Katalog

Maria Woźniak
Fizyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji fizyki w kl. II liceum profilowanego "Wyznaczanie przyspieszenia ziemskiego za pomocą wahadła matematycznego"

- n +

Wyznaczanie przyspieszenia ziemskiego za pomocą wahadła matematycznego - scenariusz lekcji fizyki do kl.ii liceum profilowanego

Cele operacyjne

Poziom wiadomości


A. Zapamiętanie
Uczeń:
- potrafi zdefiniować wahadło matematyczne,
- potrafi podać wzór na okres drgań wahadła matematycznego,
- potrafi podać wartość przyspieszenia ziemskiego.

B. Rozumienie wiadomości
Uczeń
- rozumie i wie kiedy wahadło będzie poruszało się ruchem harmonicznym,
- rozumie i zna od jakich wielkości fizycznych zależy okres drgań wahadła matematycznego.
Poziom umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń
- potrafi zbudować wahadło matematyczne,
- potrafi posługiwać się stoperem,
- potrafi posługiwać się suwmiarką,
- potrafi wyprowadzić wzór na obliczanie przyspieszenia ziemskiego ze wzoru na okres drgań wahadła matematycznego,
- potrafi wykonać doświadczenie którego celem jest wyznaczenie przyspieszenia ziemskiego.

D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń
- potrafi zaprojektować i przeprowadzić doświadczenie,
- potrafi zaprojektować tabelę wyników pomiaru,
- potrafi samodzielnie przeprowadzić obliczenia na wykonanych wynikach pomiaru.
- potrafi analizować i oszacować niepewność pomiarową w przeprowadzonym doświadczeniu.

Metoda:

doświadczalna, słowna - pogadanka, elementy metody problemowej.

Forma nauczania - lekcja w klasie.

Forma organizacyjna - praca w grupach, praca indywidualna.

Strategia - O.P

Typ lekcji - opracowanie nowego materiału.

Środki dydaktyczne
- statyw, wahadło matematyczne, stoper, suwmiarka.

Tok lekcji

Faza wstępna
1. Sprawy organizacyjno - porządkowe.
2. Przypomnienie wiadomości z lekcji poprzedniej dotyczącej wahadła matematycznego:
- definiowanie pojęcia - wahadło matematyczne,
- od czego zależy okres drgań wahadła matematycznego,
- dlaczego ruch wahadła jest ruchem harmonicznym.
3. Wprowadzenie w tematykę lekcji.

Faza realizacji
1. Przedstawienie celów doświadczenia.
2. Przedstawienie pomocy potrzebnych do przeprowadzenia doświadczenia.
3. Omówienie przebiegu doświadczenia:
- wyznaczenie promienia kulki wahadła,
- wyznaczenie długości nici wahadła matematycznego,
- wyznaczenie czasu trwania określonej liczby drgań.
4. Sporządzenie tabeli wyników pomiaru.
 
Lp. r[m] l1[m] l=r+l1[m] n Δt [s] T= Δt/n [s] g= 4π2l/T2[m/s2]
1.              
2.              
3.              
5.Obliczenie średniej wartości przyspieszenia ziemskiego.

Faza podsumowująca

Dokonanie analizy i podanie przyczyny powstania błędu w przeprowadzonym doświadczeniu
błąd względny %
δ= (|gt- gp|/gt)*100%

gt - tablicowa wartość przyspieszenia ziemskiego
gp- średnia wartość przyspieszenia ziemskiego

Praca domowa
Zadanie 1.
Stosunek częstotliwości drgań dwóch wahadeł wynosi 1:2. Jaki jest stosunek długości tych wahadeł?

dla chętnych:
Zadanie 2.
Wahadło sekundowe powinno mieć na Jowiszu długość 251cm. Jakie jest przyspieszenie grawitacyjne na Jowiszu?

Literatura:
Maria i Krzysztof Fiałkowscy, Barbara Sagnowska: Fizyka do szkół ponadgimnazjalnych, Lech Falandysz: Zbiór zadań z fizyki i astronomii dla liceum ogólnokształcącego
 

Opracowanie: mgr Maria Woźniak

Wyświetleń: 13711


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.