Katalog

Jolanta Borsuk
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Czytanie ze zrozumieniem zdań związanych z tekstem H. Łochockiej "Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele"

- n +

Czytanie ze zrozumieniem zdań związanych z tekstem H. Łochockiej "Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele" - scenariusz zajęc nauczania zintegrowanego


KL I

Blok tematyczny:
Żegnaj zimo! Witaj wiosno!

Zakres edukacji:

Polonistyczna, matematyczna, środowiskowa-zdrowotna, plastyczna

Cele:

- Uczeń potrafi wypowiadać się na podstawie wysłuchanego tekstu
- Uczeń czyta ze zrozumieniem wyrazy i krótkie zdania.
- Uczeń zna pisownię wyrazów: wróbel, wiewiórka, sójka.
- Wie, w jaki sposób dbać o zdrowie wczesną wiosną.
- Uczeń bezbłędnie dodaje i odejmuje w zakresie 10 oraz dziesiątkę i jedności w zakresie 20.

Metody:

Praca z tekstem, pogadanka, met. problemowa, elementy "gimnastyki mózgu" wg
P. Dennisona.

Formy:

Zbiorowa, grupowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana

Środki dydaktyczne:

Lektura H. Łochockiej "O wróbelku Elemelku", zagadka, plątanina sylabowa, rozsypanka wyrazowa, rozsypanka zdaniowa, puzzle ortograficzne, uzupełnianka matematyczna,

PRZEBIEG ZAJĘC

1. Powitanie
Witam tych, którzy pożegnali zimę.
Witam tych, którzy, powitali wiosnę.
Witam tych, którzy lubią słońce.
Witam tych, którzy lubią czytać.
- Witamy swoich sąsiadów z ławki podając im ręce.
- Witają się nasze paluszki (met. Dennisona)

2. Nawiązanie do tematu lekcji
- Rozwiązanie zagadki:
Rankiem straszy mrozem.
W południe ogrzewa słonkiem.
Sypie też śniegiem, moczy deszczem
I tak nieustannie pracuje na zmianę.

- Odczytanie zdania z plątaninki sylabowej.

3. Przygotowanie do słuchania - kapturek myśliciela

4.Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela rozdziału "Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele" do słów: Aż pewnego dnia poczuł się lepiej.

5. Sprawdzenie zrozumienia wysłuchanego fragmentu poprzez wyeliminowanie z rozsypanki wyrazowej wyrazów, których nie było w tym fragmencie
Wróbel, bocian, Elemelek, Ćwirek, lekarz, szpital, sroka, wiewiórka, zając, przedwiośnie, wakacje, kubeczek, rondelek, chusteczka, rękawiczki, łóżeczko, maliny, jesień, katar, przyjaciele, samolot, poziomki, ziółka, wilk, telefon, myszki,

6. Masowanie punktów na myślenie

7. Ciche czytanie recept i dobieranie, kto je wystawił (praca w grupach)
SROKA Owiń gardło szalem. Nie wychodź z domu.
WIEWIÓRKA Wbij jajeczka do kubeczka, dosyp cukru, dodaj 10 kropli rosy, pij 12 razy na dzień
ZAJĄC Zaparz ziółka, pij sok z malin i jeżyn.. Weź aspirynę
SOWA Natrzyj plecy terpentyną. Nałóż ciepłe skarpetki. Leż w łóżku.

8. Gimnastyka - stojąca ósemka

9. Co zrobił wróbel, żeby wyzdrowieć - samodzielne układanie zdań z rozsypanki wyrazowej
Wróbelek owinął gardło ciepłym szalem.
Wbił jajeczka do kubeczka.
Pił sok z malin i ziółka.
Natarł plecy terpentyną.
10. Praca plastyczna - wykonanie wróbelka: rysowanie leniwych ósemek prawą i lewą ręką na sylwecie wróbelka, zaginanie harmonijki oburącz i umocowanie jako skrzydełka.

11. Gimnastyka - słoń.

12. Słuchanie dalszej części opowiadania.

13. Pogadanka - Jaka pora roku nastała? Co zrobił wróbel, żeby wyzdrowieć? Co zrobić, żeby nie chorować?

14. Gimnastyka - ruchy naprzemienne.

15. Czytanie ze zrozumieniem (dobieranie zdań)
JESTEM ZDROWY NA WIOSNĘ
TAK
Ubieram się odpowiednio do pogody.
Jem warzywa i owoce.
Chodzę na spacery.
Piję mleko.
NIE
Jem czekoladę.
Długo oglądam telewizję.
Skaczę po kałużach.
Chodzę bez czapki.

16. Rozwiązanie działań i ułożenie hasła podsumowującego.
                          ;
                          ;
 
10 + 5 =..... O 2 + 10 =..... D
13 - 10 =..... U 16 - 6 =..... O
12 - 10 =..... R 6 + 10 =..... W
10 - 6 =..... N 10 + 9 =..... E
4 + 10 =..... R 16 - 10 =..... T
9 - 8 =..... G 1 + 10 =..... Z
10 + 7 =..... I  10 - 5 =..... T

Hasło: GRUNT TO ZDROWIE

17. Zapamiętaj, jak się pisze: wróbel, sójka, wiewiórka (puzzle ortograficzne).



18 Ewaluacja - dzieci siedzą w kręgu i po kolei wypowiadają się - Co kojarzy mi się ze zdrowiem (luźne wyrazy, skojarzenia)

19. Ćwiczenie - oddychanie przeponowe
Myślimy o zdrowiu i nasze myśli "wdmuchujemy" w buźki z papieru samoprzylepnego, a następnie naklejamy na klasowy plakat zdrowia, który będzie wisiał w klasie przez kilka dni.

 

Opracowanie: mgr Jolanta Borsuk
Nauczyciel nauczania zintegrowanego
Szkoły Podstawowej nr 8 w Lubinie

Wyświetleń: 5370


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.