Katalog

Maria Woźniak
Fizyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji fizyki w kl. III liceum profilowanego "Obrazy otrzymywane przy pomocy soczewek - lekcja komputerowa"

- n +

Obrazy otrzymywane przy pomocy soczewek - lekcja komputerowa scenariusz lekcji fizyki do kl.iii liceum profilowanego

Cele operacyjne
Poziom wiadomości

A. Zapamiętanie
Uczeń:
- potrafi zdefiniować co to jest soczewka,
- potrafi podać rodzaje soczewek
- potrafi podać pojęcia: ognisko, ogniskowa, promień krzywizny, oś optyczna,
- potrafi zapisać wzór informujący od czego zależy ogniskowa soczewki i poprawnie go zinterpretować,
- potrafi obliczać zdolność skupiającą soczewki i układu soczewek na podstawie wzoru.

B. Rozumienie wiadomości
Uczeń:
- rozumie zasady konstrukcji obrazów w soczewkach skupiających i rozpraszających,
- potrafi wyjaśnić cechy obrazu w zależności od położenia przedmiotu od soczewki,
- potrafi zinterpretować i zapisać równanie soczewki,

Poziom umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń:
- potrafi korzystać z programów komputerowych w celach edukacyjnych,
- potrafi przeprowadzić symulacje komputerowe obrazów otrzymywanych przy pomocy soczewki skupiającej i rozpraszającej,
- potrafi wykorzystać równanie soczewki do rozwiązywania zadań problemowych.


D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń:
- potrafi przewidzieć wyniki doświadczeń przy symulacjach komputerowych.

Metoda: słowna- pogadanka, elementy metody problemowej, obserwacje przeprowadzonych symulacji doświadczeń

Forma nauczania: lekcja w sali komputerowej

Forma organizacyjna: praca w grupach, praca indywidualna

Strategia: O.P

Typ lekcji: utrwalenie wiadomości

Środki dydaktyczne: podręcznik, komputer, płyta CD

Tok lekcji
Faza wstępna
1. Sprawy organizacyjno-porządkowe
2. Przypomnienie wiadomości i umiejętności z lekcji poprzedniej:
rodzaje soczewek, ognisko soczewki, niezbędne wielkości fizyczne potrzebne do konstrukcji obrazu w soczewce, sposoby konstrukcji obrazu dla soczewki skupiającej i rozpraszającej, równania soczewki, obrazy uzyskiwane przy pomocy soczewki skupiającej i rozpraszającej
3. Zapis tematu lekcji
4. Przedstawienie celów lekcji
5. Wprowadzenie w tematykę lekcji

Faza realizacji
Przeprowadzenie symulacji doświadczeń z wykorzystaniem komputera nt. - "Obrazy otrzymywane przy pomocy soczewek"

Faza podsumowująca
1. Utrwalenie wiadomości w oparciu o przekazane uczniom materiały graficzne:
"Obrazy otrzymywane przy pomocy soczewek" - program PowerPoint
2. Podanie pracy domowej

Zadanie 1.
Przedmiot znajduje się w odległości l = 50cm od ekranu. W jakiej odległości od ekranu należy umieścić soczewkę o ogniskowej f = 4cm, aby na ekranie otrzymać wyraźny obraz tego przedmiotu?

Dla chętnych:
Zadanie 2.

Przygotuj temat: Zastosowanie soczewek w różnych przyrządach optycznych.

Literatura:
Maria i Krzysztof Fiałkowscy, Barbara Sagnowska: Fizyka dla szkół ponadgimnazjalnych, płyta CD: Fizyka - programy komputerowe do eksperymentów uczniowskich dla liceum ogólnokształcącego, WSiP.
 

Opracowanie: mgr Maria Woźniak

Wyświetleń: 3520


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.