEJ NAPŁYNIE

* Uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania.
* Odczytanie informacji o autorze baśni.
* Pokaz wystawki książek.
* Ciche czytanie ze zrozumieniem informacji o Henryku Sienkiewiczu z podręcznika.
* Rozmowa na temat pisarza. Uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania:

- W którym roku urodził się H. Sienkiewicz?
- Jakie napisał powieści?
- W którym roku i za jaką powieść otrzymał nagrodę Nobla?
- W którym roku zmarł?


* Ustalanie kolejności zdarzeń w baśni- rozsypanka obrazkowa (LOGIKO)
* Ustalanie planu zdarzeń w baśni- rozsypanka zdaniowa:

1. Zebranie się dobrych wróżek przy kolebce księżniczki.
2. Obdarowanie księżniczki czarem piękności przez pierwszą wróżkę.
3. Obdarowanie księżniczki pięknymi oczami przez drugą wróżkę.
4. Obdarowanie księżniczki wysmukłą postacią przez trzecią wróżkę.
5. Podarowanie jej złotego skarbu przez czwartą wróżkę.
6. Obdarowanie księżniczki dobrocią przez królową wróżek.

* Odczytanie i zapis w zeszytach:
Uczniowie zapisują temat zajęć, wklejają krzyżówkę i piszą wydarzenia zgodnie z ustaloną kolejnością.

III Podsumowanie.

* Dziś wzbogaciliśmy nasz bagaż życiowy. Pamiętajcie:

DOBROĆ SERCA JEST TYM, CZYM CIEPŁO SŁOŃCA: ONA DAJE ŻYCIE...
BĄDŹCIE DOBRZY!

* Uczeń umieszcza hasło w walizce (plakat na drzwiach).
Jaką baśń poznaliśmy?
Co najbardziej spodobało się tobie na dzisiejszych zajęciach?

Zadanie pracy domowej:
Naucz się pięknie opowiadać baśń pt. "Cenny dar".

 

Opracowanie: mgr Mirosława Korczyńska

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3102


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 3



Ilość głosów: 2

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.