Katalog

Urszula Fabisiak
Różne, Scenariusze

Scenariusz zajęć logopedycznych

- n +

Scenariusz zajęć logopedycznych

1.Wada: Parasygmatyzm- zastępowanie głosek dentalizowanych sz, rz, cz, dż głoskami s, z, c, dz realizowanymi prawidłowo.

2. Etap terapii: głoska "sz" wywołana w izolacji utrwalona pionizacja języka.

3.Cele:
- mobilizacja aparatu oddechowego
- usprawnienie ruchomych narządów artykulacyjnych: warg, języka, żuchwy
- przypomnienie prawidłowej artykulacji głoski "sz"
- utrwalenie prawidłowej artykulacji głoski "sz"

4. Metody: wzrokowa, mechaniczna, uczulania.

5. Pomoce: szpatułki, waciki, paski bibuły, piłeczki tenisowe, karty świeca, słomki, kubki z wodą, "jeżyk", materiał obrazkowy.

Przebieg zajęć

1.Nawiązanie kontaktu z dziećmi podczas luźnej rozmowy.

2.Ćwiczenia oddechowe:
- dmuchanie na waciki
- dmuchanie na płomień świecy tak, aby się wychylił
- dmuchanie na piłeczki tenisowe
- dmuchanie przez słomkę do szklanki z wodą, tzw. "burza w szklance wody"

3.Ćwiczenia warg
- parskanie
- cmokanie
- ryjek / uśmiech, "u" - "e"
- zakładanie wargi górnej na dolną i odwrotnie
- zamykanie ust i przesuwanie raz w lewo, raz w prawo
- trzymanie kredki wargami
- trzymanie kredki wargą górną pod nosem
- przy rozchylonych ustach wciąganie warg do środka

4.Ćwiczenia języka
- otwórz szeroko buzię, tak jak groźny lew, pokazując przy tym zęby
- wysuń język do przodu jak najdalej, aby nie opierał się na zębach, tak jak to robi głodny mrówkojad
- otwórz buzię, wysuń język i przesuwaj go od prawego do lewego kącika ust, tak by przypominał ruch wahadła zegara.
- umyj językiem górne zęby, tak jakby język udawał szczoteczkę do zębów
- obliż górną wargę językiem, tak jak kotek po wypiciu mleka
- otwórz buzię i dotknij czubkiem języka wałka dziąsłowego, wypręż go i postaw na baczność, tak jak stoi żołnierz na warcie.
- przesuń językiem po podniebieniu - od górnych zębów w głąb jamy ustnej - tak jak pędzel, którym malarz maluje sufit.

5. Przypomnienie prawidłowej artykulacji głoski "sz"
- obejrzyj ilustrację (labiogram) i przypomnij sobie układ narządów artykulacyjnych w czasie wymawiania głoski "sz".
- unieś czubek języka do wałka dziąsłowego
- zbliż do siebie zęby
- wargi wysuń do przodu
- mocno i długo dmuchaj wymawiając "sz"
- pobaw się w naśladowanie wiatru: szszszszszsz...............,szszszszszsz........

6. Utrwalenie prawidłowej wymowy głoski "sz"
- w sylabach:
sza, szo, sze, szu, szy
asza, oszo, esze, uszu, yszy
asz, osz, esz, usz, ysz

- w wyrazach: w nagłosie, śródgłosie, wygłosie
szabla  koszyk  kapelusz
szafa  nosze  gulasz
szalik  koszula  grosz
szuflada  wieszak  Łukasz
- zwrotach:
szerokie szyny  koszyk pietruszki
szybki szakal  garnuszek kasztanów
szare kalosze  pokruszone szkło
pyszna szarlotka  bursztynowa broszka
kosztowny naszyjnik  puszka szprotek
- zdaniach

Pod szafą były myszy.
W szatni wiszą wieszaki.
Tata wszedł do mieszkania w brudnych kaloszach
Leszek ma w kieszeni kasztany i szyszki.
Mateusz nie poszedł do szkoły, bo kaszle.

Apoloniusz finiszuje szybko szybowcem na szyszki.
Kapelusz szefa szokował Jonasza i Eugeniusza.
Szampan na głowie szatyna to nie szampon.
Szymon miesza gulasz i przyprawia szałwią.

- zagadkach
Mała jest do zębów,  W twej okolicy
średnia do ubrania,  zna chyba wszystkich,
a ta z dużym trzonkiem  bo on codziennie
jest do zamiatania.  roznosi listy.
 
Jest, choć wcale jej nie widać,  W tej maszynie znajdziesz igłę
kiedy dobrze jest umyta.  i bębenek z nitką.
Przez okienną słonko wpada,  Dzięki niej w pracowni krawca
żeby rano cię przywitać.  praca idzie szybko.
7. Zadanie domowe

Materiał słowno- obrazkowy do utrwalania głoski "sz"
 

Opracowanie: Urszula Fabisiak

Wyświetleń: 10827


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.