Zadania - rozsypanki - konspekt zajęć pozalekcyjnych w kl.I - koło
matematyczne
CELE ZAJĘĆ:
* główne:
- kształcenie umiejętności układanie treści zadań w logiczną całość,
- kształcenie umiejętności porządkowania informacji,
- kształcenie umiejętności rozwiązywania zadań,
* pośrednie:
- uczeń poznaje metodę układania treści zadań,
- uczeń poznaje sposób rozwiązywania zadań,
* operacyjne:
- uczeń potrafi posegregować otrzymane dane na potrzebne i niepotrzebne,
- uczeń z wybranych elementów potrafi ułożyć treść zadania,
- uczeń potrafi rozwiązać zadanie.
METODY PRACY: poszukująca,
FORMY PRACY: praca grupowa, burza mózgów
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: przygotowane, pocięte kartki z zadaniami.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Zespół zostaje podzielony na grupy 3 - 4 osobowe.
Każda grupa otrzymuje w kopercie pocięte zadanie.
Zadaniem grupy jest ułożyć poprawną treść zadania wybierając tylko niezbędne
informacje i rozwiązać je.
Treści zadań podzielone na części. Oto przykłady dwóch takich zadań.
Kasia, Basia i Adam brali udział w konkursie. |
Konkurs polegał na odbijaniu kolorowych balonów. |
Dzieci odbijały baloniki w trzech kolorach: czerwony, żółty i niebieski. |
Czerwony balonik został odbity największą ilość razy. |
Balonik niebieski został odbity 3 razy mniej niż odbili razem Kasia i
Adam |
Adam odbił balonik 3 razy więcej niż Kasia. |
Każdy uczestnik zawodów odbijał balonik innego koloru. |
Basia nie lubi żółtego koloru. |
Żółty balonik został odbity tyle razy ile wynosi NWW(6,8) |
Wygrał Adam. |
Ile razy odbił swój balonik każdy z uczestników zawodów? |
Jakiego koloru balonikiem odbijało każde dziecko. |
Ile wynosiła suma wszystkich odbić? |
Balony kupił Marek. |
Za balony zapłacono 2,40zł. |
Konkurs prowadził Kuba. |
Piotr chce kupić komputer. |
W jego mieście jest 5 sklepów ze sprzętem komputerowym A, B, C, D i E |
Za wybrany przez Piotra komputer w sklepie A trzeba zapłacić |
W sklepie B komputer jest o 220zł droższy niż w sklepie C. |
W sklepie C można kupić komputer w obudowie koloru czarnego,
niebieskiego lub stalowego. |
W sklepie D komputer kosztuje o 50zł więcej niż ma Piotrek. |
Komputery w sklepie D mają tylko czarną obudowę. |
W sklepie E komputer kosztuje dokładnie tyle ile Piotrek ma pieniędzy. |
W sklepie D cena komputera wynosi 2050zł. |
Komputery w sklepie E mają obudowę stalową. |
Gwarancja w każdym sklepie udzielana jest na 1 rok. |
W sklepie C komputer kosztuje o 300zł mniej niż w sklepie D. |
Sprzęt w sklepie E jest świetny. |
Piotrek nie chce komputera w stalowej obudowie. |
Komputer w sklepie C jest gorzej wyposażony niż w pozostałych sklepach. |
Sklep B ma najlepszy sprzęt w mieście. |
W sklepie A głośniki kosztują 60zł. |
W sklepach A i B nie ma komputerów w stalowej obudowie. |
Piotrowi zostało 30zł reszty. |
W który sklepie Piotrek kupił komputer? |
W sklepie E głośniki są wliczone w cenę komputera. |
Opracowanie:
Ewa Wójtowicz