Katalog

Halina Miller
Język niemiecki, Artykuły

Wymiana uczniów PSP nr 2 w Głuchołazach i Scharnhorst Realschule w Wundorf w 2004 roku

- n +

Polsko-niemiecka wymiana uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Wybickiego w Głuchołazach oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Gierałcicach z Scharnhorst Realschule w Wunstorf

W dniach 23.09-29.09.2004 odbyła się wymiana uczniów między szkołami w Polsce i Niemczech. Ze strony polskiej w wymianie brała udział Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Głuchołazach i Publiczna Szkoła Podstawowa w Gierałcicach oraz ze strony niemieckiej -Scharhorst Realschule z Wunstorf.
Informuję, że w terminie 24.09.-30.09.2003 uczniowie z Polski przebywali na wymianie uczniów w Wunstorf. Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki staraniom Haliny Miller, nauczycielki języka niemieckiego w PSP nr 2 w Głuchołazach i PSP w Gierałcicach, pana Herberta Melchera, szefa koła dawnych mieszkańców Gierałcic "Dorfgemeinschaft Giersdorf" oraz pana Siegfrieda Kröninga, dyrektora szkoły z Wunstorf. Wymiana uczniów odbyła się pod hasłem "Dawne rzemiosło i przemysł w Euroregionie Pradziad i na Śląsku Opolskim." Uczniowie niemieccy mieszkali u rodzin polskich, które zapewniały im nie tylko utrzymanie ale także organizowały czas w sobotę i niedzielę. Do Polski przybyło 9 uczniów i 2 opiekunów z Niemiec. Opiekunowie to dyrektor Scharnhorst Realschule w Wunstorf Siegfried Kröning i jego żona Gertrud Kröning.

23.09.2004
Goście przyjechali do Polski autokarem o godzinie 6 rano do Nysy, skąd zostali przywiezieni do Głuchołaz prywatnymi samochodami przez rodziców dzieci bioracych udział w wymianie i udali się do rodzin na odpoczynek po podróży. O godzinie 14 odbyło się spotkanie gości i gospodarzy w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Głucholazach im. Józefa Wybickiego z dyrektorami szkoły Stanisławem Wołochowskim i Ewą Gronowską oraz dyrektorką Publicznej Szkoły Podstawowej w Gierałcicach Haliną Wojdyło. Bardzo wzruszony dyrektor Scharnhorst Realschle w Wunstorf powiedział, że spotkanie Niemców i Polaków ma wymiar symbolicznego pojednania miedzy naszymi krajami a w świadomości młodych uczestników spotkania będzie znakiem, że jesteśmy obywatelami zjednoczonej Europy. Gospodarze spotkania podkreślali, że cieszą się z tego spotkania i mają nadzieję na kontynuowanie naszych wymian w przyszłości. Spotkanie przebiegało w atmosferze polskiej goscinności z poczęstunkiem w postaci ciasta, napoi i owoców oraz grami i zabawami integracyjnymi, w których uczestniczyli wszyscy zebrani. Następnie goście zostali zaproszeni na wycieczkę po mieście, wejście na XIV- wieczną Wieżę Bramy Górnej, zwiedzenie kościoła św Wawrzyńca. W czasie tej wycieczki poznali historię miasta, ale mieli także zadania do wykonania np. zmierzenie wysokości i grubości fragmentów XIII iXIV-wiecznych murów obronnych lub znalezienie tablicy upamiętniającej wielką powódz z 1497 roku. Za prawidłowo wykonane zadania otrzymywali drobne nagrody. Dzień zakończyła wspólna dyskoteka zorganizowana przez samorząd PSP nr 2 w Głuchołazach.

24.09.2004
W tym dniu zorganizowaliśmy wyjazd do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, gdzie byliśmy uczestnikami lekcji "O chlebie". Uczestnicy zostali zaproszeni do obejrzenia tradycyjnego pieca do wypieku chleba a z przygotowanego ciasta chlebowego każdy mógł zrobić dla siebie bułkę o określonym kształcie. W czasie pieczenia bułeczek uczestnicy wysłuchali pięknego opowiadania o tradycjach zwiazanych z chlebem i obejrzeli używane do tego celu przedmioty. Następnie asystowali przy wyjmowaniu pieczywa z pieca i mogli skonsumować własne wypieki z podanym w glinianych garnkach smalcem ze skwarkami. Po tej uczcie poszliśmy zwiedzać skansen wsi opolskiej, gdzie można zobaczyć stare domy z ich wyposażeniem, stajnie, kuźnię, młyn i kościół. Po zwiedzeniu skansenu w Bierkowicach pojechaliśmy do Opola na mały spacer po mieście.

W dniach 25-26.09.2004 gościom organizowali czas gospodarze spotkania prywatnie, w różny sposób. Były to wycieczki do Krakowa i Zakopanego, Paczkowa, Dusznik Zdroju, Mosznej i po okolicy Głuchołaz np. na Górę Chrobrego, Kopę Biskupią.

27.09.2004
W tym dniu uczniowie niemieccy brali udział w lekcjach matematyki u pani Jolanty Midor i informatyki u pani Elwiry Sanowskiej wraz ze swoimi kolegami, co miało ich zapoznać z poziomem nauki matematki w polskich szkołach oraz standardami w zakresie nauki informatyki i wyposażeniem naszych sal informatycznych. Następnie wyjechaliśmy na wycieczkę do Złotego Stoku w celu obejrzenia starej kopalni złota, poznania jej historii i wyposażenia. Po zwiedzeniu kopalni wzięliśmy udział w wyprawie łodzią po zalanych sztolniach kopalni z niesamowitymi opowieściami i przygodami po drodze. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nysie w celu odwiedzenia grobu poety niemieckiego Josepha Eichendorffa i zwiedzenia katedry św.Jakuba.

28.09.2004
Ten dzień przeznaczyliśmy na wycieczkę do Czech, gdzie zwiedziliśmy jaskinie na Spicaku, polodowcowe Mechowe Jezioro na Rejvisie i Młyny na Udoli. Zgodnie z idea przewodnią nszego spotkania poznawaliśmy zabytki natury i stare rzemiosło nie tylko w Polsce, lecz również u naszych sąsiadów Czechów, z którymi wpółpracujemy w różnych dziedzinach w ramach Euroregionu Pradziad. Szczególnie podobały się wszystkim młyny do mielenia rudy złota na Udoli wprawiane w ruch niewielkim potokiem. Dodatkową atrakcją była możliwość czerpania złota za pomocą specjalnych sit oraz pieczenie kiełbasy na ognisku.

29.09.2004
Odbyło się spotkanie podsumowujące w PSP nr 2 w Głuchołazach.

Ogłoszono wyniki konkursu malarskiego na temat "Moje wrażenia z wymiany", którego laureatów wyłoniono w ostatni dzień pobytu gości. Laureatami zostali: Alexandra Sensch, Nora Tietz, Kasia Krukowska, Enja Wendt, Lisa Withohn, Aneta Korobczuk i Paweł Florek. Podsumowując wymianę, uczestnicy pozytywnie wypowiedzieli się na temat programu wymiany i jego realizacji. Odbył się krótki konkurs z nagrodami na znajomość języka polskiego dla naszych gości, który nie obył się bez pułapek językowych. Mieliśmy okazję ocenić 2-etapowe prace Polaków i Niemców na temat Polak -Niemiec, gdzie dzieci na podstawie rysunku i opisu do niego mogły wyrazić swoje spostrzeżenia na ten temat w pierwszy i ostatni dzień pobytu. Okazało się, że młodzi ludzie są wolni od stereotypów narodowościowych, ponieważ opisywały i rysowały konkretne cechy wystepujace u dzieci z obu grup. Np. Polacy napisali, że niemieckie dziewczyny malują się a Niemcy, że Polacy są nieśmali. Dyrektor Kröning podkreślił ważną rolę wymian uczniów w budowaniu społeczeństw bez przesądów i wrogości w zjednoczonej Europie. Grupa gości z Niemiec została przyjęta w Urzędzie Miejskim przez p. Franciszka Siwca, sekretarza urzędu, który wyraził zadowolenie z przyjazdu gości i zapraszał na kolejne wymiany. Celem wymiany jest nie tylko poszerzenie zakresu słownictwa języka obcego, kontakt z żywym językiem ale również poznanie innego kraju, jego przyrody, ludzi i zwyczajów. Kontakty młodych ludzi, przyjaźnie jakie nawiązują przyczyniają się do budowy społeczeństwa tolerancyjnego, takiego jakie chcemy widzieć w zjednoczonej Europie. Zorganizowanie wymiany nie byłoby możliwe bez funduszy, które szkoła otrzymała z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie, wydatków rodzin przyjmujących gości oraz dotacji z PSP nr 2 w Głuchołazach i PSP w Gierałcicach.

 

Opracowanie: Halina Miller

Wyświetleń: 1054


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.